[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Riaditeľ centra dehoniánov v Bologni hodnotí Rok zasväteného života
P:3, 09. 03. 2016 13:01, ZAH

Taliansko 9. marca (TK KBS) Lorenzo Prezzi, riaditeľ centra dehoniánov v Bologni a šéfredaktor časopisu Testimoni, uvádza v Relipress prvé hodnotenie Roka zasväteného života. Nezostáva v ňom pri trendoch čísel, diel či medzinárodného rozsahu, ale skôr poukazuje na proces, ktorý začal a je vo vývoji, v ktorom nechýbajú tak pozitívne, ako aj negatívne prvky. Rok zasväteného života videl ako zmenu, zmenu pohľadu na zasvätený život zo strany Cirkvi a aj spoločnosti; a ako nový vníma aj pohľad zasvätených na seba samých. Okolo 800.000 rehoľníkov a rehoľníčok pápežského práva a 700.000 diecézneho práva spolu s množstvom zasvätených v sekulárnych inštitútoch a v iných formách zasvätenia mohli prežiť mimoriadny pastoračný rok, ktorý bol venovaný práve im, a to po prvýkrát v histórii.

Z ťažkostí sa dotkol úbytku povolaní, k čomu sa vyjadril slovami pápeža Františka, ktoré povedal 1. februára šesťtisíc zasväteným na stretnutí v závere Roka zasväteného života: „A mne sa zdá, že je to pokušenie ísť proti nádeji: ‚Ale Pane, čo sa to deje? Prečo lono zasväteného života je natoľko neplodné?‘“ A odvolávajúc sa na otázku Anny, matky proroka Samueal (1 Sam 1, 9 – 18) pokračuje: „Ja sa pýtam vášho srdca: Nakoľko sa v tejto kríze povolaní modlí s touto intenzitou? Naša kongregácia potrebuje synov, naša kongregácia potrebuje dcéry… Pán, ktorý je štedrý, nezabúda na svoj prísľub. Musíme ho prosiť. Musíme klopať na dvere jeho srdca.“

V rámci Roka zasväteného života vyšlo z dielne Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života veľa pekných a hodnotných dokumentov. Začal sa dokumentom Orientačné línie pre spravovanie dobier (september 2014) a končil dokumentom Identita a poslanie rehoľného brata v Cirkvi (december 2015). Zároveň vyšli aj listy, ktoré boli duchovným osviežením pre všetkých zasvätených. Ako prvý list vyšiel Radujte sa, ktorý obsahoval prevažne texty pápeža Františka, ďalší Skúmajte a posledný Kontemplujte, ktoré už boli väčšinou pripravované tímovo.

K publikovaniu sa už po ukončení Roka zasväteného života pripravujú ďalšie dokumenty ako Sponsa Verbi, ktorý sa dotkne kontemplatívneho života, a tiež prepracovaný dokument Mutuae relationes, ktorý sa bude týkať vzťahov zasvätených s miestnou cirkvou.

Množstvo stretnutí organizovaných na miestnej úrovni prinieslo v tomto roku pozitívne odozvy. Kongregácia organizovala zaujímavé podujatia. Prvý krát sa organizovalo Stretnutie o zasvätenom živote v rôznych kresťanských vierovyznaniach (január 2015), medzinárodné stretnutie formátorov (apríl 2015), stretnutie mladých zasvätených (september 2015) a na záver Roka zasväteného života to bolo medzinárodné stretnutie rôznych foriem zasväteného života (február 2016).

Ťažkostí, ktoré trápia kongregáciu, je niekoľko, ako spomenul Mons. Carballo, sekretár kongregácie: 3.000 odchodov ročne, 39 inštitútov v štádiu preverovania, 15 zakladateľov, ktorí sú vyšetrovaní. Rôzne škandály sa dotkli ako nových, tak aj tradičných inštitútov.

Rok zasväteného života otvoril aj nové horizonty pre budúcnosť zasväteného života. P. Prezzi uvádza 5 najdôležitejších výziev pre zasvätený život. Predovšetkým si byť vedomí, že kríza neskončila. Na druhom mieste, úloha ženy a laikov v Cirkvi. Tretia výzva prechod od inštitúcie k poslaniu, od uvažovania nad dielami a číslami k spolupráci v sieti v životodarnom svedectve. Je tu otázka obrátenia a reformy, ktorá sa nedá ignorovať. Ďalej úloha proroctva. A napokon radosť z evanjelia. Radosť a evanjeliová krása rozžarujú tváre zasvätených šťastím. Bez ohľadu na ich vek.

Rok zasväteného života vyhlásil pápež František Listom zasväteným, v ktorom napísal: „Po tom, čo som si vypočul návrhy Kongregácie pre zasvätený život a spoločnosti apoštolského života, určil som pre tento rok tie isté tri ciele, ktoré svätý Ján Pavol II. predložil Cirkvi na začiatku tretieho milénia, inšpirujúc sa tým, čo naznačil v exhortácii Vita consecrata: ‚Nemáte len spomínať a rozprávať o slávnej minulosti, ale aj budovať nové veľké dejiny! Hľaďte do budúcnosti, ku ktorej vás vedie Duch, aby znovu s vami konal veľké diela.‘“

Rok zasväteného života sa začal 30. novembra 2014 a bol ukončený 2. februára 2016 (Zdroj: Zasvätenyzivot.sk)

( TK KBS, zz, ms; ml ) 20160309027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]