TK KBS

Dnes je sobota 28. 03. 2020   Meniny má Soňa       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež reformovaným cirkvám: Potrebujeme spoločnú misiu evanjelizácie
P:3, 10. 06. 2016 15:16, ZAHVatikán 10. júna (RV) Pápež František sa dnes stretol s predstaviteľmi Svetového spoločenstva reformovaných cirkví (World Communion of Reformed Churches), ktoré zastupuje približne 80 miliónov kresťanov na celom svete. Ako na úvod svojho príhovoru Petrov nástupca uviedol, ide o „ďalší krok na ceste, ktorá charakterizuje ekumenické hnutie; ceste požehnanej a poznačenej nádejou, na ktorej sa snažíme žiť stále viac v súlade s Pánovou modlitbou: «aby všetci boli jedno» (Jn 17,21)“.

Odvtedy, čo delegácia Svetovej aliancie reformovaných cirkví (World Alliance of Reformed Churches) navštívila pápeža Benedikta XVI. ubehlo desať rokov. Medzitým sa v roku 2010 spojila s Ekumenickou reformovanou radou (Reformed Ecumenical Council).

Ako vo svojom príhovore pápež pripomenul, Svetové spoločenstvo reformovaných cirkví a Pápežská rada na podporu jednoty kresťanov nedávno ukončili štvrtú medzinárodnú fázu teologického dialógu. Výsledkom je dokument s názvom „Ospravedlnenie [resp. ospravodlivenie] a sviatostnosť: kresťanské spoločenstvo ako činiteľ spravodlivosti“ (Justification and Sacramentality: The Christian Community as an Agent for Justice), ktorý by mali v rámci príprav na 500. výročie reformácie publikovať v najbližších mesiacoch. Záverečná správa podľa Svätého Otca Františka „podčiarkuje nevyhnutné prepojenie medzi ospravedlnením a spravodlivosťou“:

„Na základe dohody o učení o ospravedlnení existuje mnoho oblastí, kde môžu reformovaní a katolíci spolupracovať, aby spoločne svedčili o Božej milosrdnej láske ako pravom protilieku na pocit zmätku a ľahostajnosti, ktoré nás naoko obkolesujú“.

Ako ďalej pápež pokračoval, dnes často zažívame na jednej strane vytváranie „duchovnej púšte“, a na druhej strane egocentrický „duchovný konzumizmus“. Práve sú podľa jeho slov „naše kresťanské komunity povolané byť ,amforami’, ktoré napoja nádejou“:

„Sú povolané prijímať a rozdúchavať Božiu milosť, aby sa neuzatvorili samé v sebe, ale aby sa otvorili misii. Vskutku nie je možné komunikovať vieru žijúc ju izolovaným spôsobom alebo v uzavretých a separovaných skupinkách, v akejsi falošnej autonómii a samoúčelnosti komunity“.

Na záver stretnutia s predstaviteľmi Svetového spoločenstva reformovaných cirkví ponúkol Svätý Otec František víziu ďalšieho smerovania dialógu medzi katolíkmi a reformovanými:

„Existuje naliehavá potreba takého ekumenizmu, ktorý bude spolu s teologickým úsilím o urovnanie doktrinálnych kontroverzií medzi kresťanmi presadzovať spoločnú misiu evanjelizácie a služby. Nepochybne už existujú mnohé iniciatívy a dobrá spolupráca na rozličných miestach. Všetci však môžeme spoločne urobiť ešte viac, aby sme ponúkli živé svedectvo: môžeme odovzdať lásku nášho milosrdného Otca, ktorú zdarma dostávame a ktorú sme povolaní štedro rozdávať“.( TK KBS, RV ej; ml ) 20160610041   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 644 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020