[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František navštívil Čenstochovskú svätyňu a zvítal sa s mladými v Krakove
P:3, 28. 07. 2016 20:03, ZAH

Poľsko 28. júla (RV) Druhý deň svojej apoštolskej cesty v Poľsku pápež František začal návštevou kláštora rehoľných sestier (tzv. Prezentki), ktorý sa nachádza neďaleko Krakovského arcibiskupstva. Súčasťou kláštora je aj jedna z najvzácnejších krakovských stavieb, Kostol sv. Jána postavený okolo roku 1100. Na jeho hlavnom oltári je umiestnený zázračný obraz Panny Márie „Osloboditeľky otrokov“ z prvej polovice 16. storočia.

O 8.30 sa už Svätý Otec helikoptérou presunul do Čenstochovej, 200-tisícového mesta na severozápad od Krakova. Priestranstvá v okolí mariánskej svätyne na Jasnej Hore celkom zaplnili veriaci. Pápežove kroky smerovali najprv do vnútri kláštora, do Kaplnky Čiernej Madony, kde sa v tichu pomodlil pred milostivým obrazom.

Mariánska úcta sa na Jasnej Hore (Jasna Góra) datuje od 14. storočia. Poľský národ sa zveril pod ochranu Panny Márie počas švédskej invázie v roku 1656 a podobne tak urobil aj 26. augusta v roku 1956. Práve v tejto svätyni dňa 4. júna 1979 sv. Ján Pavol II. zveril Panne Márii svoj pontifikát. Vzácny obraz Panny Márie, ktorý tu uchovávajú, predstavuje byzantskú ikonu „Hodigitriu“ (t. j. tá, ktorá ukazuje cestu a sprevádza) sa datuje na 6. až 9. storočie. Z 15. storočia zostali na obraze tri ryhy po úderoch šabľou na tvári Panny Márie.

V mene troch stoviek zhromaždených pavlínov pozdravil Svätého Otca ich generálny predstavený. Pápež František s nimi pomodlil Zdravas Mária v latinčine a udelil im požehnanie. Jeho darom pre obraz Čiernej Panny Márie bola zlatá ruža, ktorú podobne daroval aj Pavol VI., a ktorá sa pri obraze stále nachádza. Pápež Pavol VI. sa síce chcel zúčastniť na 1000. výročí krstu Poľska v roku 1966, avšak od vtedajšieho komunistického režimu v krajine nedostal povolenie. Zlatú ružu od Pavla VI. sem priniesol v roku 1979 až sv. Ján Pavol II., ktorý sa sem opäť vrátil v roku 1991, keď sa v Čenstochovej konali 6. svetové dni mládeže. Pápež Benedikt XVI. navštívil Čiernu Madonu v roku 2006.

Ku svätyni každý rok putujú 4 milióny pútnikov a v období od júna do septembra sa konajú pešie púte z približne 50 poľských miest, ktoré môžu trvať 20 dní a dosahujú aj 600 kilometrov. Hlavnými náboženskými sviatkami sú Nanebovzatie Panny Márie 15. augusta a sviatok Čenstochovskej Panny Márie 26. augusta.

O 10.30 začal pápež František slávenie svätej omše na priestranstve pri bazilike, ktoré pojme 300-tisíc osôb. Hlavnou príležitosťou pre dnešnú slávnosť bolo 1050. výročie Krstu Poľska. Vo svojej homílii Svätý Otec pripomenul súzvuk oslavy krstu krajiny s prežívaním Jubilea milosrdenstva. Zameral sa na tri skutočnosti, prostredníctvom ktorých nás Ježiš zachránil, a to tým, že sa stal malým, blízkym a konkrétnym, čo pápež ilustroval na živote Panny Márie.

Plné znenie homílie Svätého Otca

Okrem taliančiny na svätej omši zaznela aj latinčina a poľština. Svätému Otcovi v závere poďakoval arcibiskup Hnezdna a poľský prímas Mons. Wojciech Polak. Prítomní boli aj poľský prezident Andrzej Duda a ďalší štátni predstavitelia.

Z Čenstochovej sa Petrov nástupca krátko po poludní presunul helikoptérou naspäť do Krakova, kde ho čakal súkromný obed na Arcibiskupstve.

Večerný program Svätého Otca už patril naplno Svetovým dňom mládeže. Čakalo ho prvé zvítanie sa s mladými. Tí už medzitým absolvovali niekoľko dní pri katechézach a spoločenskom programe podľa národností. S vyše 40-tisíc mladými Talianmi sa už včera večer stihol Svätý Otec rozprávať cez telemost.

Pápež sa za mladými, zhromaždenými na Błonii vydal netradične električkou. Jorge Bergoglio tak nadviazal na svoj zvyk cestovať v Buenos Aires hromadnou dopravou. Po tom, ako o 17.00 Svätému Otcovi odovzdal krakovský primátor na námestí pred Arcibiskupstvom kľúče od mesta, spoločne nastúpili na ekologickú električku, ktorou sa v spoločnosti asi 15 mladých ľudí s hendikepom odviezli do parku Jordan. V areáli zelene zvanom Błonia, kde sa zmestí 600-tisíc osôb, v minulosti slávil omše sv. Ján Pavol II., a to až 6-krát počas svojho pontifikátu.

„Povolaní k svätosti“ – tak znela téma programu mladých, ktorý vyvrcholil už za účasti pápeža Františka. Keď z papamobilu pozdravil tisíce mladých, nasledoval sled hudby, tanca, krátkych filmov a sprievodu zástupcov z rozličných kontinentov, ktorí niesli národné vlajky a podobizne tzv. „svedkov milosrdenstva“, teda svätcov a blahoslavených z piatich častí sveta. Za Európu to bol sv. Vincent de Paul, za Áziu blahoslavená Matka Tereza, Austráliu a Oceániu reprezentovala sv. Mary MacKillopová a africký kontinent sv. Jozefína Bakhita, ďalej sv. Damián de Veuster predstavoval Severnú Ameriku a napokon Južnú Ameriku reprezentovala blahoslavená Irma Dulceová.

Dramatizovaná scénka s názvom „Aj mladí sú pozvaní byť svätými” zobrazila v chronologickom slede desiatku svätých a blahoslavených, ktorí zomreli v mladom veku, počnúc rímskou mučeníčkou sv. Agnesou z 3. storočia až po minoritských misionárov umučených v roku 1991 v Peru.

Správa bude doplnená...

( TK KBS, RV bp, jb; pz ) 20160728060   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]