[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 28. 10. 2021   Meniny má Dobromila       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyhlásenie po stretnutí predsedu KBS a splnomocnenca vlády pre Rómov
P:3, 22. 03. 2016 14:03, DOM

Bratislava 22. marca (TK KBS) Predseda Konferencie biskupov Slovenska bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák sa stretli, aby diskutovali o životnej situácii obyvateľov v rómskych komunitách a o potrebe ochrany spoločnosti pred šírením neznášanlivosti. Hovorili o snahách pápeža Františka dostať život rómskej komunity z oblasti periférie do vnútra spoločnosti. Zhovárali sa o celosvetovej púti s Rómami v Ríme, tiež o návšteve slovenských biskupov Ad limina aspostolorum, počas ktorej pápež apeloval na to, aby Cirkev napredovala v pastorácii Rómov, “v diele rozsiahlej evanjelizácie, ktorá sa bude snažiť dosiahnuť všetky tieto osoby”. Predseda KBS bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák po stretnutí vydali spoločné vyhlásenie, ktoré prinášame v plnom znení.

“Všetkých ľudí dobrej vôle pozývame k tomu, aby správne rozlišovali a nenechali sa zlákať zjednodušenými heslami. Výzvy podnecujúce atmosféru neznášanlivosti, stereotypy zovšeobecňovania a negatívne hodnotenia druhých kvôli odlišnej farbe pleti, nesmú preniknúť do zmýšľania našej spoločnosti. Kresťanskú vieru nemožno spájať s akýmikoľvek prejavmi rasizmu alebo extrémizmu. Otázky spolužitia s rómskym obyvateľstvom sú vážnou výzvou pre štát i Cirkev. Snažme sa lepšie spoznať život a problémy rómskej komunity, predovšetkým tej časti, ktorá žije vo veľmi chudobných podmienkach. Musíme urobiť viac v oblasti budovania vzájomných vzťahov a sústrediť sa na ťažkosti, ktoré sa dlhodobo neriešili. Východiskom pre toto úsilie nech je postoj vzájomnej úcty, snaha o zmierenie a riešenie problémov v duchu spravodlivosti a kresťanskej lásky voči blížnemu, ktorým je pre nás každý človek.”

( TK KBS, kbs; ml ) 20160322050   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]