Vatikán 27. marca (RV) Prinášame v plnom znení Veľkonočné posolstvo Svätého Otca Františka, ktoré predniesol dnes na poludnie z loggie Baziliky sv. Petra pred udelením požehnania Urbi et Orbi:«Chváľte Pána, lebo je dobrý, lebo jeho milosrdenstvo trvá naveky» (Ž 135,1).
Drahí bratia a sestry, požehnanú Veľkú noc!
Ježiš Kristus, stelesnenie Božieho milosrdenstva, z lásky zomrel na kríži a z lásky vstal z mŕtvych. Preto dnes voláme: Ježiš je Pán!
Jeho zmŕtvychvstaním sa naplno uskutočňuje proroctvo žalmu: Božie milosrdenstvo je večné, jeho láska trvá naveky, už viac neumiera. Môžeme mu naplno dôverovať a vzdávať vďaky, pretože kvôli nám zostúpil až do najhlbšej priepasti.
Zoči-voči duchovným a morálnym priepastiam ľudstva, zoči-voči prázdnotám v srdciach, ktoré spôsobujú nenávisť a smrť, iba nekonečné milosrdenstvo nám môže darovať spásu. Iba Boh môže svojou láskou vyplniť tieto prázdnoty a priepasti, a nedovoliť, aby sme utonuli, lež aby sme ďalej spoločne kráčali do krajiny slobody a života.
Radostná zvesť Veľkej noci – ukrižovaný Ježiš tu nie je, lebo vstal (porov. Mt 28,5-6) – nám dáva potešujúcu istotu, že priepasť smrti bola prekročená, a tak boli porazené žiaľ, nárek a bolesť (porov. Zjv 21,4). Pán, ktorý pretrpel opustenie svojich učeníkov, ťarchu nespravodlivého odsúdenia a hanbu potupnej smrti, nám teraz dáva účasť na jeho nesmrteľnom živote a pohľadom lásky a súcitu hľadí na hladných, smädných, pocestných i väznených, vydedených a odhodených, obete útlaku a násilia. Svet je plný ľudí trpiacich na tele i na duši, kým denníky sú plné krutých zločinov, nezriedka sa odohrávajúcich za domácimi múrmi a ozbrojených konfliktov širokej škály, ktoré vystavujú celé národy nevýslovným skúškam.
Zmŕtvychvstalý Kristus ukazuje chodníky nádeje milovanej Sýrii, krajine sužovanej dlhotrvajúcim konfliktom, sprevádzaným ničením, smrťou, pošliapavaním humanitárneho práva a rozkladom občianskeho spolunažívania. Moci zmŕtvychvstalého Pána zverujeme prebiehajúce rokovania, aby sa dobrou vôľou a spoluprácou všetkých mohlo zbierať ovocie pokoja a začať budovať bratská spoločnosť, rešpektujúca dôstojnosť a práva všetkých občanov. Posolstvo života, ktoré zaznelo z úst anjela pri prevrátenom kameni v hrobe, nech premôže tvrdosť sŕdc a napomáha plodnému stretnutiu národov a kultúr v iných oblastiach Stredomoria a Blízkeho východu, najmä v Iraku, Jemene a Lýbii.
Obraz nového človeka, žiariaceho v Kristovej tvári, nech vo Svätej zemi podporuje spolunažívanie Izraelčanov a Palestínčanov, ako aj trpezlivú ochotu a každodennú snahu v budovaní základov spravodlivého a trvalého pokoja prostredníctvom priameho a úprimného rokovania. Pán života nech sprevádza aj úsilia vedúce k definitívnemu vyriešeniu vojny na Ukrajine, inšpirujúc a podporujúc aj iniciatívy humanitnej pomoci, medzi iným oslobodenie zajatých osôb.
