[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 05. 2024   Meniny má Žigmund      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Vatikáne predstavili posynodálnu exhortáciu „Amoris laetitia“
P:3, 08. 04. 2016 12:10, ZAH

Vatikán 8. apríla (RV) Vo Vatikáne dnes uviedli novú posynodálnu apoštolskú exhortáciu Svätého Otca Františka Amoris laetitia: „Radosť z lásky: o láske v rodine”. Novinárom ju predstavili v Tlačovom stredisku Svätej stolice. Ide o výsledok biskupskej synody o rodine, ktorá sa konala vo Vatikáne v dvoch fázach v rokoch 2014 a 2015.

Na tlačovej konferencii nový dokument predstavili dvaja kardináli a jeden manželský pár. Exhortáciu uviedli generálny sekretár Synody biskupov kardinál Lorenzo Baldisseri, viedenský arcibiskup kardinál Chrostoph Schönborn OP a manželia Francesco a Giuseppina De Simone Mianovci z Talianska.

„Drahý brat, vzývajúc ochranu Svätej nazaretskej rodiny mám to potešenie zaslať ti moju exhortáciu „Amoris laetitia“ pre dobro všetkých rodín a všetkých osôb, mladých i starých, zverených do tvojej pastoračnej služby. Spojení v Pánu Ježišovi, s Máriou a Jozefom, ťa prosím, aby si sa nezabudol za mňa modliť. Franciscus“

S týmto vlastnou rukou napísaným odkazom adresovaným všetkým biskupom, datovaným v Ríme 8. apríla 2016, dal Svätý Otec František k dispozícii Cirkvi nový dokument. Apoštolská exhortácia Amoris laetitia (Radosť z lásky) má rozsah 264 strán a je rozčlenená do deviatich kapitol.

Prvá z nich má názov "Vo svetle Slova". Ďalšie sú: 2. Situácie a výzvy pre rodiny; 3. Pohľad obrátený na Ježiša: povolanie rodiny; 4. Láska v manželstve; 5. Láska, ktorá sa stáva plodnou; 6.; Niektoré pastorálne perspektívy; 7. Posilniť výchovu detí; 8. Sprevádzať, rozlišovať a integrovať krehkosť a 9. Manželská a rodinná spiritualita.

Tlačové stredisko Svätej stolice publikovalo text exhortácie dnes napoludnie v šiestich svetových jazykoch: v anglickej, nemeckej, talianskej, španielskej, francúzskej a portugalskej verzii. Slovenský preklad sa už pripravuje, vydá ho Konferencia biskupov Slovenska.

::POSYNODÁLNA APOŠTOLSKÁ EXHORTÁCIA "AMORIS LAETITIA"::

HISTÓRIU ďalších podobných dokumentov nájdete ::TU::

-----------------------------------------------------------------

Kard. Baldisseri: Nová exhortácia vyjadruje ducha Jubilea milosrdenstva

„Je príznačné, že Amoris laetitia vychádza priamo uprostred Jubilea milosrdenstva,“ povedal o novom pápežskom dokumente kardinál Lorenzo Baldisseri. „V plnom súlade s jubilejným časom, ktorý Cirkev prežíva, správnym kľúčom ako čítať dokument je „logika pastoračného milosrdenstva“ (AL, 307-312).

Generálny sekretár Synody biskupov, ktorý ako prvý predstavil charakteristiky novej exhortácie pri prezentácii v Tlačovom stredisku Svätej stolice, v tejto súvislosti poznamenal, že, že text šesťkrát priamo cituje bulu Misericordiae vultus a na troch ďalších miestach sa na ňu odvoláva.

„Dokument korunuje dvojročnú prácu synody, ktorej rozsiahla reflexia sa dotýkala všetkých dimenzií inštitúcie rodiny, ktorá dnes zažíva veľkú krízu v celom svete,“ pokračoval ďalej prelát, podľa ktorého je Rok milosrdenstva skutočne „dobrou správou pre rodiny na každom kontinente, no predovšetkým pre tie, ktoré sú zranené a ponižované“.

Názov „Radosť z lásky“ (Amoris laetitia - AL) podľa slov kardinála Baldisseriho „plne nadväzuje na apoštolskú exhortáciu Evangelii gaudium: od radosti z evanjelia k radosti z lásky v rodine. Synodálna cesta predstavila krásu rodiny hovoriac o láske: ona predstavuje základ rodiny ako inštitúcie, lebo Boh je láska medzi Osobami, je Trojica, a nie osamelosť. Svätý Otec v tomto dokumente prehlbuje „Evanjelium manželstva a rodiny“ (AL, 89) a ponúka konkrétne pastoračné smernice, ktoré sú v kontinuite, pričom nadobúdajú novú hodnotu a dynamiku“.

