[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 05. 2024   Meniny má Žigmund      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Báči bola púť v rámci mimoriadneho Svätého roku milosrdenstva
P:3, 02. 05. 2016 12:03, DOM

Báč 2. mája (TK KBS) Prvého mája sa v pútnickom mieste v Báči konala pri jubilejnej bráne slávnosť z príležitosti 301. výročia krvavého slzenia milostivého obrazu Panny Márie. Stretli sa na nej veriaci zo širokého okolia s oboma bratislavskými biskupmi. Počas modlitby slávnostného ruženca bola možnosť pristúpiť k sviatosti zmierenia.

Na začiatku vešpier sa z oltára na voľnom priestranstve pred kostolom prečítal text z buly Svätého Otca Františka Misericordiae vultus (Tvár milosrdenstva) k Svätému roku milosrdenstva. Za spevu litánií ku všetkým svätým veriaci vchádzali cez jubilejnú bránu milosrdenstva do chrámu. Pri vešperách sa katechézou prihovoril bratislavský biskup pomocný Mons. Jozef Haľko. V úvode rozvinul myšlienku z krátkeho čítania, v ktorom sa hovorí, že Kristus priniesol jedinú obetu za hriechy. Je počuť o tých, ktorí učenie prijali a tých ktorí ho neprijali. Je to duchovný zápas o to, aby sme raz mohli aj my prejsť cez nebeskú bránu. Každá chvíľa života je šancou zažiť Boží dotyk, rozhodnutím sa pre Boží program, aby sme v prítomnosti žili lásku. Otec biskup spomenul blahoslaveného biskupa mučeníka Pavla Gojdiča, ktorý bol internovaný v Báči a ktorý bol známy tým, že sa láskavo a milosrdne správal aj k dozorcom a iným ľuďom, ktorí sa k nemu správali zle. Aj my, ktorí prechádzame jubilejnou bránou, by sme sa mali stať misionármi milosrdenstva. Nie slová, ale náš životný štýl by mal prezrádzať, že sme nositeľmi Ježiša Krista, že sme inšpirovaní jeho skutkami a láskou.

Nasledovala pontifikálna svätá omša, ktorej hlavným celebrantom bol bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. V homílii uvažoval nad vetou z evanjelia „Kto ma miluje, bude zachovávať moje slovo a môj Otec ho bude milovať, prídeme k nemu a urobíme si uňho príbytok.“ Ako zistím, či má Pán vo mne príbytok? Na pomoc nám prichádza Pán Ježiš slovami:! „Verte mi, že ja som v Otcovi a Otec vo mne. Ak nie pre iné, aspoň pre tie skutky verte!“ Nielen zázrakmi Pán Ježiš prejavoval lásku a pomoc ľuďom , ale každodennými bežnými skutkami - bol súcitný, vnímavý, slúžil iným. Keď sa budeme snažiť Pána Ježiša napodobňovať v jeho skutkoch lásky a milosrdenstva, tak bude Boh prebývať v nás a aj ľudia okolo nás si uvedomia, že Boh je živý.

Na záver svätej omše sa prítomní pomodlili modlitbu k Panne Márii a po nej pristúpili k ucteniu relikvie sĺz milostivého obrazu Panny Márie. Nasledovala tichá adorácia k Oltárnej sviatosti, ktorá bola ukončená slávnostným požehnaním. Celú slávnosť sprevádzal spev miestnej schóly vedený miestnym duchovným otcom Ladislavom Šrankom, ktorý zabezpečil priebeh celej slávnosti.

Prototypom milostivého obrazu v Báči je obraz Panny Márie Pomocnice v paulánskom Kostole anjelov strážcov vo Viedni, ktorý bol namaľovaný podľa predlohy Lucasa Cranacha v Innsbrucku. Na podobizni Panny Márie v Báči sa spájajú dva typy zobrazení: Mária Pomocnica a Panna Mária z hory Karmel. Obraz v roku 1703 venoval do kostola Martin Liszkay po svojom zázračnom uzdravení. Veriaci prichádzajúci na františkánske púte ho už uctievali. Obraz v roku 1715 ronil krvavé slzy v dňoch 19., 20., 21. a 23. júna. Ostrihomský arcibiskup po prešetrení udalosti povolil verejné uctievanie milostivého obrazu ako aj relikvie krvavých sĺz 16. októbra 1716. Slzenie obrazu v Báči nasledovalo po druhom slzení milostivého obrazu v Trnave v roku 1708 a predchádzalo druhému slzeniu milostivého obrazu v Máriapócsi tiež v roku 1715. Tieto nadprirodzené udalosti sa môžu dať do súvisu s nepokojmi a pandémiami v predošlých rokoch. Úplné odpustky udelili kostolu Pápež Benedikt XIII. v roku 1725 a Kliment XIII. v roku 1737. Po týchto skutočnostiach na toto milostivé miesto prichádzali mnohí pútnici. Františkáni viedli zoznam vypočutí modlitieb, ktoré zbožní veriaci hlásili. Neskôr bol obraz ozdobený dvomi korunami na hlave Panny Márie a aj na hlave dieťaťa Ježiš. Kult milostivého obrazu sa dostal na viaceré miesta. Kópiu obrazu uchovávajú aj v nemeckom Gleißenthale. Relikviu krvavých sĺz si majú veriaci možnosť uctiť v milostivom chráme v Báči.

TK KBS informovala Beata Ordódyová

( TK KBS, bo; ml ) 20160502031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]