[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec: Boj proti zriedkavým chorobám vyžaduje etickú formáciu
P:3, 29. 04. 2016 15:37, ZAH

Vatikán 29. apríla (RV) Nikto nesmie ostať ľahostajný voči ľuďom trpiacim na zriedkavé choroby. Zisk nie je viac než právo ľudí na starostlivosť. Tak znel hlavný odkaz pápeža Františka, ktorý sa dnes prihovoril účastníkom Konferencie o regeneratívnej medicíne. Podujatie, ktoré prebieha vo Vatikáne do 30. apríla, podporila Pápežská rada pre kultúru. Na stretnutí so Svätým Otcom sa zúčastnil aj americký viceprezident Joe Biden.

Zriedkavé choroby, ktorých je celkom približne 6-tisíc, ovplyvňujú život viac než 300 miliónov ľudí na celom svete. Svätý Otec využíva každú príležitosť, aby sa s chorými stretol. Fotografia dojímavého objatia Petrovho nástupcu s 5-ročnou Lizzy Myersovou počas audiencie 6. apríla obletela svet. Dievča z Ohia príde čoskoro o zrak a sluch, pričom lekári doteraz nenašli účinnú liečbu.

Svätý Otec v príhovore 700 účastníkom zhromaždeným v Aule Pavla VI. pripomenul dôležitosť zvyšovania povedomia verejnosti k týmto formám ľudského utrpenia:

„Týmto pacientom sa vskutku častokrát nevenuje dostatočná pozornosť, lebo nevidno výraznú ekonomickú návratnosť vložených nákladov v ich prospech. Vo svojej službe neprestajne stretávam osoby poznačené takzvanými ‚zriedkavými’ chorobami. V skutočnosti sa tieto ochorenia týkajú miliónov a miliónov ľudí na celom svete spôsobujúc utrpenie a obavy aj tým, ktorí sa rôznymi spôsobmi o nim starajú, počnúc rodinou“.

Bádateľov v oblasti regeneratívnej medicíny pápež povzbudil, aby pokračovali vo výskume, ktorý by rešpektoval dôstojnosť ľudského života. Rovnako zdôraznil aj etickú zložku v odbornej príprave mladých lekárov:

„V tomto pedagogickom horizonte je nevyhnutné v rámci týchto biomedicínskych vied plánovať interdisciplinárne vzdelávanie s podstatným priestorom vyhradeným pre prípravu ľudí so zásadným vzťahom k etike. Vskutku aj výskum, či už v akademickom alebo priemyselnom odvetí, si vyžaduje neprestajnú pozornosť voči morálnym otázkam, aby bol nástrojom na ochranu života a dôstojnosti ľudskej osoby. Takto si odborná príprava a výskum vyžadujú, aby sa pohybovali v perspektíve služby vysokým hodnotám, akými sú solidarita, prajnosť, nezištnosť, delenie sa s poznatkami, úcta k ľudskému životu a bratská a nezištná láska“.

Pápež František vo svojej výzve k zvýšeniu povedomia o zriedkavých chorobách napokon podčiarkol dôležitosť empatie voči chorým:

„Je treba sa postaviť proti «ekonomike vylúčenia a nerovnosti» (Evangelii gaudium, 53), ktorá žne obete, keď mechanizmus zisku prevažuje nad hodnotou ľudského života. Toto je dôvod, pre ktorý musí globalizácii ľahostajnosti oponovať globalizácia empatie. Sme preto povolaní upozorniť na problém zriedkavých chorôb v celosvetovom meradle, investovať do vhodnejšej formácie, zvýšiť zdroje pre výskum, propagovať legislatívne usmernenia a zmenu ekonomickej paradigmy, aby tak bola privilegovaná ľudská osoba“.

( TK KBS, RV ej; ml ) 20160429033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]