TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2019   Meniny má Vladimír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Jubilejná audiencia pre armádu a políciu: Milosrdenstvo a zmierenie
P:3, 30. 04. 2016 14:05, ZAHVatikán 30. apríla (RV) Pápež František sa na dnešnej audiencii pri príležitosti Jubilea pre ozbrojené zložky a políciu zameral na milosrdenstvo a zmierenie. Na Námestí sv. Petra sa zišlo približne 80 000 osôb, policajtov, vojakov či vojenských kaplánov z celého sveta vrátane krajín Latinskej Ameriky, Kanady, USA, Kene, Južnej Kórey či Filipín. Prítomný bol aj Mons. František Rábek, ordinár ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky s niekoľkými zástupcami ordinariátu.

Trojdňové Jubileum pre ozbrojené zložky a políciu malo v predchádzajúci deň konferenčnú časť a uzavrie sa v nedeľu svätou omšou v Bazilike sv. Petra, ktorú bude sláviť štátny sekretár Svätej stolice, kardinál Pietro Parolin.


Svätý Otec pozdravil pútnikov v uniformách osobitnými slovami na záver svojej katechézy:

„S radosťou vítam zástupcov ozbrojených zložiek a polície pochádzajúcich z mnohých kútov sveta, ktorí prišli na púť do Ríma pri príležitosti Mimoriadneho roku milosrdenstva. Poriadkové sily – armáda a polícia – majú za úlohu garantovať bezpečné prostredie, aby každý občan mohol žiť v mieri a v pokoji. Vo vašich rodinách, v rôznych kruhoch, v ktorých pôsobíte, buďte nástrojmi zmierenia, budovateľmi mostov a rozsievačmi mieru. Ste naozaj povolaní nielen predchádzať, usmerňovať či ukončovať konflikty, ale aj prispieť k budovaniu poriadku založeného na pravde, na spravodlivosti, na láske, na slobode podľa definície pokoja sv. Jána XXIII. v encyklike Pacem in terris (č. 18 a nasl.). Zaistenie pokoja nie je jednoduchá záležitosť, hlavne kvôli vojne, ktorá vysušuje srdcia a rozmnožuje násilie a nenávisť. Povzbudzujem vás, aby ste neklesali na duchu. Pokračujte vo vašej ceste viery a otvorte vaše srdcia milosrdnému Bohu Otcovi, ktorý sa nikdy neunaví, aby nám odpúšťal. Pred výzvami každého dňa nechajte zažiariť kresťanskú nádej, ktorá je istotou víťazstva lásky nad nenávisťou a pokoja nad vojnou. Ďakujem!“

Na úvod ku katechéze zazneli slová sv. Pavla z Druhého listu Korinťanom (porov. 2 Kor 5,20-21): «Sme teda Kristovými vyslancami a akoby Boh napomínal skrze nás. V Kristovom mene prosíme: Zmierte sa s Bohom! Toho, ktorý nepoznal hriech, za nás urobil hriechom, aby sme sa v ňom stali Božou spravodlivosťou.»
*

Prinášame plné znenie katechézy Svätého Otca Františka:

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnes chcem s vami uvažovať nad jedným dôležitým aspektom milosrdenstva: nad zmierením. Boh nikdy neprestal ponúkať svoje odpustenie ľuďom: jeho milosrdenstvo sa prejavuje z generácie na generáciu. Častokrát si myslíme, že naše hriechy Pána od nás vzďaľujú – v skutočnosti sa však páchaním hriechov my vzďaľujeme od neho, avšak on, vidiac nás v nebezpečenstve, nás ešte viac prichádza hľadať. Boh sa nikdy nevzdáva v prípade, že sa nejaký človek z jeho lásky vylúčil, avšak s podmienkou, že v ňom nájde nejaký znak ľútosti za spáchané zlo.