„Amoris laetitia je ďalším významným prejavom pontifikátu pápeža Františka; predstavuje nádhernú syntézu a projekciu k ďalším horizontom“, dodáva kardinál Baldisseri a v prehľade uvádza stavebné prvky dokumentu. Podstatný základ exhortácie je postavený na záverečných dokumentoch dvoch synodálnych stretnutí o rodine: 52 citácií z Relácie synody 2014 a 84 zo Záverečnej relácie 2015, celkovo 136. Týmto spôsobom Svätý Otec kladie veľký dôraz na kolegiálnu a synodálnu prácu, prijímajúc a integrujúc ju, vysvetlil kardinál.

Okrem toho text sprevádzajú početné odvolania sa na cirkevných otcov (sv. Lev Veľký a sv. Augustín), na stredovekých a moderných teológov (sv. Tomáš, citovaný 19-krát; sv. Dominik, bl. Jordán Saský; Alexander z Halle; sv. Ignác z Loyoly 3-krát; sv. Róbert Bellarmín; sv. Ján z Kríža); súčasní autori (Joseph Pieper, Antonin Sertillanges, Gabriel Marcel, Erich Fromm, sv. Terézia z Lisieux, Dietrich Bonhoeffer, Jorge Luis Borges, Octavio Paz, Mario Benedetti, Martin Luther King).

Spomedzi dokumentov pápežov sú citované napríklad: Casti connubii pápeža Pia XI.; Mystici Corpori Christi pápeža Pia XII.; Humanae vitae bl. Pavla VI. (2-krát a 4-krát v ďalších dokumentoch citovaných v texte); Katechézy o ľudskej láske (23-krát) a Familiaris consortio (21-krát a ďalších 6 odkazov) sv. Jána Pavla II.; Deus caritas est pápeža Benedikta XVI. (9 citátov a 1 odkaz). Druhý vatikánsky koncil je citovaný 22-krát so 6 odkazmi; Katechizmus Katolíckej cirkvi 13-krát plus 2 odkazy.

Z textov samotného pápeža Františka nájdeme v novej exhortácii 16 citácií a 1 odkaz z Evangelii gaudium. Suverénne však vedú úryvky z Katechéz o rodine pápeža Františka prednesené počas generálnych audiencií, tieto sa citujú celkovo 50-krát. Napokon sú 12-krát citované iné dokumenty Svätej stolice a 10-krát dokumenty biskupských konferencií.

Kardinál Baldisseri dal osobitne do pozornosti čitateľov centrálnu časť novej exhortácie, ktorú charakterizoval nasledovne: „Priestor venovaný láske a jej plodnosti, predovšetkým v 4. a 5. kapitole, predstavuje originálny prínos, jednak pre celkový obsah, akým sa predkladá. Každá charakteristika lásky v Hymne na lásku sv. Pavla (porov. 1 Kor 13,4-7) je duchovnou meditáciou, zásadne dôležitou pre život manželov.“

Svätý Otec František, podľa slov kardinála Baldisseriho, sa s veľkou starostlivosťou venuje „nespočetnej rozmanitosti konkrétnych situácií“ (AL, 300): „Pokrstení, ktorí žijú v druhom zväzku musia byť integrovaní a nie vylúčení. Exhortácia, čo sa tohto týka je veľmi jasná: «Ich účasť sa môže prejavovať v rôznych cirkevných službách: treba preto rozlíšiť, ktoré z mnohých foriem vylúčenia prítomných v súčasnej praxi [...] možno prekonať» (AL, 299).“

„Exhortácia kladie veľký dôraz na sviatostnú prípravu snúbencov,“ konštatoval na záver generálny sekretár Synody biskupov, pričom rovnako „pápež pripomína mladým manželom, že «manželstvo nemožno chápať ako niečo, čo sa už uzavrelo. [...] Pohľad sa obracia k budúcnosti, ktorú treba budovať deň za dňom s Božou milosťou» (AL, 2018).“

-----------------------------------------------------------------

Kard. Schönborn: Nová exhortácia je „jazykovou udalosťou“, číta sa s chuťou

„Dokumenty Cirkvi často nepatria do najprístupnejšieho literárneho žánru. Tento text, ktorý napísal pápež, sa číta s ľahkosťou. A kto sa nenechá vystrašiť dĺžkou, nájde radosť v konkrétnosti a v realizme tohto textu.“ Takto sa vyjadril o novej apoštolskej exhortácii pápeža Františka Amoris laetitia kardinál Christoph Schönborn OP. Viedenský arcibiskup bol jedným z tých, čo vyše 260-stranový pápežov dokument o láske v rodine dnes na poludnie predstavili novinárom.

