[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

O mesiac sa začne predskokan Svetových dní mládeže - Dni v diecézach
P:3, 20. 06. 2016 12:02, DOM

Bratislava 20. júna (TK KBS) Prípravy na Svetové dni mládeže (SDM) v diecézach sú takmer hotové. Organizátori dolaďujú posledné detaily programu pobytu zahraničných pútnikov, a hostitelia, ktorí ich príjmu pod svoju strechu, už mladých hostí očakávajú. Stretnutia v diecézach, ktoré predchádzajú hlavný program SDM v Krakove, sa začnú v stredu 20. júla a potrvajú do pondelka 25. júla.

Hlavným udalostiam v Krakove budú predchádzať Dni v diecézach. Budú príležitosťou, počas ktorej budú mať pútnici možnosť spoznať kultúru a históriu nielen Poľska, ale aj zaujímavosti konkrétneho regiónu. Bude to tiež čas medzinárodnej integrácie a nadväzovania trvalých vzťahov, ktoré budú môcť mladí pútnici budovať v hosťovských rodinách, počas spoločných stretnutí, bdení, výletov a predovšetkým nocľahom v domoch konkrétnych rodín. Pútnici budú ubytovaní u rodín, ktoré im zabezpečia nocľah, stravu aj transport na miesta stretnutí. Zorganizujú im tiež voľný čas určený na integráciu. Presnejšie podmienky ohľadom rodín, ktoré príjmu pútnikov, určia jednotlivé diecézy. V niekoľkých z nich prebieha formačný program a tiež jazykové kurzy, vďaka ktorým bude komunikácia so zahraničnými hosťami jednoduchšia.

Pre účastníkov Dní v diecézach je v Poľsku pripravených takmer 290 000 miest. Stále viac, ako polovica z nich, ešte čaká na svojich hostí. Najmenej zaregistrovaných pútnikov ma Bydgošská diecéza, kde sa doposiaľ prihlásilo len niečo vyše 20 účastníkov z Litvy, Madagaskaru a z Brazílie. Je to menej, ako jedno percento z pripravených miest, ktorých je k dispozícii približne 3 000. Väčší záujem je o diecézy nachádzajúce sa blízko Krakova. Bielskozywiecka diecéza má už dávno obsadené všetky miesta pre účastníkov. Vo Wrocławiu, Sosnowci a Opole sú už miesta takmer naplnené. Zopár voľných miest je ešte v Ordynariate Polowom. Ako hovorí kňaz Grzegorz Kudelski, koordinátor SDM v Pelplinskej diecéze, do ktorej sa prihlásilo 302 hostí, miest je veľmi veľa, ale s pribúdaním ďalších už viacmenej nerátajú. Hoci každá z diecéz rozhoduje samostatne, kedy ukončí registráciu skupín na Dni v diecézach, malo by sa tak stať v júni, alebo dokonca už koncom mája. Do toho času môže počet účastníkov nielen stúpnuť, ale aj klesnúť. O to viac, že v niektorých diecézach počet skupín klesol. Takýto stav spozorovali koordinátori diecéznych centier v Rzesowie a Lubline.

Vplyv na výber miesta účasti na Dňach v diecézach má nielen to, či sa dá odtiaľ jednoducho odcestovať do Krakowa. Dôležitá je tiež popularita konkrétnych miest. Aj z tohto dôvodu veľká časť pútnikov navštívi práve Varšavu (podľa oficiálnych údajov zo začiatku apríla Varšavská arcidiecéza zaevidovala 17 000 mladých) alebo Wroclaw (14 tisíc). V Lodzi sa o čo najvyšší počet mládeže zo zahraničia uchádza nielen arcidiecéza, ktorá zaregistrovala okolo 1,5 tis osôb. Viac, ako 6 tisíc mladých ľudí sa zúčastní na festivale Chemin Neuf Paradise in the City. V programe, ktorý je pripravovaný kláštorom otcov klaretínov v Lodzi, bude vystupovať okolo 200 osôb. O to, aby do diecézy pricestovalo čo najviac mladých, sa uchádzali a stále aj uchádzajú diecézne centrá SDM. Preto v dostatočnom časovom predstihu organizovali pre svoju mládež výjazdy, počas ktorých sa mohli spoznať so svojimi rovesníkmi z iných krajín a pozvať ich do svojej diecézy. Dôležitú úlohu tu tiež zohráva prezentácia v internete, obzvlášť na sociálnych sieťach. A koho môžeme očakávať? Bezpochyby mládež z každého obývaného kontinentu a takmer každej krajiny. Medzi najpočetnejšie skupiny účastníkov Dní v diecézach sa zaraďujú mladí z Talianska, Španielska, Nemecka, Francúzska, Ukrainy, Litvy a Ruska. Do Poľska tiež zavíta mládež aj z Brazílie, Kolumbie, z USA, Madagaskaru, Etiópie, Austrálie a ostrovov Francúzskej Polynézie.

