[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

So Slovenskom sa rozlúčil prefekt jednej z vatikánskych kongregácií
P:3, 16. 06. 2016 12:02, DOM

Bratislava 16. júna (TK KBS) So Slovenskom sa dnes rozlúčil prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí kardinál Robert Sarah. Absolvoval štvordňový program, počas ktorého prezentoval svoju knihu Boh alebo nič“ v slovenčine, stretol sa s veriacimi i biskupmi Slovenska. Tí ho prijali na svojom plenárnom zasadnutí na Donovaloch. Témou ich stretnutia bol okrem iného obsah a motívy napísania tejto knihy, ktorá sa dotýka životnej cesty kardinála, ale aj viacerých aktuálnych problémov Katolíckej cirkvi a spoločnosti. S africkým hosťom rozprávali aj o spôsoboch liturgického slávenia, o formách pôstu a potrebe modlitby. Dotkli sa tiež problematiky šírenia ideológie gender a ideologickej kolonizácie.

Kardinál Sarah prišiel na Slovensko v pondelok. Počas prvého dňa ho čakalo stretnutie s členmi Liturgickej komisie Konferencie biskupov Slovenska. Potom slávil svätú omšu v Kostole sv. Rodiny v Bratislave - Petržalke. Rodák z Guiney prišiel na pozvanie vydavateľstva LÚČ, ktoré vydalo slovenský preklad jeho knihy „Boh alebo nič". Prvá prezentácia sa konala práve po svätej omši v Petržalke. Svätú omšu s ním koncelebrovali bratislavský arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský a jeho pomocný biskup Mons. Jozef Haľko, ako aj biskupi Mons. Stanislav Stolárik a Mons. Viliam Judák a viacerí kňazi, za prítomnosti početných veriacich. Kardinál sa prihovoril veriacim v homílii.

"Na symbolickom mieste petržalského sídliska budovaného ateistickým režimom, kde nás pred rokmi sv. Ján Pavol II. povzbudil k tomu, aby sme sa nehanbili za evanjelium, bola predstavená kniha, ktorá hovorí o kríze Boha vo svete," povedal TK KBS Juraj Vittek, farár farnosti. Kardinál Sarah po krátkom predstavení knihy odpovedal na otázky prítomných v diskusii. Dotkol sa tém problematiky prítomnosti islamu najmä v západnej Európe, konkrétnych liturgických otázok a správnej interpretácie liturgickej reformy II. vatikánskeho koncilu, situácie v jeho rodnej Guinei, a odovzdal i svoje posolstvo pre Slovensko, ktoré podľa neho nesmie zabúdať, koľko trpelo pre svoju vieru. Po prezentácii knihy nasledovala autogramiáda.

Druhý deň predstavil knižnú novinku médiám v Bratislave. Na prezentácii knihy hosťa sprevádzali katolícky kňaz, prekladateľ a publicista Mons. Marián Gavenda a Anna Kolková, riaditeľka katolíckeho vydavateľstva Lúč v Bratislave. Z francúzskeho originálu ju preložil Ján Taraba. Stala sa bestselerom a preložili ju už do 12 jazykov. "Uvedomil som si, že Boh na Západe akoby už neexistoval a veľmi si želám, aby Boh opäť našiel miesto v srdciach ľudí. Veľmi často sa nevedia zorientovať v niektorých otázkach a nejasnostiach a chcel som o nich hovoriť, aby im porozumeli. Jedna z oblastí, kde v súčasnosti vládne zmätok a dezorientácia, je rodina a manželstvo," povedal o vzniku svojej knihy kardinál Sarah.

„Pre vydavateľa je vždy veľkou cťou prezentovať vydanú knihu za účasti autora. Tentokrát je autor vzácnou osobnosťou, ktorého múdrosť, rozhodnosť, a pokoru zrkadlia jeho mienkotvorné odpovede – a to považujem za dar od Boha pre slovenského čitateľa: pomôže mu zorientovať sa v spoločnosti, ktorá systematicky vypudzuje Boha zo svojho života a – snáď mu aj pomôže vo viere obstáť či rásť," povedala TK KBS Anna Kolková, riaditeľka katolíckeho vydavateľstva LÚČ, ktoré vydáva knižnú novinku "Boh alebo nič".

V odpovediach na otázky novinárov hosť poukázal na to, že človek je schopný vytvárať krásne a úžasné veci, ale napriek technologickému pokroku je vo svete veľa nepokojov, vojen a utrpenia, veľa nespravodlivosti. Bohatí sa stávajú čoraz bohatšími a chudobní sú stále chudobnejší. "Chcel som v knihe poukázať, čo všetko je ohrozené, keď človek žije bez Boha," povedal. Kardinál Sarah sa dotkol aj otázky spolužitia kresťanov s inými náboženstvami v Guinei. Konštatoval, že v tejto krajine sú vzťahy a spolužitie medzi katolíkmi a moslimami dobré. Je tam veľa zmiešaných manželstiev moslimov a kresťanov. No súčasne dodal, že to nie je tak všade. Po stretnutí s novinármi navštívil Devín, Šaštín a Trnavu.

