[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 14. 05. 2024   Meniny má Bonifác      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zostáva 100 dní do Svetových dní mládeže: Neváhajte, prihláste sa
P:3, 19. 04. 2016 20:00, DOM

Bratislava 20. apríla (TK KBS) Do Bratislavy dnes (19. apríla) prijali pozvanie dvaja zahraniční hostia, vatikanista Stanisław Tasiemski a Andrzej Pietrzyk, ktorí majú na starosti prípravu letných Svetových dní mládeže (SDM) v Krakove. S Piotrom Samerekom, zástupcom veľvyslanca Poľskej republiky v Slovenskej republike a Ondrejom Chrvalom, tajomníkom Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska (KBS), predstavili na tlačovej konferencii hlavné informácie z príprav akcie, ktorá sa uskutoční o takmer 100 dní (od 25. do 31. júla 2016). Do Poľska pozval mladých pred tromi rokmi pápež František v Riu de Janeiro. Slovenskí organizátori očakávajú, že k našim severným susedom bude putovať okolo 5 000 Slovákov. Tradíciu SDM založil pred 30 rokmi sv. Ján Pavol II. v Ríme. Potom sa konali v Buenos Aires, Santiagu de Compostela, Čenstochovej, Denveri, Manile, Paríži, opäť v Ríme, Toronte, Kolíne nad Rýnom, Sydney, Madride a v Riu. V Krakove očakávajú okolo 2,5 milióna mladých z celého sveta.

"Čaká na vás domov svätého Jána Pavla II. - pápeža mladých na celom svete. Zavítajte do mesta poľských kráľov, mesta zapísaného do zoznamu kultúrneho dedičstva Unesco, mesta, ktoré má pre vás otvorenú náruč. Tešíme sa, že vás - našich najbližších susedov - môžeme vidieť u nás doma," hovorí Piotr Samerek, zástupca veľvyslanca Poľskej republiky v Bratislave. "Pozývame všetkých mladých do Krakova. Ponúkame im nielen veľkolepú akciu, na ktorú nikdy nezabudnú, ale najmä osobné stretnutie s Kristom a zážitok živej Cirkvi. Zároveň sa spojíme v modlitbe s tým, ktorý nás tam pozval. Sme tak blízko, ako nikdy nebudeme. Poďme všetci do Krakova, neváhajte a prihláste sa, bude to stáť za to," pozýva Ondrej Chrvala, tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS.

Nevyhnutnou podmienkou k účasti je registrácia. Slovenská prebieha na stránke www.svetovednimladeze.sk, svetová na www.krakow2016.com. Vďaka nej získajú prihlásení balíček pútnika, stravu, dopravu v Krakove, ubytovanie, voľné vstupy na program, ako aj ďalšie výhody (napríklad voľné vstupy v meste a okolí). Jednou z výhod pre registrovaných sú tiež bližšie miesta k pápežovi Františkovi. Slovenská cena je 230 eur plus náklady na dopravu. Slováci môžu využiť slovenskú registráciu do konca mája. Potom už bude možná registrácia iba prostredníctvom oficiálnej poľskej webstránky SDM a to už len po dobu jedného mesiaca. Mladí zo Slovenska majú tri možnosti. Ideálnou variantou registrácie je účasť na kompletnom programe, ktorý zahŕňa účasť na samotnom stretnutí v Krakove (od 25. do 31. júla 2016) a predskokanovi SDM - Dňoch v diecézach (od 20. do 25. júla 2016) v Poľsku. Je však možné prísť iba na týždňové stretnutie priamo v Krakove. Záujemcovia o účasť len na víkend sa registrujú samostatne prostredníctvom svetovej registrácie.

Slovenskú registráciu do Krakova zabezpečuje Rada pre mládež a univerzity KBS a Kanet, n. o. v spolupráci so slovenskými diecézami a mládežníckymi organizáciami na Slovensku. Doteraz sa prihlásilo okolo 3 000 mladých Slovákov. Z nich využilo najviac mladých prvú fázu registrácie u Saleziánov don Bosca (vyše 600 mladých). Nasleduje Spišská diecéza (vyše 430 pútnikov) a Košická arcidiecéza (vyše 300

prihlásených). Špeciálnu skupinu tvoria napríklad mladí z Don Bosco Tour, ktorí pôjdu do Krakova na bicykloch z Londýna. Niekoľko jednotlivcov sa vydá na 12-dňovú pešiu púť zo Skalky pri Trenčíne do Krakova. Zaujímavé sú tiež niektoré skupiny pútnikov. V košickej registrácii sa napríklad objavil slovensko-austrálsky pár. Do Poľska tiež cestuje slovenský misionár pôsobiaci v Ekvádore, odkiaľ privedie troch indiánov Šuarmi. Cez Saleziánov pocestuje do Krakova aj skupina mladých z Azerbajdžanu či rodina z Kanady.

