TK KBS

Dnes je piatok 25. 09. 2020   Meniny má Vladislav       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Víkend priniesol stretnutia mladých v Rožňave, Smižanoch i Prešove
P:3, 04. 04. 2016 09:41, DOMRožňava/Smižany/Prešov 4. apríla (TK KBS) Prvý aprílový víkend bol spojený aj diecéznymi stretnutiami mládeže v Rožňave, Smižanoch a v Prešove. Prinášame správy z nich.

-----------------------------------------------------------------

ROŽŇAVA

Vyše 300 mladých ľudí zo všetkých kútov Rožňavskej diecézy prijalo pozvanie rožňavského diecézneho biskupa Mons. Stanislava Stolárika a zúčastnilo sa 2. apríla 2016 na celodiecéznom stretnutí mládeže v Rožňave, ktorým vyvrcholila duchovná príprava v diecéze na Svetové dni mládeže v poľskom Krakove (25. – 31. júla 2016).

Podujatie sa začalo svätou omšou v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie, ktorú rožňavský biskup celebroval s  približne tridsiatimi kňazmi diecézy.

V úvodnom príhovore sa biskup Stolárik poďakoval mladým ľuďom za ich prítomnosť pripomenul hlbokú symboliku dňa, počas ktorého sa stretnutie koná: presne pred jedenástimi rokmi, vo Veľkonočnú sobotu 2. apríla 2005, v  predvečer Nedele Božieho milosrdenstva, „sa vrátil“ do domu nebeského Otca dnes už svätý Ján Pavol II., pápež milosrdenstva, veľký priateľ mladých.

Vo svojej homílii na príklade grófa Monte Christa z rovnomenného známeho románu konštatoval, že sme dnes naladení neodpúšťať, snovať pomstu, brať spravodlivosť do vlastných rúk. „Iba z  hĺbky viery a duchovného života môžeme čerpať silu odpúšťať“, zdôraznil mladým. Podľa neho len takto sa môže navrátiť pokoj a  radosť do toľkých zranených ľudských sŕdc.

Na príklade zo života známeho francúzskeho chemika, biológa a  lekára Louisa Pasteura otec biskup prítomným mladým ľuďom zdôraznil potrebu vytrvalosti v živote viery a  modlitby vo všetkých vrstvách spoločnosti, ktorá neraz duchovný život marginalizuje a niekedy aj ironizuje:

„Univerzitný študent nastúpil vo vlaku a prisadol si v kupé k staršiemu pánovi. Po chvíli si všimol, že pán vedľa neho sa modlí, preberajúc zrnká na ruženci. Študent sa naňho zahľadel a so zreteľnou dávkou irónie v  hlase mu povedal: - Vidím, vážený pane , že vy ešte veríte kadejakým rozprávkam.
- Áno, mladý muž, a ty im neveríš?
- Ja? - odpovedal so smiechom študent. - Ja už dávno tomu neverím. Mali by ste, pane, zahodiť ten ruženec a namiesto toho radšej študovať novú vedu.
- Novú vedu? - pýta sa pán. - O akú vedu ide? Mohli by ste mi ju viac priblížiť?
- Samozrejme - povedal mladík. - Dajte mi vašu adresu a pošlem vám knihy o nej.
Starší pán vytiahol zo svojej peňaženky vizitku a podal ju mladíkovi. Ten si s úžasom prečítal adresu: , Louis Pasteur. Inštitút pre vedecký výskum. Paríž.ʻ Mladík si čosi zašomral popod nos a pri najbližšej zastávke vlaku sa vytratil.“

Po skončení svätej omše nasledovala prednáška generálneho vikára Rožňavskej diecézy vsdp. Jána Mihoka o Božom milosrdenstve, po ktorej organizátori pozvali prítomných mladých na Svetové dni mládeže v  Krakove vo videopozvánke. Ešte pred odchodom na obedňajšie občerstvenie sa mládež zhromaždila na neďalekom Námestí baníkov a  vytvorila spoločne živý znak SDM (Svetové dni mládeže).

Popoludní sa potom apoštolské sestry Rodiny Panny Márie zo Starej Haliče postarali v  priestoroch miestnej Katolíckej základnej školy sv. Jána Nepomuckého o pestrý program pre mladých vo forme workshopov a tvorivých dielní.

V hodine Božieho milosrdenstva (o 15:00 hod.) sa všetci vrátane otca biskupa opäť presunuli do katedrály na modlitbu Korunky k  Božiemu milosrdenstvu. Program stretnutia vyvrcholil následnou eucharistickou adoráciou, ktorú obohatila mládež z  Brezna modlitbami chvál.

Popri záverečnom poďakovaní všetkým prítomným, najmä organizátorom – koordinátorovi pastorácie mládeže v  Rožňavskej diecéze vdp. Patrikovi Balázsovi a laickému diecéznemu koordinátorovi Máriovi Stehlíkovi – rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik vyjadril radosť a  vďačnosť Pánu Bohu za toto stretnutie a  s nadšením prijal ponuku mladých na zorganizovanie podobného stretnutia aj o  rok.

