[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave začnú už v nedeľu misie, ku ktorým vyzval Svätý Otec
P:3, 19. 05. 2016 14:00, DOM

Bratislava 19. mája (TK KBS) Pod vedením jedného z vyše tisícky misionárov milosrdenstva, ktorých vyslal do sveta v rámci mimoriadneho Svätého roku milosrdenstva Svätý Otec František, sa od nedele 22. do soboty 28. mája 2016 uskutočnia v Bratislave Misie milosrdenstva. Ich cieľom je ukázať, že dvere na Božom dome sú otvorené pre všetkých. Predstavujú tiež pozvanie pre všetkých priblížiť sa k Bohu a zakúsiť aký je dobrý, nežný a láskavý pre všetkých. K misiám milosrdenstva vyzval biskupov sveta súčasný pápež František. V hlavnom meste ich program chystá misijný tím dobrovoľníkov zložený z viacerých kňazov z Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa (redemptoristi) a laikov pod vedením pátra Michala Zamkovského. Program misií bude spojený s viacerými sláveniami s misijnými príhovormi v najväčšom kostole v Bratislave - v Katedrále sv. Martina. Pridajú sa k nim viaceré sprievodné udalosti duchovného a kultúrneho charakteru pre rôzne vekové skupiny, napríklad program pre rodiny s deťmi či modlitby chvál. Novinkou bude špeciálna Cesta milosrdenstva z Poľska.

"Na svätých omšiach si neustále pripomíname, že Boh Otec chce zhromaždiť svoje roztratené deti. Chce ich mať všetky doma. Chce, aby všetky zakúšali jeho bezhraničnú náklonnosť a milosrdenstvo. Pápež František hovorí, že Cirkev prežíva neuhasiteľnú túžbu sprostredkovať toto milosrdenstvo všetkým, aj tým, ktorí sú veľmi ďaleko. Cieľom misií je teda ukázať na otvorené dvere na Božom dome a pozvať všetkých, aby nimi prešli a zažili atmosféru Božieho domu, v ktorom sú všetci vítaní," pozýva koordinátor misií, redemptorista Rastislav Dluhý. Dodáva, že počas misií budú môcť všetci prejsť aj takzvanou jubilejnou bránou milosrdenstva, ktorá je na Katedrále sv. Martina. Putovanie a prechod bránou je späté so získaním jubilejných odpustkov, teda odpustením časných trestov, ktoré sú následkami hriechov. K dispozícii bude špeciálna možnosť pristúpiť k sviatosti zmierenia vo viacerých jazykoch (slovensky, anglicky, poľsky, rusky a taliansky). Hlavný program sa začne v nedeľu 22. mája 2016 o 9:00 h svätou omšou s misijným príhovorom v katedrále. Nasledovať budú ďalšie slávenia (o 10:30, 12:00 a 17:00 h).

Od pondelka do piatku budú sväté omše v katedrále o 7:30 a o 12:00 h. Vo štvrtok, kedy je večer naplánovaná modlitba chvál so spoločenstvami Rieka života a Calvary, bude svätá omša aj o 17:00 h. Každý deň bude tematicky venovaný inej téme (Ježiš blízko hriešnikom, Ježiš vo sviatosti zmierenia, Ježiš v Cirkvi, Ježiš v Eucharistii, Ježiš na ceste s nami). V pondelok, utorok a stredu večer ponúknu misie jeden špeciálny unikát - Cestu milosrdenstva. Je to špeciálny typ modlitby so zamysleniami, ktorá je zostavená na základe tradičnej krížovej cesty, v ktorej veriaci rozjímajú o utrpení Ježiša Krista. Novinku uviedli po prvýkrát pred mesiacom v Sanktuáriu Božieho milosrdenstva v poľskom Krakove - Lagiewnikach. Má 21 zastavení. V Katedrále sv. Martina v Bratislave bude počas troch dní (pondelok, utorok, streda - o 19:00 h). Každý deň zazneje 7 zastavení. Zamyslenia a modlitby budú čítať viaceré osobnosti, napríklad recitátor Štefan Bučko, herec Karol Čálik či pedagogička Eva Žilineková. Súčasťou budú i krátke filmy. Program misií vyvrcholí v sobotu svätou omšou o 12:00 h v Katedrále sv. Martina, ktorá je spojená s požehnaním misijného kríža.

Misie milosrdenstva nadväzujú na misie, ktoré sa naposledy konali v Bratislave v rokoch 2010 a 1999. Chystané misie sa uskutočnia v Katedrále sv. Martina. Konajú sa v rámci mimoriadneho Svätého roku milosrdenstva. Ten začal na slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie (8. decembra 2015) a skončí 20. novembra 2016. Podobný mimoriadny rok sa slávil v roku 2000. Záujemcovia, ktorí chcú získať bližšie informácie o misiách, sa môžu ozvať na adresu: misiemilosrdenstva@gmail.com (tento kontakt je k dispozícii aj pre médiá).

TK KBS informoval Komunikačný tím Misií milosrdenstva

( TK KBS, ktmm; ml ) 20160519029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]