[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na celoeurópskej konferencii lídrov v Litve nechýbajú zástupcovia Slovenska
P:3, 07. 05. 2016 18:57, ZAH

Litva 7. mája (TK KBS) V litovskom meste Kaunas prebieha konferencia laických lídrov spoločenstiev (RELAY). Približne 200 účastníkov z dvadsiatich krajín sa od 4. do 8. mája zúčastňuje na prednáškach, seminároch, liturgii a modlitbách chvály a príhovoru. Miesto pre konanie tohoto podujatia poskytol v priestoroch arcibiskupstva arcibiskup Kaunasu, Mons. Lionginas Virbalas, ktorý na začiatku konferenciu otvoril. Vo svojom príhovore vychádzal z myšlienok listu o laikoch, ktorý v marci napísal pápež František kardinálovi Ouelletovi. Svätú omšu pre prípravný tím konferencie slúžil 4. mája P. Rastislav Dluhý CSsR spolu s P. Norbertom Pšenčíkom OFM Cap. Modlitbu chvály na tejto konferencii vedie Rieka Života, ktorej členovia vedú tri semináre o budovaní a raste misijného spoločenstva. V tejto službe Rieka Života spolupracuje so spoločenstvami Calvary a Dom Júdov. Niektoré modlitby chvály vedie s Timom Hughesom, zakladateľom Worship Central z Anglicka.

Hlavnými rečníkmi na konferencii sú Pete Greig, zakladateľ modlitbového hnutia 24/7 a Paul Donders, zakladateľ a predseda organizácie Xpand. Je známy ako významný komunikátor princípov efektívneho vodcovstva. Medzi ďalšími rečníkmi je Michelle Moran, predsedkyňa Medzinárodnej rady charizmatickej obnovy zo sídlom vo Vatikáne, biskup Kestutis Kevalas z Kaunasu a Colin Symes, líder spoločenstva Community Church Edinburgh a ďalší. Michelle Moran sa vrátila pred necelými dvoma týždňami zo stretnutia s pápežom Františkom, podelila sa s tým, čo je pápež počas hodinového rozhovoru pripomínal. Podľa jej slov pápež zdôrazňoval, že v Cirkvi žijeme čas Ducha, že je tu Nová jar, o ktorej hovoril pápež Ján Pavol II. Pripomínal tiež dôležitosť ekumenického rozmeru a dielo jednoty kresťanov.

Veľkou inšpiráciou a povzbudením je svedectvo a vyučovanie Pete Greiga, zakladateľa ekumenického modlitbového hnutia 24/7, ktoré na pozvanie viedenského kardinála Schonborna slávilo minulý rok 15 rokov svojej existencie ekumenickou modlitbou chvály a príhovoru v katedrále Svätého Štefana vo Viedni. Anglikánsky canterburský arcibiskup Justin Welby pozval toto hnutie, aby organizovalo takéto modlitby v každej anglikánskej katedrále vo Veľkej Británii. Tieto modlitby vyvrcholia teraz na Turíce. Podobné pozvanie len prednedávnom prišlo aj od všetkých katolíckych biskupov Anglicka a Walesu. Túžbou biskupov je naplniť katedrály mladými ľuďmi, ktorí v chvále prejavujú zakorenenie v starobylej viere, zápal pre živý vzťah s Bohom a záujem o novú generáciu prejavujúci sa aj modlitbou príhovoru za obnovu našich krajín. Na sviatok Nanebovstúpenia sa modlili lídri Clavary a Rieky Života spolu s Pete Greigom a Timom Hughesom za májové bratislavské Misie milosrdenstva, aby katedrála v Bratislave bola ustavičným miestom obnovy a návratu pre mnohých. Modlitbovú podporu prisľúbili aj biskupi Kaunasu a litovské modltibové spoločenstvá.

TK KBS informoval P. Rastislav Dluhý, CSsR

( TK KBS, rdl; ml ) 20160507005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]