Dobrovoľníci sa hlásia z celého sveta, ale záujem je aj priamo z Poľska. Doteraz sa zaregistrovalo 15 000 dobrovoľníkov. Rada pre mládež a univerzity KBS eviduje aj niekoľko jednotlivcov zo Slovenska. Jednou z popredných technických otázok stretnutia je bezpečnosť. Krátko pred Svetovými dňami mládeže hosti krajina summit Severoatlantickej aliancie vo Varšave. Na stretnutí mladých z celého sveta bude navyše osobne pápež František. V pohotovosti bude armáda i polícia, všetci účastníci budú poistení. Ubytovanie bude zabezpečené najmä v rodinách, ale tiež v školách a internátoch. Vyhradené budú aj miesta pre hendikepovaných ľudí a stanové tábory. Stravovanie je zabezpečené v podobe takzvaného lístkového systému, teda - mladí dostanú lístky na obed vo vopred registrovaných reštauračných zariadeniach v centre mesta a na miestach, kde budú ubytovaní.

Program Svetových dní mládeže zahŕňa dni stretnutia mládeže s pápežom, ako aj stovky sprievodných udalostí duchovného a kultúrneho charakteru. Súčasťou sprievodného programu je aj slovenský, ktorý bude prebiehať v poľskom mestečku Skawina neďaleko Krakova. V hlavnom svetovom programe je naplánovaná otváracia omša, ktorej hlavným predsedajúcim bude krakovský arcibiskup, kardinál Stanisław Dziwisz. Návšteva Svätého Otca sa začne v stredu 27. júla. O deň neskôr navštívi Jasnú Horu, kde bude sláviť svätú omšu pri príležitosti 1 050. výročia Krstu Poľska. V ten istý deň, vo večerných hodinách, sa po prvýkrát stretne s mladými. Tretí deň navštívi koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau a večer povedie krížovú cestu v Krakove. V sobotu 30. júla navštívi Sanktuárium Božieho Milosrdenstva v Lagiewnikach, kde sa stretne s kňazmi, seminaristami a zasvätenými. Program vyvrcholí účasťou na sobotnej modlitbovej vigílii a nedeľnej záverečnej svätej omši, pri ktorej oznámi miesto ďalších SDM. Konajú sa každé dva až tri roky vždy v inej svetovej metropole. Slováci sa na ne pripravujú od vlaňajšieho Národného stretnutia mládeže P15 v Poprade duchovnou prípravou pod názvom Milosrdný rok.

Svetové dni mládeže sú medzinárodným stretnutím, ktoré organizuje Katolícka cirkev (Pápežská rada pre laikov a Centrálny výbor hosťujúcej krajiny). Spája mladých ľudí z celého sveta - katolíkov, kresťanov iných vyznaní a všetkých ľudí dobrej vôle. Vznikli v roku 1984 na Kvetnú nedeľu. Pápež Ján Pavol II. zvolal rímsku mládež, aby s ním slávila Svätý rok vykúpenia. Ich nadšenie prekonalo všetky očakávania. V roku 1985 napísal pápež mladým po celom svete list a začala veľké dobrodružstvo Svetových dní mládeže. Tie sa prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme. Ich cieľom je ukázať živú vieru v Ježiša Krista. Majú tiež podporovať angažovanosť mladých v Cirkvi, radovať sa z viery a premýšľať o odkaze, ktorý vždy vyberá pápež. Poľsko privíta medzinárodné stretnutie mladých už po druhýkrát, v roku 1991 sa uskutočnilo v meste Čenstochová. Tím, ktorý ho chystá, očakáva vyše 2,5 milióna ľudí zo stoviek krajín zo všetkých kontinentov. Mottom je úryvok z Biblie "Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo", ktoré určil pápež František.

* * * * *

V plnom znení prinášame press kit pre médiá:

Informácie o Svetových dňoch mládeže v Krakove

Názov akcie: Svetové dni mládeže v Krakove

Kedy: 25. – 31. júla 2016 Kde: Mesto Krakov (Poľská republika)

Hlavní organizátori:

Pápež František poveril organizáciou Svetových dní mládeže Pápežskú radu pre laikov.