Návštevu Trnavy začal krátkou prehliadkou katedrálneho Chrámu sv. Jána Krstiteľa s historickým exkurzom do minulosti tejto sakrálnej stavby, pri ktorej ho s doprovodom sprevádzal kancelár Trnavskej arcibiskupskej kúrie Dušan Kolenčík. Následne sa hosť odobral do Baziliky sv. Mikuláša, kde slávil svätú omšu. V jej úvode kardinála Saraha v mene trnavského arcibiskupa Jána Oroscha, ktorý sa zúčastňuje plenárneho zasadania Konferencie biskupov Slovenska na Donovaloch, privítal v biskupskom meste emeritný arcibiskup Ján Sokol. Za hlavný prostriedok návratu k Bohu pomenoval v homílii modlitbu, bez ktorej sa vo svete môže stále viac rozširovať nenávisť.

Po svätej omši nasledovala v bazilike aj prezentácia knihy, pri ktorej hosťa sprevádzali emeritný arcibiskup Ján Sokol, kňaz Ján Košiar, miestny dekan Stanislav Vojtko a Anna Kolková. Trnavská verejnosť sa dozvedela, že kniha je vlastne rozhovorom francúzskeho vatikanistu a spisovateľa Nicolasa Diata s jedným z najvýznamnejších, najotvorenejších a najodvážnejších súčasných kardinálov z afrického kontinentu. Kardinál Sarah v nej rozprával vlastnými slovami. Spomínal, že v knihe rozpráva o svojom vlastnom živote, ďalej analyzuje súčasnú západnú civilizáciu, morálku, ale aj chudobu. Tiež hovorí o Cirkvi, pápežoch i sviatosti kňazstva.

Zo Slovenskom sa rozlúčil kardinál dnes ráno po súkromnej svätej omši u Milosrdných bratov. "Je pre mňa i celú komunitu milosrdných bratov v Bratislave veľkou cťou, že kardinál Robert Sarah, prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, poctil svojou návštevou konvent Hospitálskej rehole sv. Jána z Boha," povedal TK KBS Richard Jombík OH, prior slovenskej komunity milosrdných bratov - Hospitálskej rehole sv. Jána z Boha, kde je kardinál ubytovaný. "Stretnutie s ním je ako stretnutie so Svätým Otcom. Osobitne som sa potešil tomu, že s takou významnou osobnosťou môžem rozprávať v jeho druhom rodnom jazyku - vo francúžštine," dodáva prior komunity milosrdných bratov.

Išlo o historicky prvú návštevu tohto kardinála z afrického kontinentu na Slovensku. Robert Sarah sa narodil 15. júna 1945 v Ourous v Guinei. Študoval v Guinei, v Paríži, v Ríme a v Jeruzaleme. Kňazské svätenie prijal 20. júla 1969, biskupské svätenie 8. decembra 1979. Vo veku 34 rokov sa v tom čase stal najmladším biskupom na svete. Dnes už svätý Ján Pavol II. ho 1. októbra 2001 menoval za sekretára Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Pápež Benedikt XVI. ho 7. októbra 2010 menoval za predsedu Pápežskej rady Cor unum, inštitúcie koordinujúcej charitatívnu činnosti Katolíckej cirkvi. V novembri 2010 bol kreovaný za kardinála. Svätý Otec František ho 24. novembra 2014 vymenoval za prefekta Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí.

Knižná novinka, ktorú prinieslo vydavateľstvo LÚČ, odhaľuje podrobnosti o jeho pôvode a živote v Guinei: jeho detstvo, štúdium, ako aj jeho viac než 20-ročné pôsobenie ako farára a neskôr aj ako arcibiskupa v Afrike. Čitatelia spoznajú, že kardinál na vlastnej koži zažil chudobu, ako aj africký komunizmus. Vo svojich odpovediach analyzuje súčasnú západnú civilizáciu, morálku, chudobu a biedu. Hovorí tiež o Cirkvi, pápežoch, posvätnom kňazstve, celibáte, modlitbe, pravde. Pranieruje chovanie a vlažnosť kňazov, deformáciu liturgie. Nevyhýba sa odpovediam na najpálčivejšie témy a otázky dnešných čias, napríklad rozpad rodiny či problému rozvedených párov.

( TK KBS, tk; ml ) 20160616025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]