[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Úmrtie: Zomrel predseda Pápežskej rady pre pastoráciu v zdravotníctve
P:3, 13. 07. 2016 09:07, ZAH

Poľsko 13. júla (PAP) Vo veku 67 rokov v utorok zomrel arcibiskup Zygmunt Zimowski, predseda Pápežskej rady pre pastoráciu v zdravotníctve. Informovalo o tom Tlačové stredisko Konferencie biskupov Poľska. Arcibiskup Zimowski zomrel po náhlej chorobe v nemocnici v meste Dąbrowa Tarnowska. Pred úmrtím mu ešte telefonoval pápež František a pár dní predtým aj emeritný pápež Benedikt XVI.

"Arcibiskup Zygmunt Zimowski bol blízkym spolupracovníkom troch pápežov," píše sa v stanovisku Tlačového strediska Konferencie biskupov Poľska.

Mons. Zimowski v decembri 2014 podstúpil vo Varšave liečbu rakoviny pankreasu, po ktorej sa v nasledujúcom roku vrátil do práce v Rímskej kúrii. Práve na najbližšie dni mal naplánovanú návštevu Slovenska, konkrétne Nitrianskej diecézy, kde bol očakávaný ako hosť z Vatikánu v rámci Roka milosrdenstva na Diecéznej púti na Skalke v dňoch 16. – 17. júla 2016. So Slovenskom, ktoré v minulosti viackrát navštívil a konkrétne s pútnickým miestom Skalka pri Trenčíne spájalo arcibiskupa Zimowského jeho spoločné rodisko so sv. Andrejom Svoradom, ktorý je spolu so sv. Beňadikom spolupatrónom Nitrianskej diecézy. Ide o poľské mestečko Tropie, ležiace na rieke Dunajec 60 km severne od slovenských hraníc.

Svätý Otec František reagoval na správu o úmrtí Mons. Zygmunta Zimowského vyjadrením sústrasti v telegrame adresovanom sekretárovi Pápežskej rady pre zdravotníckych pracovníkov Mons. Jean-Marie Mupendawatuovi.

„Dlhú a bolestivú chorobu prežíval s duchom viery a kresťanského svedectva,“ píše o svojom zosnulom spolupracovníkovi v Rímskej kúrii pápež František. Spomína na „veľkodušnú službu“, ktorú vykonával najprv ako duchovný pastier diecézy Radom a neskôr v službe Svätej stolici, pričom jeho dušu vo svojich modlitbách odporúča Pánovi a zveruje ho do materinského príhovoru Panny Márie, Kráľovnej Poľska.

Mons. Zygmunt Zimowski sa narodil 7. apríla 1949 v Kupienine, v diecéze Tarnów. Kňazskú vysviacku prijal 27. mája 1973. Získal licenciát z dogmatickej teológie na Katolíckej univerzite v Lubline, neskôr pokračoval doktorátom na Teologickej fakulte na Leopold-Franzens Univerzite v Innsbrucku. Vo februári 1983 vstúpil do služieb Kongregácie pre náuku viery, kde zotrval až do svojej biskupskej vysviacky, ktorú prijal 25. mája 2002, po menovaní za biskupa diecézy Radom v Poľsku. Tam pôsobil do 18. apríla 2009, teda do svojho menovania za predsedu Pápežskej rady Benediktom XVI.

Poznámka: Aktualizované

( TK KBS, pap, jb, ml; mk ) 20160713014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]