[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 10. 2021   Meniny má Sergej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Už sedemnásta Bielonedeľná púť prilákala veľký počet pútnikov
P:3, 04. 04. 2016 14:01, DOM

Dechtice 4. apríla (TK KBS) V nedeľu 3. apríla 2016 sa konal 17. ročník Bielonedeľnej púte na Katarínku, v rámci ktorej sa začala 22. sezóna. Putovalo sa zo železničnej stanice Buková, smerom na Cerovú a následne lesnou cestou na Katarínku. Tento rok sa púte zúčastnilo okolo 170 ľudí a na svätej omši v zrúcanine kostola sa nazbieralo vyše 500 návštevníkov. Putovali všetky vekové kategórie, od mladých dobrovoľníkov z  Katarínky, po rodiny s deťmi a  nebála sa pridať ani staršia generácia. Počasie pútnikom celý čas prialo a  popri putovaniu v prírode sa mohli započúvať do krátkych zastavení.

Svätú omšu celebroval vdp. Mário Bosý a koncelebrovali kňazi vdp. Branislav Popelka, vdp. Martin Halčák a dominikán Vladimír (Bartolomej) Hurňanský. Po liturgii návštevníkov čakal program v podobe sprevádzania po ruinách kostola a Františkánskeho kláštora. Turisti sa mohli dozvedieť zaujímavosti o  histórií celého miesta a o  projekte Katarínka. Podľa slov zakladateľa projektu Katarínka - Pera Hercega, bola tohtoročná púť doposiaľ najväčšia, odkedy sa obnovila historická tradícia bielonedeľného putovania na Katarínku. Krásne jarné slnečné počasie, veľa detí a mladých ľudí, slávnostná omša a príjemné nedeľné popoludnie s množstvom rodín, ktorí po púti opekali a oddychovali na Katarínke, vytvorilo správnu atmosféru.

V tomto roku sa priaznivci z Katarínky môžu ešte tešiť na Noc kostolov, ktorá sa bude konať 10. júna a  o mesiac na to, 5. júla na sviatok sv. Cyrila a Metóda, sa uskutoční Deň otvorených dverí. Poslednou akciou na Katarínke v  sezóne 2016 bude 12. augusta podujatie Noc hradov a zrúcanín.

Zrúcanina kostola a kláštora sv. Kataríny sa nachádza v  CHKO Malé Karpaty, medzi obcami Dechtice a Naháč. Tento rok projekt oslávi už 22 rokov, počas ktorých sa dobrovoľníci aktívne venujú záchrane historickej pamiatky. Letné tábory na Katarínke sú vedené pod zastrešujúcou organizáciou ZKSM a od založenia sa na dobrovoľníckych táboroch zúčastnilo už 1531 dobrovoľníkov, ktorí na konzervovanie ruín využívajú dobové techniky škárovania a murovania. V nasledujúcej sezóne sa plánuje dokončovať konzervácia kláštora, v  kostole bude nasledovať oprava hlavíc pilierov a realizácia opráv v presbytériu. Jedným z hlavných cieľov je dokončovanie prác vo veži a  následné zasadenie točitého schodiska, aby sa mohla stať vyhliadkovou vežou pre turistov. Okrem hrubých prác budú prebiehať aj archeologické výskumy.

TK KBS informovalo o.z. Katarínka

( TK KBS, kat; ml ) 20160404035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]