[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec o ceste do Gruzínska a Azerbajdžanu: Prispejme k mieru a zmiereniu
P:3, 30. 06. 2016 14:10, ZAH

Vatikán 30. júna (RV) „Prijali ma ako pútnika bratstva a pokoja“. Týmito slovami si pápež František na poslednej jubilejnej audiencii pred letnými prázdninami pripomenul svoju 14. apoštolskú cestu do Arménska. Prítomným adresoval nasledovné slová:

Plné znenie príhovoru pápeža Františka

„V uplynulých dňoch mi Pán dovolil navštíviť Arménsko, prvý národ, ktorý na začiatku štvrtého storočia prijal kresťanstvo. Národ, ktorý počas svojej dlhej histórie vydával svedectvo o kresťanskej viere mučeníctvom. Ďakujem Bohu za túto cestu a som hlboko vďačný prezidentovi Arménskej republiky, katolikosovi Karekinovi II., patriarchovi a katolíckym biskupom a celému arménskemu ľudu, že ma prijali ako pútnika bratstva a mieru.

O tri mesiace sa vydám, ako to bude Božia vôľa, na inú cestu do Gruzínska a Azerbajdžanu, do ďalších dvoch krajín kaukazského regiónu. Prijal som pozvanie navštíviť tieto krajiny z dvojitého dôvodu: na jednej strane, aby som zhodnotil starobylé kresťanské korene, ktoré sú prítomné v týchto krajoch, vždy v duchu dialógu a s ďalšími náboženstvami a kultúrami, a na druhej strane, aby som povzbudil nádeje a cesty mieru. Dejiny nás učia, že cesta mieru si vyžaduje veľkú húževnatosť a nepretržité kroky začínajúc tými malými a krok za krokom – kráčajúc v ústrety jeden druhému – ich zväčšovať. Práve z toho dôvodu si želám, aby všetci a každý jeden prispel k mieru a zmiereniu.

Ako kresťania sme povolaní posilňovať medzi nami bratské spoločenstvo, aby sme vydali svedectvo o Kristovom evanjeliu a aby sme boli kvasom spravodlivejšej a solidárnej spoločnosti. Preto som túto cestu strávil spolu s najvyšším patriarchom arménskej Apoštolskej cirkvi, ktorý ma bratsky prijal počas troch dní vo svojom dome.

Znovu objímam biskupov, kňazov, rehoľníkov a rehoľníčky a všetkých veriacich v Arménsku. Nech ich Panna Mária, naša Matka, pomôže ostať pevnými vo viere, otvorenými stretnutiu a štedrými v skutkoch milosrdenstva. Ďakujem.“

Svätý Otec sa tiež poďakoval prítomným, že ho sprevádzali modlitbami na jeho apoštolskej ceste do Arménska. Rovnako zveril do ich príhovorov aj cestu do Krakova, kde sa na konci júla zúčastní na Svetových dňoch mládeže.

( TK KBS, RV ej; pz ) 20160630027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]