[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 03. 2024   Meniny má Kazimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Začala sa trojdňová apoštolská cesta pápeža Františka do Arménska
P:3, 24. 06. 2016 10:00, ZAH

Vatikán 24. júna (RV) Pápež František odcestoval z Ríma do Arménska. Ide už o 14. zahraničnú apoštolskú cestu súčasného Svätého Otca. Motto cesty, ktorá potrvá tri dni, znie: “Návšteva prvej kresťanskej krajiny”. Arménsko je považované za prvú krajinu, kde bolo kresťanstvo vyhlásené za štátne náboženstvo. Bolo to najneskôr v roku 318. Priame prenosy z nej prinesie TV LUX.

Airbus 321 spoločnosti Alitalia s pápežom Františkom a jeho sprievodom, ako aj skupinou vyše 70 novinárov, sa vydal na štvorhodinový let do Jerevanu krátko po deviatej hodine. Počas letu Svätý Otec tradične zdraví formou telegramu hlavy štátov počas preletu nad ich územiami. Postupne tak pozdraví prezidentov Talianska, Chorvátska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Srbska, Bulharska a Turecka. Prílet do Jerevanu je plánovaný na 13. hodinu nášho času (15.00 miestneho času).

*

Pápež František navštívi starobylé posvätné miesta kresťanstva, kde sa stretne s predstaviteľmi Arménskej apoštolskej cirkvi, ako aj tamojšími katolíkmi východného i západného obradu. Okrem účasti na reprezentačnom privítaní zo strany najvyšších predstaviteľov krajiny navštívi v sobotu pamätník obetí národnej tragédie Mec Jegern – „Veľké zlo“ z roku 1915. Storočnicu tejto udalosti si minulý rok pripomenul vo Vatikáne za účasti arménskych predstaviteľov.

Svätý Otec František bude v sobotu sláviť svätú omšu na námestí v Gjumri postihnutom pred 28 rokmi zemetrasením a večer sa v Jerevane na centrálnom námestí zúčastní na ekumenickej modlitbe za pokoj. V záverečný deň návštevy sa zúčastní na nedeľnej bohoslužbe vo východnom arménskom obrade v katedrálnom chráme Arménskej apoštolskej cirkvi v Ečmiadzine.

Harmonogram apoštolskej cesty pápeža Františka do Arménska (Všetky časové údaje vyjadrujú čas na Slovensku. Pre výpočet miestneho času v Arménsku stačí vždy pripočítať dve hodiny.)

Piatok 24. júna

09.00 Odlet z rímskeho letiska Fiumicino do Jerevanu

13.00 Prílet na medzinárodné letisko „Zvartnots“ v Jerevane a privítacia ceremónia

13.35 Návšteva a modlitba v Apoštolskej katedrále v Ečmiadzine – pozdrav pápeža

16.00 Návšteva u prezidenta republiky v Prezidentskom paláci

16.30 Stretnutie so štátnymi predstaviteľmi a s diplomatickým zborom v Prezidentskom paláci – príhovor pápeža

17.30 Súkromné stretnutie s katolikosom v Apoštolskom paláci v Ečmiadzine

Sobota 25. júna

06.45 Návšteva pamätného komplexu Tzitzernakaberd (Pamätník Arménskej genocídy)

08.00 Presun lietadlom do Gjumri

09.00 Svätá omša na námestí „Vartanants“ v Gjumri – homília pápeža

14.45 Návšteva Arménskej apoštolskej katedrály Siedmich rán Panny Márie v Gjumri

15.15 Návšteva Katolíckej katedrály Svätých mučeníkov v Gjumri

16.00 Presun lietadlom do Jerevanu

17.00 Ekumenické stretnutie a modlitba za mier na Námestí republiky v Jerevane - príhovor pápeža

Nedeľa 26. júna

07.15 Stretnutie s arménskymi katolíckymi biskupmi v Apoštolskom paláci v Ečmiadzine

08.00 Účasť na svätej liturgii v Arménskej apoštolskej katedrále v Ečmiadzine – pozdrav pápeža na záver liturgie

Ekumenický obed s katolikosom, arcibiskupmi a biskupmi Arménskej apoštolskej cirkvi, biskupmi Arménskej katolíckej cirkvi a s biskupmi a kardinálmi pápežského sprievodu v Apoštolskom paláci

13.50 Stretnutie s delegátmi a dobrodincami Arménskej apoštolskej cirkvi v Apoštolskom paláci

15.00 Modlitba v kláštore Khor Virap

16.15 Rozlúčková slávnosť na jerevanskom letisku

16.30 Odlet do Ríma

20.40 Prílet na rímske letisko Ciampino

*

Obyvateľstvo Arménskej republiky predstavuje vyše 2,9 milióna, pričom ďalšie približne 4 milióny Arménov žijú v diaspóre v iných krajinách. Po náboženskej stránke tvoria v Arménsku drvivú väčšinu kresťania. Arménsko sa považuje za historicky prvý národ, ktorý prijal kresťanstvo, a to už na začiatku štvrtého storočia. Veľkú väčšinu má v krajine tzv. Arménska apoštolská cirkev, ale takmer 10-percentné zastúpenie tu majú aj katolíci. Tí sú poväčšine tiež východného, čiže arménskeho obradu. Rímskokatolíci tvoria len veľmi malú skupinu. Protestanti a skupiny iných náboženstiev ako napr. jazídi spolu tvoria štyri percentá obyvateľstva.

Arménska apoštolská cirkev má okrem hlavného katolikosa všetkých Arménov sídliaceho v Ečmiadzine, ktorým je aktuálne Karekin II., aj ďalšieho katolikosa v Cilícii v Libanone. Približne 280 000 katolíkov je začlenených do 40 farností, v ktorých pôsobia traja biskupi, tridsiati kňazi a štyria trvalí diakoni, ako aj 22 rehoľných sestier. Katolícka cirkev oboch obradov spravuje v Arménsku 29 charitatívnych a sociálnych centier. Arménsko-katolíckym patriarchom je Krikor Bedros XX. Ghabroyan sídliaci v Libanone. Rímskokatolíckym biskupom pre celú oblasť Kaukazu je Mons. Giuseppe Pasotto, ktorý sídli v susednom Gruzínsku. Arménski východní katolíci majú aj vlastné rehoľné rády. Mužská rehoľa mechitaristov vychádza z benediktínskej tradície. Ženskou arménsko-katolíckou rehoľou je Rád sestier Nepoškvrneného počatia Panny Márie. V krajine pôsobia aj latinské rehoľné kongregácie, ako napr. Misionárky lásky – sestry Matky Terezy alebo rehoľa kamiliánov.( TK KBS, RV jb; ml ) 20160624013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]