TK KBS informoval Stanislav Kocúr

-----------------------------------------------------------------

SMIŽANY


V sobotu 2. apríla sa uskutočnilo tradičné stretnutie mladých Spišskej diecézy s biskupom v Smižanoch. Zúčastnilo sa ho až vyše 1000 mladých ľudí.

Hlavnou témou podujatia bola myšlienka: „Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo“. Týmto stretnutím sa mladí pripravovali na blížiace sa Svetové dni mládeže, ktoré sa uskutočnia už toto leto v Krakove. Okrem toho celý program bol zameraný na vzťahy s rodičmi – na ich dôležitú a nenahraditeľnú úlohu, ale aj na časté konflikty a nedorozumenia.

Od rána bol pre účastníkov pripravený bohatý program: hneď v úvode zazneli ľudové piesne hudobného zoskupenia JAS. Po otvorení stretnutia nasledoval tanec SDM 2016, koncert kapely Poetica Musica, svedectvo manželov, prednáška o. Jána Buca, chvály a modlitby manželov za mladých. Okrem toho vo vonkajších priestoroch boli pripravené rôzne zábavné a športové atrakcie.

Poobede nasledovala modlitba Korunky Božieho milosrdenstva s bratmi pallotínmi v diecéznej svätyni Božieho milosrdenstva v Smižanoch. Hlavným bodom programu bola slávnostná svätá omša, ktorú celebroval spišský diecézny biskup mons. Štefan Sečka. Hudobne ju doprevádzalo zoskupenie Activ DK. Po nej nasledovalo odovzdávanie certifikátov absolventov Diecéznej animátorskej školy vo Važci. Záverom programu bol spoločný dialóg mladých s biskupom, ktorý vyvrcholil záverečným požehnaním.

TK KBS informovala Alžbeta Vargová

-----------------------------------------------------------------

PREŠOV

"Are you ready?" ("Si pripravený?") Touto otázkou privítal košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober mladých z farností Košickej arcidiecézy na Arcidiecéznom stretnutí mládeže v sobotu 2.apríla 2016 v Prešove. Tisícka mladých chlapcov a dievčat prijala pozvanie prežiť deň so svojím arcipastierom a medzi sebou navzájom.

V arcidecéze sa táto akcia pravidelne koná prvú sobotu po Veľkej noci - pred nedeľou Božieho milosrdenstva. Tento rok bola venovaná Svetovým dňom mládeže, ktoré budú v júli v Krakove. Mladí sa zapojili do pestrého programu. Začali svätou omšou v Konkatedrále sv. Mikuláša. Predtým mali mladí možnosť prejsť individuálne bránou milosrdenstva Svätého roka milosrdenstva v konkatedrále. Spevom skrášlil liturgiu zbor mladých z GaCZŠ sv. Mikuláša v Prešove.

Arcibiskup Bernard v príhovore viackrát zopakovanou otázkou „Are you ready?“ vyprovokoval mladých k zamysleniu, či sme pripravení nielen do Krakova, ale aj na život s Ježišom - a to denne vo svojich vzťahoch. Predstavil tiež dva vzory - bl. Pier G. Frassatiho - muža ôsmich blahoslavenstiev a bl. Chiaru Luce Badano - sväticu v rifliach - ako vzory pre mladého človeka, ktorí začuli Ježišovo „Are you ready?“ vo svojej dobre a prežili svoje životy v duchu blahoslavenstiev.

Špeciálnym spôsobom mladí pretlmočili aj duchovnú prípravu, ktorá sa nesie v znamení akronymu MILOSRDNE. Do neba vypustili z námestia obrovský kríž vytvorený s červených balónov v tvare srdca. Na Gymnáziu sv. Moniky pripravili 20 workshopov, ktoré mladých vtiahli do putovania biblickou Svätou zemou (použili napríklad biblické názvy poľských diecéz).

Mladým organizátori ponúkli aj modlitbu formou vlajok - tzv. vlajkovanie. Popoludní pozvali mladých v športovej hale do „autobusu“ ktorý tím viezol do Siedlc (partnerskej diecézy počas Dní v diecézeach - pred SDM), a potom do Krakowa. Osobne prišli do Krakova pozvať mladých aj poľskí hostia z diecézy Siedlce (kňaz Arek, Joanna, Magda a Pamela).

O tretej popoludní sa všetci stíšili a modlili korunku Božieho milosdenstva. V záverečnom bloku arcibiskup Bober odovzdal certifikáty absolventom Arcidiecéznej animátorskej školy a ankety HLAS. Celé stretnutie ukončili hudobným vystúpením skupiny Slnovrat z Bardejova a adoráciou s eucharistickým požehnaním.

Arcidiecézne stretnutie mládeže organizačne zastrešovalo Arcidiecézne centrum pre mládež v Prešove.

TK KBS informoval Marek Roják

-----------------------------------------------------------------( TK KBS, mr, sk, av; ml ) 20160404019   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020