[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 07. 2024   Meniny má Bohuslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Páter Lombardi: Pápež pripomenul genocídu Arménov na „očistu pamäti“
P:3, 25. 06. 2016 15:24, ZAH

Arménsko 25. júna (RV) Pápež František použil slovo „genocída“, aby pripomenul rany a aby sa uzdravili, nie preto, aby ich opäť otvoril a obnovil. Ide o pripomenutie s cieľom budovať zmierenie a mier v budúcnosti. Týmito slovami komentoval príhovor Svätého Otca, ktorý včera predniesol na stretnutí so štátnymi predstaviteľmi a diplomatmi v Jerevane, hovorca Svätej stolice páter Federico Lombardi:

„Nedá sa prísť sem, nedá sa prejaviť záujem o arménsky ľud bez prejavenia úcty voči spomienke trpiaceho ľudu, toho, ktorý poznačila táto tragédia. Kedykoľvek, keď sa táto tragédia spomenie, spomenie sa s jasnosťou, Arménov sa to veľmi dotýka, sú veľmi zasiahnutí a vďační“.

Páter Lombardi ďalej vysvetlil, že pápež František hovoril vo svojom príhovore veľmi jasno. Slovo „genocída“ dokonca spontánne doplnil v pripravenom texte. Zároveň upozornil na to, že Svätý Otec sa snaží upozorniť na potrebu mieru na celom svete, nielen v Arménsku:

„Ak sa chce budovať mier, je potrebné vedieť to, že mier je ohrozený, lebo v minulosti došlo k istým chybám a môžeme ich teraz opäť komentovať. Pápež František pripomína nielen tragédiu Arménov, ale pripomína, že v minulom storočí ich bolo oveľa viac: napríklad násilie nacizmu, násilie sovietskeho režimu, potom Rwanda v Afrike, ďalej Bosna na Balkáne... bolo ich toľko veľa a sú stále ďalšie. Teraz si pripomíname utrpenie minulosti pre budovanie mieru budúcnosti“.

Podľa hovorcu Svätej stolice sa treba na bolestivú minulosť pozerať ako na príležitosť nezopakovať chyby, ale sa z nich poučiť. Páter Lombardi pritom citoval slová sv. Jána Pavla II., ktorý tento postoj nazýval „očisťovaním pamäti“:

„Je dôležité pochopiť, že pamäť z hľadiska kresťanskej viery, z hľadiska pápeža, je pamäťou pre uzdravenie rán, nie na ich znovuotvorenie a obnovenie; pripomínajú nám zlo, treba sa poučiť z minulosti, odvrátiť sa od zlých postojov a vidieť všetko to, čo slúži na budovanie zmierenia a mieru v budúcnosti“.

( TK KBS, RV ej; pz ) 20160625004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]