S Bohom sa však nedokážeme zmieriť čistoza pomoci našich vlastných síl. Hriech je skutočne výrazom odmietnutia jeho lásky, s následkom uzavretia sa do nás samých, v ilúzii, že nájdeme väčšiu slobodu a nezávislosť. Avšak ďaleko od Boha už viac nemáme cieľ, a z pútnikov na tomto svete sa stávame „tulákmi“. Bežným spôsobom to vyjadrujeme tak, že keď hrešíme, „obraciame sa chrbtom k Bohu“. Je to presne tak; hriešnik vidí len seba samého a týmto spôsobom predstiera, že je sebestačný; preto hriech čoraz viac zväčšuje vzdialenosť medzi nami a Bohom, a tá sa môže stať priepasťou. Avšak Ježiš nás prichádza hľadať ako ten skvelý pastier, ktorý sa neuspokojí, pokým nenájde stratenú ovcu, ako čítame v evanjeliu (porov. Lk 15,4-6). On rekonštruuje most, ktorý nás znovu spojí s Otcom a dovolí nám znovuobjaviť synovskú dôstojnosť. Prostredníctvom obety svojho života nás zmieril s Otcom a daroval nám večný život (porov. Jn 10,15).

«Zmierte sa s Bohom!» (2 Kor 5,20) - Volanie, ktorým sa apoštol Pavol obracia na prvých kresťanov z Korintu dnes s rovnakou silou a presvedčením platí pre nás všetkých. Zmierme sa s Bohom! Toto Jubileum milosrdenstva je časom zmierenia pre všetkých. Mnoho ľudí by sa chcelo zmieriť s Bohom, avšak nevedia ako to urobiť, alebo sa necítia byť hodní, či nechcú si to pripustiť ani sami pred sebou. Kresťanské spoločenstvo môže a musí podporovať úprimný návrat k Bohu tých ľudí, ktorým sa po ňom cnie. Predovšetkým tí, čo vykonávajú «službu zmierenia» (2 Kor 5,18), sú povolaní byť poddajnými nástrojmi Ducha Svätého, aby tam, kde sa rozmnožil hriech, mohlo prekypovať Božie milosrdenstvo (porov. Rim 5,20).

Nik nech nezostane vzdialený od Boha kvôli prekážkam kladeným ľuďmi! A toto platí, platí to aj – a to podčiarkujem – pre spovedníkov – platí to pre nich: prosím, neklaďte prekážky ľuďom, ktorí sa chcú zmieriť s Bohom. Spovedník musí byť otcom! Je na mieste Boha Otca! Spovedník musí prijať osoby, ktoré za ním prichádzajú, aby sa zmierili s Bohom, a má im pomôcť na ceste tohto zmierenia, ktorú uskutočňujeme. Je to veľmi pekná služba: nie je to mučiareň ani výsluch, nie. Je to Otec, ktorý prijíma, Boh Otec, Ježiš, ktorý prijíma a víta túto osobu a odpúšťa. Zmierme sa s Bohom! My všetci!

Tento Svätý rok nech je priaznivým časom pre znovuobjavenie potreby nežnosti a blízkosti Otca a pre návrat k nemu s celým srdcom.

Zakúsenie zmierenia s Bohom umožňuje objaviť potrebu iných foriem zmierenia: v rodinách, v medziľudských vzťahoch, v cirkevných spoločenstvách, ako aj v spoločenských a medzinárodných vzťahoch. Niekto mi v uplynulých dňoch hovoril, že na svete je viac nepriateľov než priateľov a myslím, že má pravdu. Nuž budujme mosty zmierenia aj medzi nami, počnúc vlastnou rodinou. Koľkí bratia sa pohádali a vzdialili od seba len kvôli majetku. Nuž pozri, takto to nejde! Tento rok je rokom zmierenia - s Bohom a medzi nami!

Zmierenie je vskutku aj službou v prospech pokoja, uznania základných práv osôb, v prospech solidarity a prijímania všetkých. Prijmime teda pozvanie nechať sa zmieriť s Bohom, aby sme sa stali novými stvoreniami a mohli vyžarovať jeho milosrdenstvo uprostred bratov, uprostred ľudí!

Preložila: Slovenská redakcia VR( TK KBS, RV zk, bp; ml ) 20160430005   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 893 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019