TK KBS

Dnes je streda 30. 09. 2020   Meniny má Jarolím       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ranná homília pápeža: Prenasledovanie kresťanov má i rafinované formy
P:3, 12. 04. 2016 16:12, ZAHVatikán 12. apríla (RV) Prenasledovanie je každodenný chlieb Cirkvi. Tak znela hlavná myšlienka pápeža Františka, ktorý dnes ráno slúžil omšu v Dome sv. Marty. Vo svojej homílii vyzdvihol príklad sv. Štefana, prvého mučeníka, i ďalších „malých mučeníkov“, ktorých zavraždil Herodes. Aj dnes sú, podľa slov Svätého Otca, zavraždení mnohí kresťania pre svoju vieru. Iní sú zase prenasledovaní rafinovanými formami vtedy, keď sa dôsledne hlásia k hodnotám vyplývajúcim z viery v Ježiša Krista.

V histórii Cirkvi poznáme krvavé prenasledovania, keď kresťanov pre radosť publika roztrhali divé zvery, alebo keď ich zasiahla bomba pri východe z kostola. Pápež František tiež poukázal na prenasledovanie v bielych rukavičkách, maskované kultivovanosťou, ktoré vytláča ľudí do kúta spoločnosti, pričom sa vyhadzujú z práce ľudia, ktorí sa nechcú prispôsobiť zákonom, „idúcim proti Stvoriteľovi“.

Príbeh Štefanovho mučeníctva v Skutkoch apoštolov (Sk 7,51-8,1a) inšpiroval Svätého Otca k nasledujúcim myšlienkam:

„Prenasledovanie, povedal by som, je každodenným chlebom Cirkvi. Sám Ježiš to povedal. Keď sme na chvíľu v Ríme turistami a ideme ku Koloseu, myslíme si, že mučeníci boli tí zavraždení levmi. Avšak mučeníkmi neboli len títo a iní podobní. Sú nimi muži a ženy všedných dní: na Veľkú noc, len pred troma týždňami... Tí kresťania, ktorí slávili Veľkú noc v Pakistane boli umučení práve preto, že slávili Zmŕtvychvstalého Krista. A takto dejiny Cirkvi napredujú so svojimi mučeníkmi“.

Po mučeníctve Štefana sa spustilo kruté prenasledovanie kresťanov v Jeruzaleme podobné tým súčasným v situáciách upierania slobody vyznávať vieru v Ježiša Krista. Ako však ďalej upozornil pápež František, „existuje aj iné prenasledovanie, o ktorom sa až tak nehovorí“, prenasledovanie „prezlečené za kultúru, prezlečené za modernosť, prezlečené za rozvoj“:

„Je to prenasledovanie, povedal by som tak trochu ironicky, ‚kultivované‘. Keď je človek prenasledovaný nie preto, že vyznáva Kristovo meno, ale keď sa chce hlásiť k hodnotám Božieho Syna a prejavovať ich. Je to prenasledovanie proti Bohu Stvoriteľovi v osobe jeho detí! A tak vidíme každý deň, ako mocnosti vytvárajú zákony, ktoré nútia kráčať po tejto ceste a národ, ktorý sa neriadi týmito modernými a kultivovanými zákonmi, alebo ich aspoň nechce mať vo svojej legislatíve, je obvinený, je prenasledovaný ‚vychovaným spôsobom‘. Je to prenasledovanie, ktoré odníma človeku slobodu, aj slobodu výhrady vo svedomí!“

Podľa slov Svätého Otca Františka, „toto je prenasledovanie sveta,“ ktoré „odníma slobodu“, zatiaľ čo „Boh nás urobil slobodnými“, aby sme vydávali svedectvo „o Otcovi, ktorý nás stvoril a o Kristovi, ktorý nás spasil“. A toto prenasledovanie, dodal na záver pápež, „má tiež svojho vodcu“:

„Vodcu takzvaného ‚vychovaného‘ prenasledovania pomenoval sám Ježiš: [je to] knieža tohto sveta. A keď mocnosti chcú nanucovať postoje, zákony proti dôstojnosti Božieho dieťaťa, prenasledujú týchto [ľudí] a idú proti Bohu Stvoriteľovi. Je to veľká apostázia, [odpad od viery]. A tak sa život kresťanov uberá ďalej s týmito dvoma typmi prenasledovania. A Pán nám tiež prisľúbil, že sa od nás nevzdiali. ‚Bdejte, bdejte! Neupadnite do ducha tohto sveta. Dávajte si pozor! Len ďalej kráčajte, ja budem s vami!“( TK KBS, RV ej; ml ) 20160412035   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020