[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 25. 09. 2023   Meniny má Vladislav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Slovensko príde prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí
P:3, 30. 05. 2016 15:00, DOM

Bratislava 30. mája (TK KBS) Na Slovensku privítame vzácneho hosťa z Vatikánu. V dňoch 13. - 16. júna 2016 našu krajinu navštívi kardinál Robert Sarah, prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Ide o prvú návštevu tohto kardinála z afrického kontinentu. Rodák z Guiney prichádza na pozvanie vydavateľstva LÚČ, ktoré vydáva slovenský preklad jeho knihy „Boh alebo nič“. Formou rozhovoru, ktorý vedie francúzsky vatikanista a spisovateľ Nicolas Diat, prezentuje kardinál Sarah svoje postoje a názory na život a dianie vo svete.

Prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí pricestuje na Slovensko 13. júna. V ten istý deň sa zúčastní na stretnutí Liturgickej komisie Konferencie biskupov Slovenska (KBS) v Bratislave. O 18:00 h bude celebrovať svätú omšu v Kostole Svätej rodiny v Bratislave - Petržalke. Po nej predstaví svoju knihu. O deň neskôr predstaví svoju knihu médiám v Dome novinárov v Bratislave. V programe má aj návštevu Baziliky v Šaštíne a Trnavy, kde svoju knihu predstaví v utorok 14. júna 2016 po svätej omši o 18:30 h v Bazilike sv. Mikuláša. Program vyvrcholí účasťou na plenárnom zasadnutí KBS.

„Pre vydavateľa je vždy veľkou cťou prezentovať vydanú knihu za účasti autora. Tentokrát je autor vzácnou osobnosťou, ktorého múdrosť, rozhodnosť, a pokoru zrkadlia jeho mienkotvorné odpovede – a to považujem za dar od Boha pre slovenského čitateľa: pomôže mu zorientovať sa v spoločnosti, ktorá systematicky vypudzuje Boha zo svojho života a – snáď mu aj pomôže vo viere obstáť či rásť," povedala Anna Kolková, povedala šéfredaktorka vydavateľstva LÚČ, ktoré vydáva knižnú novinku "Boh alebo nič".

V rozhovore sa dozvieme podrobnosti o jeho pôvode a živote v Guinei: jeho detstvo, štúdium, ako aj jeho viac ako 20-ročné pôsobenie ako farára a neskôr aj ako arcibiskupa v Afrike. Čitatelia spoznajú, že kardinál na vlastnej koži zažil chudobu, ako aj africký komunizmus. Vo svojich odpovediach analyzuje súčasnú západnú civilizáciu, morálku, chudobu a biedu. Hovorí tiež o Cirkvi, pápežoch, posvätnom kňazstve, celibáte, modlitbe, pravde. Pranieruje chovanie a vlažnosť kňazov, deformáciu liturgie. Nevyhýba sa odpovediam na najpálčivejšie témy a otázky dnešných čias: rozpad rodiny, problém rozvedených párov žijúcich v nových zväzkoch, pedofília, teória rodovej rovnosti – genderideológia, medzináboženský dialóg a ďalšie. Nazýva nástrahy tohto sveta pravým menom otvorene, jednoznačne.

Robert Sarah sa narodil 15. júna 1945 v Ourous v Guinei. Študoval v Guinei, v Paríži, v Ríme a v Jeruzaleme. Kňazské svätenie prijal 20. júla 1969, biskupské svätenie 8. decembra 1979. Dnes už sv. Ján Pavol II. ho ustanovil za arcibiskupa Konakryjskej arcidiecézy v Guinei. Ten istý pápež ho 1. októbra 2001 menoval za sekretára Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Pápež Benedikt XVI. ho 7. októbra 2010 menoval za predsedu Pápežskej rady Cor unum, inštitúcii koordinujúcej charitatívnu činnosti Katolíckej cirkvi. V novembri 2010 bol kreovaný za kardinála. Svätý Otec František ho 24. novembra 2014 vymenoval za prefekta Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, ktorú vykonáva dodnes.

( TK KBS, ak; ml ) 20160530028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]