TK KBS

Dnes je štvrtok 22. 08. 2019   Meniny má Tichomír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež umelcom a cirkusantom: Zasievajte krásu a veselosť do sveta
P:3, 16. 06. 2016 15:45, ZAHVatikán 16. júna (RV) Pápež František v Aule Pavla VI. prijal umelcov v rámci Jubilea cirkusantov, ktoré sa začalo v stredu a vrcholí práve dnes. Zástupcovia umeleckého a divadelného sveta sa podelili so svojimi svedectvami a predviedli aj krátke divadlo. Svätému Otcovi sa prihovoril aj kardinál Antonio Maria Vegliò, predseda Pápežskej rady pre migrantov a pastoráciu cestujúcich, ktorá toto stretnutie zorganizovala.

*

Umelci a cirkusanti ako protagonisti Roku milosrdenstva. Týmito slovami vystihol Jubileum sveta kočovného a zábavného umenia, ktoré dnes vrcholí vo Večnom meste, predseda Pápežskej rady pre pastoráciu migrantov a cestujúcich kardinál Antonio Maria Vegliò: „Ide o ľudí, ktorí nemajú trvalé bydlisko, cestujú a potrebujú pocítiť, že ich Cirkev sprevádza, že sa o nich stará. A tiež v rámci Roku milosrdenstva nemohlo chýbať stretnutie s týmto svetom, ktorý je zvyknutý šíriť radosť a nádej, šíriť lásku. Nesmieme zabudnúť, že mnohí z nich otvárajú zdarma svoje dvere tým, ktorí sú najviac v núdzi, aby im venovali okamžiky bezstarostnosti: a to je skutočné milosrdenstvo. Takže sú akýmisi protagonistami tohto špeciálneho Roku milosrdenstva“.

Predseda Pápežskej rady pre pastoráciu migrantov a cestujúcich, ktorá podujatie organizuje, tiež vysvetlil, že „Cirkev sa snaží byť nablízku rodine kočovného divadla, aby ju podporila a povzbudila na jej ceste“: „Cirkev je s nimi v pohybe. Veľa vecí sa už urobilo s cieľom podporiť integráciu a ponúknuť formáciu kresťanského života, napriek pokračovaniu potulného života, ku ktorému sú pripútaní“.

*

Petrov nástupca približne 7000 zhromaždeným cirkusantom, kolotočiarom, varietným a pouličným umelcom pripomenul, že oslava a radosť sú charakteristickými znakmi ich identity. Aj preto nemohlo v Jubilejnom roku milosrdenstva chýbať toto stretnutie.

„Máte špeciálne nadanie: tým, že sa neustále premiestňujete, môžete všetkým prinášať Božiu lásku, jeho objatie a jeho milosrdenstvo. Môžete byť cestujúcou kresťanskou komunitou, svedkami Krista, ktorý je vždy na ceste, aby sa stretol aj s tými najvzdialenejšími... v tomto Svätom roku ste sprístupnili vaše vystúpenia najnúdznejším, chudobným a bezdomovcom, väzňom, mladým ľuďom v ťažkostiach. Aj toto je milosrdenstvo: zasievať krásu a veselosť do občas temného a smutného sveta“.

Pápež František účastníkov tzv. Jubilea sveta kočovného a varietného umenia povzbudil, aby vždy vítali „maličkých a núdznych; ponúkli slová a gestá útechy tomu, kto je uzavretý sám v sebe“. Svätý Otec na záver pripomenul, aby umelci a cirkusanti nezanedbávali svoju vieru napriek dynamickej a putovnej práci, ktorá im sťažuje stabilné začlenenie sa do farského spoločenstva: „Cirkev trápia problémy, ktoré sprevádzajú váš putovný život a chce vám pomôcť odstrániť predsudky, ktoré vás niekedy akoby držali na okraji spoločnosti. Stále môžete vykonávať vašu prácu s láskou a so starostlivosťou, s dôverou, že Boh vás sprevádza so svojou prozreteľnosťou, veľkorysí v skutkoch lásky, pripravení ponúknuť zdroje a vlohy vášho umenia a vášho povolania“.( TK KBS, RV bp; ml ) 20160616030   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 575 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019