[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 02. 12. 2022   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Slovensku vzniká nový mládežnícky spevník, chystá sa aj aplikácia
P:3, 13. 05. 2016 16:31, DOM

Bratislava 13. mája (TK KBS) Texty a akordy kresťanských piesní vhodne roztriedené pre použitie počas liturgie, ale aj databáza nôt od pôvodných autorov či nahrávky pre jednoduchšie zvládnutie menej známych piesní. Toto všetko prináša Spevník mládežníckych piesní, ktorý tento rok vstúpil na pulty kresťanských kníhkupectiev a postupne rastie aj na internete. Za projektom stojí skupina mladých nadšencov, ktorých združuje salezián Pavol Kalata. Hoci sa o Spevníku začalo viac hovoriť až tento rok, podľa jeho slov treba začiatky tohto diela hľadať o čosi ďalej v minulosti.

„Mládežnícke piesne zbieram vyše 10 rokov. Podobných projektov bolo na Slovensku viacero, ja som vyberal a pridával piesne, ktoré sa zvykli spievať u nás a aj výsledný spevník bol známy v podstate len v saleziánskom prostredí," hovorí o začiatkoch projektu Kalata. Veci sa však zmenili počas posledných rokov. „Často som sa stretával s rôznymi interpretáciami niektorých piesní, z ktorých mnohé nedosahovali potrebnú kvalitu. Tam niekde sa zrodila myšlienka dopátrať sa k pôvodným autorom a týmto spôsobom k pôvodným verziám piesní, a tak prispieť k skvalitneniu mládežníckej liturgickej hudby na Slovensku a k zjednoteniu interpretácií piesní," vysvetľuje. Postupne sa teda začal rodiť tím ľudí, ktorí sa podujali pomôcť s touto víziou. Jednu z najdôležitejších úloh vzala na svoje plecia Barbora Brosová Lipková, vedúca chrámového zboru La Famiglia v Žiline, ktorá v projekte figuruje ako hudobný garant a vo voľnom čase upravuje noty pre použitie na internetovej stránke projektu. Tá tiež vznikla vďaka pomoci mladých dobrovoľníkov a k dispozícii sú na nej okrem nôt, textov a akordov aj mnohé nahrávky. Okrem tých originálnych, zverejnených so súhlasom pôvodných autorov, postupne pribúdajú aj nahrávky vytvorené špeciálne pre potreby Spevníka.

Najnovšou iniciatívou tohto tímu je príprava mobilnej aplikácie. „Podarilo sa nám upraviť akordy piesní do vhodnej podoby, takže sme sa rozhodli aj pre takýto krok. Cieľ je stále ten istý: zjednotiť a skvalitniť mládežnícku hudbu a zjednodušiť členom, predovšetkým vedúcim zborov, ich prácu a službu," hovorí Kalata. Dielo sa teší priazni množstva ľudí, svoju podporu projektu vyjadrila aj Liturgická komisia pri KBS. Neoceniteľná je tiež pomoc každého, kto vie pridať aj malý kúsok z veľkej mozaiky gospelovej hudby na Slovensku. „Veľmi sa tešíme z každej novej informácie, ktorú dostaneme. Môže ísť o noty, meno autora či nejaký kontakt, prípadne o nejakú nahrávku. Možností, ako pomôcť je mnoho. Vďaka tomu už Spevník nie je len dielom malého množstva ľudí, ale všetkých, ktorým záleží na rozvoji mládežníckej liturgickej hudby na Slovensku," dodáva na záver Pavol Kalata. Všetky materiály, možnosť zakúpiť si Spevník v tlačenej podobe, ako aj kontakty na autorov a najnovšie informácie sú dostupné na webovej stránke projektu: http://spevnik.saleziani.sk.

TK KBS informoval Daniel Holúbek SDB

( TK KBS, dho; ml ) 20160513039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Sudáne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23