Usporiadateľom v Krakove je Krakovská Arcidiecéza (www.diecezja.pl).

Svetové dni mládeže (ďalej už len „SDM“) sú medzinárodným stretnutím, ktoré organizuje Katolícka cirkev. Spája mladých ľudí z celého sveta - katolíkov, kresťanov iných vyznaní a všetkých ľudí dobrej vôle.

Najbližšie SDM sa uskutočnia od 25. do 31. júla 2016 v poľskom Krakove, v meste úzko spojenom so svätým pápežom a zakladateľom SDM sv. Jánom Pavlom II.  Mottom stretnutia sú slová Ježiša "Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo" (por. Mt 5, 7). Poľsko privíta medzinárodné stretnutie mladých už po druhýkrát, v roku 1991 sa uskutočnilo v meste Čenstochová.

Na Slovensku koordinujú púť mladých Slovákov do Krakova Rada pre mládež a univerzity KBS a Kanet, n.o.. Oficiálne spustili prípravy na Národnom stretnutí mládeže P15 v Poprade (v lete 2015). Duchovná príprava na SDM na Slovensku sa volá Milosrdný rok (k dispozícii na webstránke www.svetovednimladeze.sk).

SDM – Pápež a mladí

Po smrti Jána Pavla II. pokračovateľom dialógu cirkvi a mladých a zároveň veľkým podporovateľom myšlienky Svetových dní mládeže sa stal pápež Benedikt XVI., ktorý viedol nasledujúce stretnutia v Kolíne (2005), v Sydney (2008), v Madride (2011). V júli roku 2013 (Rio de Janeiro) sa s mládežou stretol pápež František. Práve on oznámil, že najbližšie stretnutie mladých bude v roku 2016 v Krakove, v Poľsku. 

Stretnutia „na skúšku"  

Dve prvé stretnutia (1984, 1985) zorganizované v Ríme pri príležitosti Svätého roku vykúpenia (1983/1984) a Medzinárodného roku mládeže (1985), neboli ešte Svetovými dňami mládeže. Ale práve ony dali podnet pápežovi začať túto požehnanú iniciatívu, ktorá trvá dodnes. 

Oficiálny vznik SDM

Za dátum vzniku SDM sa považuje 20. december 1985, keď Ján Pavol II., na stretnutí s kardinálmi a pracovníkmi Rímskej kúrie, vyjadril túžbu, aby sa Svetové dni mládeže konali každý rok na Kvetnú nedeľu ako diecézne stretnutie, a každé dva alebo tri roky ako medzinárodné stretnutie na mieste, ktoré on sám určí.

Za prvé oficiálne SDM sa považujú tie, ktoré sa konali v roku 1986 v Ríme. Po Večnom meste sa konali v Buenos Aires, Santiagu de Compostela, Čenstochovej, Denveri, Manile, Paríži, opäť v Ríme, Toronte, Kolíne nad Rýnom, Sydney, Madride a v Riu. V Krakove organizátori očakávajú okolo 2,5 milióna mladých.

Spoločenstvo, formácia a radosť z viery

Cieľom organizovaných Svetových dní mládeže je prežívanie veľkého spoločenstva všeobecnej cirkvi, počúvanie Božieho Slova, vysluhovanie sviatostí zmierenia a eucharistie ako aj radostné ohlasovanie Ježiša Krista ako Pána a Spasiteľa. 

Symboly SDM: Kríž a Ikona

Na všetkých stretnutiach sú prítomné dva významné symboly, ktoré daroval sám Ján Pavol II.; sú nimi kríž Svetových dní mládeže a ikona Matky Božej Salus Populi Romani. Tieto symboly nie sú s mladými len počas SDM, ale neustále krúžia po svete, zhromažďujúc na každodennej modlitbe a adorácii stovky, ba až tisíce mladých ľudí. V rámci príprav do Krakova boli aj na Slovensku.

SDM – stretnutia venované konkrétnej téme

Každé jedno stretnutie SDM vyžaduje dobrú prípravu zameranú najmä na obsah, nad ktorým budú mladí rozjímať niekoľko dní v rozličných jazykových skupinách. Tému každoročných stretnutí určuje sám Svätý Otec. V čase SDM téma a jej obsah sú prehlbované počas trojdňových stretnutí pomenovaných „katechetické tríduum".

