[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 09. 2021   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František vyhlásil celoeurópsku zbierku na pomoc Ukrajine
P:3, 06. 04. 2016 07:00, ZAH

Vatikán 6. apríla (RV) Svätý Otec František vyzval k osobitnej solidarite s Ukrajinou, ktorej prejavom bude špeciálna zbierka v kostoloch celej Európy v nedeľu 24. apríla. Urobil tak v závere nedeľného slávenia na Námestí sv. Petra. Vyzbierané peniaze a ich rozdelenie bude mať na starosti Pápežská rada Cor unum. Cirkev bude prostriedky získané zo zbierky distribuovať najmä prostredníctvom rehoľných komunít. Cieľovou skupinou budú bez rozdielov ľudia, ktorí to najviac potrebujú.

„Myslím osobitne tu v Európe na drámu tých, čo trpia dôsledkami násilia na Ukrajine: na tých, čo zostávajú v krajoch rozorvaných násilnosťami, ktoré už zapríčinili mnoho tisíc mŕtvych, i na vyše milión tých, čo boli donútení k odchodu ťažkou situáciou, ktorá pretrváva. Dotýka sa to predovšetkým starých ľudí a detí. Okrem toho, že ich ustavične sprevádzam myšlienkami a modlitbou, dospel som k rozhodnutiu podporiť humanitárnu pomoc v ich prospech. Za týmto účelom sa v nedeľu 24. apríla uskutoční špeciálna zbierka vo všetkých katolíckych kostoloch Európy. Pozývam veriacich pridať sa k tejto pápežovej iniciatíve štedrým príspevkom. Toto gesto lásky chce okrem úľavy v materiálnych strádaniach vyjadriť blízkosť a solidaritu – mňa osobne ako aj celej Cirkvi – voči Ukrajine. Vrúcne si prajem, aby to napomohlo k neodkladnej podpore mieru a rešpektovania práva v tejto tak ťažko skúšanej zemi," povedal pápež František.

Výzva Svätého Otca prichádza v čase, keď sa o kríze u našich východných susedov hovorí vo svete už pomerne menej. Situácia však naďalej ostáva, podľa oficiálnych zdrojov, dramatická. Pomoc potrebuje viac než 800-tisíc ľudí pozdĺž hranice, ktorá rozdeľuje teritórium pod kontrolou ukrajinskej vlády a viac než 2 milióny 700-tisíc v zóne mimo kontroly ukrajinskej vlády. Takmer pol milióna Ukrajincov trpí potravinovou krízou. Najväčšie nedostatky však prežíva oblasť zdravotníctva. Najviac ohrozené ostávajú tehotné ženy a rodičky, zatiaľ čo úroveň šírenia AIDS a tuberkulózy je tiež veľmi vysoké. Nemocniciam chýbajú anestetiká a inzulín. Lekári často vykonávajú operačné zákroky bez podávania anestézie. Pre viac než jeden milión 300-tisíc ľudí je prístup k pitnej vode zložitý, problémy robia aj dodávky plynu a elektriny. Podľa oficiálnych údajov, viac než 200-tisíc detí našlo útočište v oblastiach Ukrajiny mimo krízových regiónov. To znamená, že každé štvrté dieťa sa stalo vysídlencom.

( TK KBS, RV; ml ) 20160406022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]