Pán Ježiš, náš pokoj (Ef 2,14), ktorý zmŕtvychvstaním premohol zlo a hriech, nech nás slávením Veľkej noci podnecuje byť nablízku obetiam terorizmu, zaslepenej a krutej forme násilia, ktoré neprestáva prelievať nevinnú krv v rôznych častiach sveta, ako počas nedávnych atentátov v Belgicku, Turecku, Nigérii, Čade, Kamerune, Pobreží Slonoviny a Iraku. Nech privedie k šťastnému výsledku nádeje a perspektívy pokoja v Afrike; myslím najmä na Burundi, Mozambik, Konžskú demokratickú republiku a na Južný Sudán, poznačené politickými a sociálnymi napätiami.
Zbraňami lásky Boh porazil egoizmus a smrť. Jeho Syn Ježiš je bránou milosrdenstva, dokorán otvorenou pre všetkých. Jeho veľkonočné posolstvo nech sa vždy viac premietne na venezuelskom národe, žijúcom v neľahkých podmienkach, a na tých, ktorí držia v rukách osud krajiny, aby pracovali na vízii spoločného dobra, hľadajúc priestor na dialóg a spoluprácu so všetkými. Nech sa všade podporuje kultúra stretnutia, spravodlivosť a vzájomný rešpekt, ktoré jediné môžu zaistiť duchovné a materiálne blaho občanov.
Kristovo zmŕtvychvstanie, zvesť života pre celé ľudstvo, zaznieva po stáročia a pozýva nás, aby sme nezabúdali na mužov i ženy, ktorí hľadajú lepšiu budúcnosť, na stále početnejší zástup migrantov a utečencov – medzi nimi mnohé deti – ktorí utekajú pred vojnou, hladom, chudobou a sociálnou nespravodlivosťou. Týchto našich bratov a sestry príliš často na ich ceste postretne smrť alebo odmietnutie tých, ktorí by ich mohli prijať a pomôcť im. Najbližšie stretnutie Svetového humanitárneho samitu nech nezabúda klásť do centra ľudskú osobu s jej dôstojnosťou a vypracovať politiku schopnú pomáhať a chrániť obete konfliktov a iných krízových situácií, predovšetkým najzraniteľnejších a tých, čo sú prenasledovaní z etnických a náboženských dôvodov.
V tento slávnostný deň „nech sa raduje zem zaplavená toľkým jasom“ (porov. Veľkonočný chválospev), a predsa toľko týraná a ponižovaná nenásytným, ziskuchtivým vykorisťovaním, ktoré prekrúca rovnováhu prírody. Myslím najmä na oblasti zasiahnuté dôsledkami klimatických zmien, ktoré nezriedka vyvolávajú suchá či prudké povodne, s následnými potravinovými krízami v rôznych častiach planéty.
S našimi bratmi a sestrami, prenasledovanými pre vieru a vernosť Kristovmu menu a zoči-voči zlu, ktoré zdanlivo prevláda v živote mnohých, opätovne počúvame Pánove slová útechy: „Nebojte sa! Ja som premohol svet!“ (Jn 16,33). Dnes je žiarivý deň tohto víťazstva, pretože Kristus pošliapal smrť a svojím zmŕtvychvstaním dal zažiariť životu a nesmrteľnosti (porov. 2 Tim 1,10). „On nás vyviedol z otroctva na slobodu, zo smútku do radosti, zo žiaľu k oslave, z tmy na svetlo, z otroctva k vykúpeniu. Preto voláme pred ním: Aleluja!“ (Meliton Sardský, Veľkonočná homília).
Tým, ktorí v našich spoločnostiach stratili nádej a chuť žiť, starším, ktorých zmohla samota a úbytok síl, mladým, ktorým sa zdá, že sú bez budúcnosti - všetkým znovu adresujem slová Zmŕtvychvstalého: „Hľa, všetko robím nové... Smädnému dám zadarmo z prameňa živej vody“ (Zjv 21,5-6). Toto Ježišovo povzbudivé posolstvo nech pomáha každému z nás pustiť sa s väčšou odvahou a s väčšou nádejou do budovania ciest zmierenia s Bohom i s bratmi. Tak veľmi to potrebujeme.
(Preklad: Slovenská redakcia VR)