[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 19. 06. 2024   Meniny má Alfréd      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Teologická fakulta TU asistovala rodinám s deťmi s Downovým syndrómom
P:3, 27. 06. 2016 17:14, DOM

Čičmany 27. júna (TK KBS) Počas uplynulého júnového víkendu zorganizovala v Čičmanoch Teologická fakulta Trnavskej univerzity intenzívny tréning pre svojich študentov študijného programu Náuka o rodine. Už tradičná efektívna študentská prax bola tento rok zameraná na konkrétnu cieľovú skupinu. Počas troch dní študenti a pedagógovia pripravili program pre šesť rodín, ktoré majú dieťa s Downovým syndrómom.

Počas štyroch workshopov účastníci praxe interaktívne pracovali na špecifikách sociálneho poradenstva pre rodiny s deťmi, ktoré si vyžadujú osobitnú pozornosť a zvládanie každodenných situácií. Práve táto, pre mnohých študentov jedinečná možnosť aplikovať naučené zručnosti counselingu, potvrdila dôležitosť nedávania rád rodičom, ktorých problematiku nemajú prežitú, ale potrebu efektívneho vedenia rozhovoru tak, aby sa sprevádzaní nebáli hľadať vlastné odpovede.

Riadené pracovné skupiny boli dopĺňané ukážkami canisterapie a arteterapie, ich aplikáciami a skúsenosťou bezprostredných vplyvov na deti. V prvý deň stretnutia si študenti zadefinovali svoje úlohy a očakávania od praxe. Najviac skloňovali obavy z nadviazania kontaktu s deťmi, nakoľko im budú rozumieť aj bez prítomnosti rodičov, alebo či naplnia predstavy jednotlivých rodín. Naplnenie očakávaní hodnotili na tretí deň praxe, kde najviac oceňovali možnosť celodenného kontaktu s rodinami a množstvo podnetov z moderovaných, ako aj náhodných diskusií.

Counseling, sprevádzanie je nová metóda práce, ktorá môže byť odpoveďou na výzvy pápeža Františka na pomoc rodinám v rôznych záťažových situáciách. Jednou z nich je aj narodenie dieťaťa s postihnutím, čo musí rodina zvládnuť predovšetkým prijatím a následne celoživotnou starostlivosťou. Prijatie takého dieťaťa je mnohokrát pre rodinu ťažké, ale na základe výpovedí tých, ktorí sa zúčastnili víkendového pobytu, tieto deti sú pre rodičov prekvapením, lebo mnohokrát sa im cez ne otvára iný pohľad na život. Prítomnosť kňaza na tejto akcii dala možnosť rodičom vyrozprávať svoje prežívanie aj v osobných rozhovoroch s duchovným pastierom.

TK KBS informovala Mária Šmidová

( TK KBS, ms, mk ) 20160627022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]