Dni v diecézach sú určené okrem iného na spoznávanie histórie, kultúry aj každodenného života lokálnej farnosti. Je to mimoriadne vzácny čas vzájomného spoznávania sa, výmeny skúseností, uzatvárania vzácnych priateľstiev. Od roku 1977, kedy boli SDM organizované v Paríži, vznikol zvyk organizovať týždeň pred stretnutím mladých s pápežom čas, kedy mladí budú mať možnosť spoznať cirkevné prostredie a kultúru krajiny, v ktorej sa udalosť koná. Hlavnou ideou pobytu pútnikov v diecézach je spoznanie atmosféry danej krajiny, vysvetľuje v rozhovore s KAI Diana Golec, riaditeľka oddelenia komunikácie Krajskej organizačnej kancelárie SDM.

V záujme dobrej prípravy na prijatie zahraničných hostí je v každej, spomedzi 44 poľských diecéz, Diecézne cetrum SDM, na čele ktorého je koordinátor, najčastejšie duchovný, ktorý sa venuje mládeži. Sú to pružné a fungujúce štruktúry, v ktorých svoje schopnosti uplatňuje tunajšia mládež. Mechanizmus organizácie centier často pripomína štruktúru veľkej firmy. Napríklad vo varšavsko-praskiej diecéze má diecézne centrum množstvo oddelení, medzi inými aj logisticko-personálne, promotérske, oddelenie hlavných udalostí, alebo tiež motlitebno-formačné. Každá z buniek je zodpovedná za plnenie iných úloh. A tých je naozaj veľa: manažovanie registrácie skupín, rozdelenie ich do farností a jednotlivých domov, koordinovanie dobrovoľníkov, preklady textov, príprava miest, úpravy a priebehu osláv, spolupráca s bezpečnostnými zložkami, samosprávou a kultúrnymi inštitúciami, prezentácia a komunikácia s médiami, spolupráca s hnutiami a farskými spoločenstvami, vedenie formačných stretnutí a evanjelizačných projektov.

Bez pomoci dobrovoľníkov by diecézne centrá nemohli prijať mládež. Ich pomoc je nevyhnutná rovnako vo všeobecných prípravách v rámci diecézy, ale aj v konkrétnych dekanátoch a farnostiach, kde v júli zavítajú pútnici. Medzi inými tiež pomáhajú pri organizovaní modlitebných bdení, kultúrnych stretnutí, budú v kontakte s hosťami. Za ich dobrovoľnícku pomoc majú možnosť zúčastniť sa na školeniach a kurzoch, ktoré zvýšia ich pracovnú kvalifikáciu v budúcnosti. Sú to napríklad cykly školení v oblasti prvej pomoci, medziľudskej a medzikultúrnej komunikácie, pravidiel dobrovoľníctva a bezpečnosti a taktiež novinárske a ekonomické workshopy alebo dokonca kurzy pre lídrov.

Biskupi zostavujú príslušné štruktúry v dekanátoch a farnostiach. A to všetko preto, aby účastníkom zabezpečili bezpečný pobyt a množstvo nezabudnuteľných zážitkov. A hoci program samotného pobytu zabezpečuje každá diecéza zvlášť, veľa nápadov je spoločných, nakoľko koordináciou práce sa zaoberá Krajská organizačná kancelária SDM, ktorá sídli pri Konferencii episkopátu vo Varšave.