Ako dlho trvajú SDM? 

SDM sú viacdňovým stretnutím. Vo všeobecnosti majú dve hlavné časti: prvou sú „Dni v diecézach", kedy sa mládež zdržiava na území celého štátu, ktorý je hostiteľom stretnutia. Druhou sú „Hlavné časti programu stretnutia SDM", čiže týždenný pobyt mládeže v  meste hlavného organizátora.

Aký je cieľ „Dní v diecézach"

Štruktúra „Dní v diecézach" závisí od charakteristiky a štýlu hosťujúcej diecézy, je to čas na vzájomné poznávanie, integráciu, poznanie kultúry a topografie daného regiónu. V tejto etape nechýbajú turistické výlety, spoločné hry, a taktiež verejné zapojenie sa do rôznych aktivít a projektov, ktoré pripravili organizátori v jednotlivých diecézach. 

Ako vyzerá štruktúra celého týždňa SDM?

Po ukončení „Dní v diecézach" všetci účastníci smerujú do diecézy, ktorú Svätý Otec určil ako miesto prežívania hlavného ústredného stretnutia. Mládež sa tam zhromažďuje počas celého týždňa. V pondelok prichádza na dané miesto, v utorok sa zúčastňuje otváracieho ceremoniálu, v stredu, štvrtok a piatok sa zúčastňuje na katechézach biskupov a na Festivale mladých, v sobotu putuje na miesto bdenia a modlitby, kde je prítomná na večernom stretnutí s pápežom, a v nedeľu sa zúčastňuje slávnostnej svätej omše, ktorá ukončí aktuálne SDM. Hlavné časti stretnutia sprevádzajú špeciálne zóny osobitných stretnutí, pomenované zóna odpustenia (pre vysluhovanie sviatosti zmierenia) a zóna venovaná novým duchovným povolaniam. 

Koľko osôb sa zúčastňuje SDM?

Spravidla sú to stretnutia veľmi početné. V priemere počas celého týždňa sa ich zúčastní niekoľko sto tisíc mladých ľudí. Čím je bližší termín sobotného bdenia s pápežom, tým sa počet mladých zvyšuje a mnohokrát prekračuje počet jedného milióna účastníkov. Doteraz najpočetnejšie stretnutia boli v Manile na Filipínach (1995) kde počet účastníkov presahoval 4 milióny mladých a v Rio de Janeiro v Brazílii (2013) kde na Copacabane sa zhromaždilo viac ako 3 milióny ľudí z celého sveta. Zo stretnutí organizovaných v Európe najpočetnejším bolo stretnutie v Ríme, v roku 2000, kedy sa na Tor Vergata, spolu s Jánom Pavlom II., modlilo 2 milióny 180 tisíc ľudí. 

Mladí a tí, ktorí ich sprevádzajú

Spolu s mládežou sa týchto stretnutí zúčastňuje veľa biskupov, kňazov, rehoľníkov, konsekrovaných osôb, klerikov, novicov, a od istého času tiež mnoho svetských mladých učiteľov a akademických profesorov. Na stretnutí SDM v Madride (2011) sa zišlo 800 biskupov, 14 tisíc kňazov a niekoľko tisíc rehoľníkov.

SDM 2014 - 2016 

XXIX Svetový deň mládeže 2014, v diecéznom rozmere na tému:

„Blahoslavení chudobní v duchu, lebo ich je nebeské kráľovstvo." (Mt 5,3) 

XXX Svetový deň mládeže 2015, v diecéznom rozmere na tému:

„Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha." (Mt 5,8)

XXXI Svetový deň mládeže 2016, v svetovom rozmere na tému:

„Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo." (Mt 5,7)

Bližšie informácie o Poľsku a Cirkvi v Poľsku

Poľsko je krajina, ktorá čo sa týka vyznania, je jednotná. Pri sčítaní ľudu v roku 2011 väčšina – 87,58% - sa hlásila k Rímskokatolíckej cirkvi, Pravoslávni tvoria 0,41%, Svedkovia Jehovovi – 0,36%, Luteráni – 0,18%, Gréckokatolíci - 0,09%, príslušníci Letničného vyznania – 0,07%, príslušníci Mariavitizmu – 0,03%, iní – 0,15%, a tí čo sa nehlásia k žiadnemu vyznaniu – 2,41%. Na otázky vierovyznania odmietlo odpovedať 7,10%.

