[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 05. 05. 2024   Meniny má Lesana, Lesia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Ríme diskutujú o milosrdenstve v spoločenskom i politickom živote
P:3, 01. 04. 2016 18:30, ZAH

Vatikán 1. apríla (RV) Tajomstvo Božieho milosrdenstva, milosrdenstvo a politika či vzťah milosrdenstva s tzv. Chartou spolucítenia. To boli témy niektorých príspevkov, ktoré zazneli na práve prebiehajúcom „Európskom apoštolskom kongrese milosrdenstva“ vo viacerých kostoloch v Ríme.

Kardinál Christoph Schönborn vo svojom príspevku okrem iného pripomenul mylný názor filozofa Nietzscheho, že milosrdenstvo je proti prírode a súcit voči všetkým je škodlivý. Naopak: „Milosrdenstvo je hlboko zakorenené v ľudskej prirodzenosti. Nie náhodou považujeme nedostatok zľutovania za nedostatok ľudskosti,“ povedal kardinál Schönborn. Ježišovo milosrdenstvo je priamo zamerané na konkrétnych ľudí a zároveň na zástupy ako v podobenstve o rozmnožení rýb a chlebov. Svoj príhovor uzavrel kardinál Schönborn takto: „Božie milosrdenstvo nie je dôsledkom dobrého nastavenia nášho srdca, ale je jeho príčinou, ono predchádza každý náš skutok.“

Univerzitná učiteľka Tori McClureová prítomným predstavila Chartu spolucítenia, medzinárodný dokument dostupný v niekoľkých jazykoch, ktorý vyzýva ľudí všetkých náboženstiev k praktizovaniu spolucítenia. Pripravili ju medzi inými aj náboženskí lídri vrátane Dalajlámu či anglikánskeho arcibiskupa Desmonda Tutu. Protestantka McClureová súhlasiac s vyjadrením kardinála Waltera Kaspera, že spolucítenie je „priblížením sa“ k milosrdenstvu, upresnila: „Milosrdenstvo je milosť pochádzajúca od Boha. Spolucítenie je niečo, čo prechádza medzi ľudskými bytosťami.“

Na kongrese vystúpil aj francúzsky kňaz Joseph Jost, vice-postulátor v kauze beatifikácie Roberta Schumana. Na pozadí životných osudov spolutvorcu zjednotenia Európy a na príkladoch z jeho korešpondencie osvetlil vzťah milosrdenstva a politiky.

( TK KBS, RV bp; ml ) 20160401032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]