Jedným zo spoločných nápadov pre všetky diecézy je výber biblických názvov pre každú z nich. Takýto názov sa odvoláva na bližšiu špecifikáciu danej diecézy. Dávanie biblických mien diecézam má tiež praktický dôvod. V Poľsku sú niektoré názvy miest pre cudzincov ťažko vysloviteľné, jednoduchšie pre nich bude používať názvy, ktoré poznajú z Biblie – hovorí Diana Golec. – Takýto nápad vznikol krátko po tom, ako pápež František počas svätej omše v Rio vyhlásil Krakov ako miesto konania ďalších SDM – dodáva.

Rovnaký je tiež poplatok za účasť v dňoch predchádzajúcich centrálnemu stretnutiu SDM v Krakove. Pútnici, nezávisle od toho, ktorú diecézu vyberú, zaplatia 30 eur za týždenný pobyt. Vďaka plodnej spolupráci diecéz so samosprávami, úhrada často zahŕňa nielen stravu a pokrytie základných organizačných nákladov, ale taktiež vstupenky do múzeí, alebo lístky na verejnú dopravu. Takáto možnosť bude ponúknutá napríklad hosťom prichádzajúcim do Varšavy a Mazowsze, kde na základe špeciálnej dohody s verejnou dopravou budú cestovné náklady účastníkov SDM hradené organizátormi. Samosprávne kraje podporujú diecézy v zaistení bezpečia a ochrany pre účastníkov. Poskytnú nielen policajné hliadky, ale aj hasičov a záchrannú zdravotnú pomoc. Veľkou pomocou bude tiež podpora a pomoc vojska a skautov.

Diecézy pripravujú pre pútnikov duchovný, aj kultúrny program, ktorý bude prezentovať charakteristiku daného regiónu. Nápadov je množstvo. Väčšina diecéz pripravuje centrálnu liturgiu spojenú s rozjímaním a festivalom kultúr. Vo varšavskej arcidiecéze sa budú hlavné udalosti konať pred chrámom Opatrzności Bożej vo Varšave. V Poznani sa budú hlavné slávnosti konať na Cytadeli. Pri výbere miest sa zohľadňovala najmä možnosť účasti čo najväčšieho počtu pútnikov. Sú tiež regióny, kde je akcentovaný lokálny charakter Dní v diecézach. Kňaz Rafal Grzesiak, z Częstochowskej arcidiecézy hovorí, že menšie modlitebné stretnutia umožňujú hlbšie a osobnejšie stretnutia s Kristusom.

Diecézy sa snažia zaujímavo prezentovať dedičstvo kultúry. Okrem modlitby, ktorá určite nebude chýbať, nebude núdza o rôzne spoločné výlety, zábavu a účasť na spoločných projektoch ktoré pripravujú organizátori. Rôzne regióny disponujú rôznymi zaujímavosťami - či už kultúrnymi, alebo prírodnými – ale dokonca aj tam, kde tých zaujímavostí je menej, je možné zorganizovať zaujímavú debatu, vystúpenie či dobrú zábavu, hovorí KAI Diana Golec.

Jedna z iniciatív bude „Biela noc múzeí“. Do organizácie tohto podujatia sa zapoja diecézne strediská v súlade s topografickým rozplánovaním pobytu zahraničnej mládeže v Poľsku. Počas trvania Svetových dní mládeže v diecézach, čiže od 20.-25. júla bude v každej diecéze určená jedna noc, počas ktorej bude mládež mať možnosť zúčastniť sa bezplatne akcií v múzeách, alebo navštíviť najdôležitejšie múzeá v danom regióne. Tento spôsob aktívneho a kreatívneho spoznávania poľskej kultúry bude tvoriť základnú rovinu nadnárodného dialógu a porozumenia medzi účastníkmi SDM – zdôrazňujú organizátori.

Medzi inými podujatiami sú pripravené aj múzejné workshopy na tému poľskej kultúry a národného dedičstva. Budú vedené v najpoužívanejších jazykoch SDM a ich cieľom bude odprezentovať poľskej a zahraničnej mládeži kultúrne a národné dedičstvo daného regiónu.