Poľský katolícky episkopát je zložený zo 153 biskupov (spolu s biskupmi seniormi) z toho sú 4 kardináli. V posledných rokoch, v porovnaní s inými európskymi krajinami, kňazov v Poľsku, systematicky pribúdalo – v roku 2014 ich počet predstavoval 31 tis. Poľskí kňazi sú v porovnaní s inými krajinami Európy pomerne mladí, v roku 2010 viac ako polovica (57,7%) mala menej ako 50 rokov. Mníchov bolo v roku 2013 viac ako 12 tis. Najpočetnejšou rehoľou v Poľsku sú Františkáni, Saleziáni, konventuálni Františkáni, Pallotíni a Jezuiti. Počet rehoľných sestier systematicky, aj keď pomaly, ale klesá. V roku 2013 ich bolo v Poľsku 19 037.

Štruktúra katolíckej cirkvi

Katolícka cirkev v Poľsku sa organizačne delí na 14 latinských metropol, zložených zo 41 diecéz, Vojenského ordinariátu PR a 1 Gréckokatolíckej metropoly, ktorá sa delí na dve diecézy. V roku 2011 bolo v Poľsku 11 019 katolíckych farností (v priemere 3162 veriacich na jednu). Pred dvadsiatimi rokmi bolo 9883 farností, v jednej bolo v priemere 3682 katolíkov. Gréckokatolícka cirkev v Poľsku odhaduje počet svojich verných na 55 tis. V Poľsku je aj malá skupina Arménskej katolíckej cirkvi.

Viac informácií:

Svetové dni mládeže na Slovensku: www.svetovednimladeze.sk

Svetové dni mládeže v Krakove: www.krakow2016.com

Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave a Rada pre mládež a univerzity KBS pozýva všetky médiá na Svetové dni mládeže do Krakova.

KOMUNIKAČNÝ TÍM SDM (Na Slovensku) 

Komunikáciu o Svetových dňoch mládeže 2016 zabezpečuje komunikačný tím a ním poverené osoby. Ide o dobrovoľnícky tím, ktorý spadá pod Radu pre mládež a univerzity KBS. Nachádza sa v nej zodpovedný za tím, prekladatelia a admin webstránky. V prípade záujmu o akékoľvek informácie o SDM poskytne bližšie informácie zodpovedný za komunikačný tím SDM – Michal Lipiak (lipiak@kbs.sk, +421(0)908 640 836)

TLAČOVÁ KANCELÁRIA (V Poľsku) 

Registrácia novinárov

Oficiálna akreditácia bola spustená 29. februára 2016. Ukončená bude 24. júna 2016.

Akreditácia tlače je udeľovaná na základe akreditačných žiadostí podaných prostredníctvom formulára, ktorý možno nájsť na stránke: www.pope2016.com  alebo na stránke SDM: www.krakow2016.com.

Akreditácia oprávňuje k účasti na mediálnej podpore Svetových dní mládeže a návštevy pápeža Františka v Poľsku v roku 2016. Prinášame základné informácie o akreditácii. 

Akreditácia zahŕňa: využívanie Tlačového centra; využívanie Virtuálneho newsroomu a účasť na vybraných udalostiach, po tom, čo novinár obdrží vstupnú kartu (pool kartu) na udalosť. Všetky informácie, týkajúce sa akreditácie novinárov, programu, i celej návštevy, budú sprístupnené na stránke www.pope2016.com, ktorú sa rozbehla spolu s akreditačným procesom, ako aj v sekcii Media na stránke www.krakow2016.com.

Presný program návštevy bude sprístupnený po jeho oficiálnom oznámení Apoštolským stolcom. V tom čase sa tiež začne proces udeľovania pool kariet na vybrané udalosti. Oficiálny program zatiaľ nebol zverejnený; predbežný náčrt je k dispozícii na tejto adrese: http://goo.gl/DqhX8b

Akreditačný proces novinárov prebieha jedine on-line. Po 24. júni 2016 už nebude možné zasielať žiadosti. Za akreditáciu novinárov zodpovedá Katolícka informačná agentúra (Katolicka Agencja Informacyjna). 

Bližšie informácie ohľadom akreditácie:

Biuro Akredytacji KAI, Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa, Polska

Tel. +48 22 838 80 61 / email: akredytacje@ekai.pl 

Anetta Tyszkiewicz, Szef Biura Akredytacji, tel. + 48 604 130 491

TK KBS informovali Komunikačný tím SDM a Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave

( TK KBS, kt, vpr; ml ) 20160419020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]