„Pápež František dokázal hovoriť o všetkých situáciách bez katalogizácie, kategorizácie, s tým pohľadom základnej dobrotivosti, ktorá má čo do činenia so srdcom Boha, s Ježišovými očami, ktoré nikoho nevylučujú (porov. AL 297), ktorá prijíma všetkých a všetkým dovoľuje radosť z evanjelia. Preto je čítanie Amoris laetitia také potešujúce. Nik sa nesmie cítiť odsúdený, nik opovrhovaný. V tejto atmosfére prijatia sa príhovor s kresťanským pohľadom na manželstvo a rodinu stáva pozvaním, povzbudením, radosťou z lásky, ktorej môžeme veriť a ktorá nikoho nevylučuje, naozaj a úprimne nikoho. Amoris laetitia je preto pre mňa hlavne a na prvom mieste ,jazyková (lingvistická) udalosť‘, tak ako ňou bolo Evangelii gaudium. Niečo sa v cirkevnej reči zmenilo. Túto zmenu jazyka bolo možné vnímať už počas synodálneho procesu.“

Rakúsky kardinál pri charakterizovaní novej exhortácie poukazuje na mystiku, ako aj na citlivosť pápeža Františka, vďaka čomu sa dokument prihovára každému bez výnimky:

„V Evangelii gaudium pápež František hovoril, že by sme si mali zobuť topánky pred posvätnou pôdou iného (EG 36). Tento základný postoj sa vinie celou exhortáciou. A je tiež najzávažnejším dôvodom pre ďalšie dve kľúčové slová: rozlišovať a sprevádzať. Takéto slová platia nielen pre «takzvané nezriadené situácie» (pápež František podčiarkuje toto «takzvané»), ale platia pre všetkých ľudí, pre každé manželstvo, pre každú rodinu. Naozaj všetci sú na ceste a všetci potrebujú «rozlišovanie» a «sprevádzanie»“.

Svätý Otec nikoho nenecháva na pochybách, kresťania majú povinnosť svedčiť pred svetom o hodnote manželstva, poznamenáva na margo novej exhortácie kardinál Schönborn:

„Pápež František je presvedčený, že kresťanský pohľad na manželstvo a rodinu má aj dnes nezmenenú príťažlivú silu. Ale on žiada «zdravú sebakritickú reakciu»: «Musíme byť pokornými a realistami, aby sme uznali, že neraz náš spôsob prezentovania kresťanského presvedčenia a spôsob prístupu k ľuďom napomohli k vyvolaniu toho, na čo sa dnes sťažujeme» (AL 36).“

Nový pápežský text sa nepohybuje v abstraktných ideáloch, čo označil kardinál za ďalšie z jeho pozitív. Viedenský arcibiskup v tejto súvislosti pripomenul svoju skúsenosť s minuloročnej synody, keď pri úvodnom predstavovaní sa synodálnych otcov v jednom z diskusných krúžkov vysvitlo, že prakticky každý z jeho členov bol vo vlastnej rodine konfrontovaný so situáciami právnicky označovanými ako „neregulérne“. Christoph Schönborn vysvetľuje:

„Pápež František nás pozýva hovoriť o našich rodinách «takých aké sú». A teraz tá úžasná vec synodálneho procesu a jeho pokračovania s pápežom Františkom: tento striedmy realizmus vo vzťahu k rodinách «takým aké sú» nás v skutočnosti neodďaľuje od ideálu! Naopak: pápež František dokáže s prácou vykonanou oboma synodami upriamiť na rodinu pozitívny pohľad, zhlboka oplývajúci nádejou. Ale tento povzbudivý pohľad na rodiny si vyžaduje ono «pastoračné obrátenie», o ktorom hovorilo Evangelii gaudium s toľkým oduševnením.“

Poznámka: Aktualizované: 17:00

( TK KBS, RV jb, bp; ml ) 20160408020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]