Pútnici prichádzajúci do białostockej arcidiecézy navštívia Sanktuárium Świętej Wody a oboznámia sa s históriou nedávneho eucharistického zázraku v Sokółce. Warmińska arcidiecéza zas pozýva na pešiu púť z Olsztyna do cirkvou jediného oficiálne uznaného miesta zjavení Panny Márie v Poľsku – Sanktuária Matky Božej Gietrzwałdzkiej. Świdnica pripravila Mariánsky chodník so zastávkami v Wambierzycach, Bardzie a na Iglicznej a Wielkiej Sowiej hore.

Hostia Świdnickej diecézy s jednou vstupenkou spoznajú niekoľko najzaujímavejších múzeí v regióne, medzi inými aj zámok v Książu. Chodníkom svätej sestry Faustíny, židovskej, ruskej či nemeckej Łodzi budú sprevádzať sprievodcovia z łódzkej arcidiecézy. V Kaliszu, biblickom dome Jozefa budú môcť spoznať kult pozemského otca Ježiša.

Vo varšavskej arcidiecéze bude 21. júl Dňom kultúry a histórie – mládež môže navštíviť medzi inými Múzeum Varšavského povstania, Múzeum sv. Jána Pavla II.a Štefana kardinála Wyszyńskiego, Kráľovský palác, palác vo Wilanowe, Centrum vedy Kopernik a iné. Podvečer je naplánované stretnutie na námestí Piłsudskiego, kde sa bude konať tematické predstavenie histórie Poľska a Varšavy. Mladí budú mať možnosť uvidieť slávnostnú výmenu stráže pri Hrobe neznámeho vojaka a historickú prezentáciu poľského vojska. Na udalosti organizované spoločne hlavným mestom a „Estrádou“ sú pozvaní nielen účastníci SDM, ale tiež obyvatelia Varšavy.

Bohatý program pre pútnikov pripravila aj lubelska arcidiecéza. Zahraniční hostia sa budú môcť oboznámiť s históriou KUL a koncentračného tábora na Majdanku. V aréne Lublin sa bude konať veľké modlitebno-umelecké podujatie #Arena Młodych, v rámci ktorého bude možné pozrieť si divadelné predstavenie „Ako bol založený Lublin“. V programe Lubielskych dní v diecéze môžeme nájsť koncert tanečnej a speváckej skupiny „Mazowsze i zespołu „Lublin”. Okrem toho sú naplánované aj iné aktivity organizované farnosťami, ako napríklad diela milosrdenstva v nemocniciach, sociálnych ústavoch, detských domovoch, alebo programy mestských výletov a kajakových splavov.

Siedlecka diecéza priblíži návštevníkom fenomén na jedinej na svete neounickej farnosti v Kostomłotach, ktorá je zároveň sanktuáriom podloských uniatov. Mestečko položené na východnej hranici Európskej únie je doslova miestom, kde sa stretáva východ so západom – zdôrazňujú organizátori SDM. V sobotu 23. júla sa tu bude konať stretnutie mladých katolíkov ktorí budú mať možnosť uvidieť rôzne spôsoby obradov – byzantsko-slovanský, ukrajinsko-byzantský, maronický a rímsko-katolícky. Jeho obsahom bude modlitba za jednotu kresťanov, mier vo svete a prenasledovaných kresťanov.

Rzesowská diecéza vsadila na aktívne poznávanie regiónu, návštevu múzeí a zaujímavých miest na podkarpatí. Spomedzi množstva rôznych nápadov na trávenie času v Nízkych Beskydách si hostia môžu vybrať napríklad aj horskú turistiku najkrajšími turistickými cestami. Naplánovaných je niekoľko desiatok horských trás aj návšteva kostolov a miest spojených so svätými z regiónu. Detailný plán zostavuje kultúrna sekcia, ktorú tvoria aj turistickí sprievodcovia z danej oblasti. Táto diecéza, ktorá si vybrala biblické meno Tábor, poskytuje návštevníkom autobusy, ktoré ich priamo dovezú na miesta stretnutí.

Pre mládež, ktorá bude hosťom v siedleckej diecéze je pripravený okrem iného aj medzinárodný futbalový zápas, tandemové preteky a taktiež „Geocoaching of Mercy” – terénnu hru založenú na hľadaní skrinky (aj pomocou GPS) ,v ktorej sa nachádza tajomstvo sv. sestry Faustíny, to všetko v rámci vopred stanoveného času.

V zamojsko-lubaczowskej diecéze je na deň 21. júl 2016 naplánovaný Deň Roztočańskej turistiky, v rámci ktorého sa budú prezentovať lokálny umelci aj remeselníci, hostia budú mať možnosť spoznať Roztocz a večer sa stretnúť pri modlitebnom stretnutí. 22. júla, počas Dňa kultúry a športu, sa budú konať medzinárodné športové preteky, kajakové splavy po riekach, výstupy rôznych ľudových súborov aj ukážky krojov z rôznych regiónov.

Na príchod pútnikov sa pripravuje aj Jasna Góra. Pavlínsky kláštor má zaevidovaných okolo 200 000 hostí a predpokladaný je aj príchod vopred neohlásených skupín. Je preto potrebné vymedziť si na návštevu sanktuária niekoľko hodín. Dôležité je tiež poznamenať, že z bezpečnostných dôvodov bude sanktuárium v deň návštevy pápeža (28.júla) zatvorené.

Pár dní pred hlavnými udalosťami SDM a v prvých augustových dňoch, bude pre individuálnych návštevníkov Múzeum holokaustu Auschwitz-Birkenau zatvorené. Osvienčimské pamätné miesto bude v tom čase prijímať len zaregistrované skupiny účastníkov SDM. Vedenie odhaduje, že v predmetnom čase navštívi múzeum holokaustu okolo 300 tisíc návštevníkov z celého sveta.

Dúfame, že SDM prežívané v diecézach nadchnú mládež celého sveta pre kultúru iných krajov: zoznámia Poliakov s ich rovesníkmi z iných kontinentov a tým aj priblížia históriu, kultúru i tradíciu, ktorá nás ovplyvnila – dodáva Diana Golec.

Svetové dni mládeže sú predovšetkým príležitosťou do evanjelizácie mladých Poliakov. Preto veľké množstvo iniciatív v jednotlivých diecézach pripravuje lokálna mládež. Generálny sekretár Organizačnej komisie Gregorz Suchodolski upriamuje pozornosť na to, že tí mladí, ktorých zaangažujeme a pripravíme na organizáciu SDM v diecézach môžu byť základom duchovného vedenia už po stretnutí s pápežom. Kňaz Waldemar Róžicki, dieceziálny koordynátor bydgoskiej diecézy v rozhovore s KAI podčiarkol skutočnosť, že efekty príprav na SDM, pokiaľ ide o nové duchovné povolania mladých sú už viditeľné.

Príprave mládeže na duchovné prežívanie SDM napomáhajú programy duchovného vedenia. V nadchádzajúcom formačnom roku má názov „Deo Profil“. Nový formačný profil je pokračovaním programu „Serce 2.0“, ktorý končil v novembri a patril do série „Nový život v Kristovi“. Cieľom tohto programu je sprostredkovanie mladým ľuďom kerygmu viery. Počas liturgických slávení aj formácií nadväzujeme na pápežom ohlásený Svätý rok milosrdenstva a 1050. výročie krstu Poľska. Veľmi dôležitá bude v tomto roku príprava na Svetové dni mládeže, na ktorú pripravuje mladých aj Posolstvo Svätého Otca – hovorí kňaz Suchodolski.

Duchovná príprava na Svetové dni mládeže sprevádza veriacich v celom Poľsku. Od Kvetnej nedele v roku 2014 putujú po poľských diecézach symboly SDM: Kríž jubilejného roku a kópia ikony „Salus Populi Romani“. Odvtedy boli symboly umiestnené vo všetkých diecézach v Poľsku v súčasnosti sú uctievané v pastoračných centrách krakovskej arcidiecézy.

Zdroj: Pope2016.com / Preložila: Andrea Gajewska

( TK KBS, pop; ml ) 20160620018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]