[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 15. 06. 2021   Meniny má Vít       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

P. Federico Lombardi v rozhovore o stretnutí Svätého Otca s patriarchom
P:3, 19. 02. 2016 21:09, DOM

Vatikán 19. februára (RV) Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas komentoval pápežovu tlačovú konferenciu počas spiatočného letu z Mexika. Otázky, s ktorými sa na pápeža Františka obrátili novinári, sa týkali napr. migrácie, pedofílie či vírusu Zika. Z rozhovoru s pátrom Lombardim vyberáme jeho vyjadrenie k odpovedi Svätého Otca novinárom na otázku o reakcii gréckokatolíkov na spoločné vyhlásenie podpísané na Kube. Uvádzame slová P. Federica Lombardiho:

„V tejto odpovedi bolo mnoho zaujímavých vecí. Pápež hlavne vyzdvihol svoj hlboký, dlhoročný a výborný osobný vzťah s hlavným arcibiskupom Ševčukom. A toto je veľmi zaujímavé, samozrejme. Potom vyzdvihol aj to, čo bolo pozitívne v rozhovore. To, čo bolo najdôležitejšie na tejto udalosti, bolo samotné stretnutie a tento arcibiskup to vie veľmi dobre, tak ako to vieme všetci. Veľkou novinkou je skutočnosť, že sa otvorili dvere pre priamy vzťah medzi pápežom a patriarchom, čo je prirodzene začiatok, možnosť cesty, čo sa môže rozvinúť, mať mnohé pozitívne dôsledky.

Otázka dokumentu a bodov, ktoré sa v dokumente týkajú Ukrajiny, je tiež rozmer diskutabilný, ak chceme. Ako vyzdvihol pápež, je pochopiteľné, že veľmi zainteresované osoby s veľkým súžením reagovali po svojom alebo mali pohľady osobné či svojich komunít, pre ktoré ťažko prijímajú to, čo je o Ukrajine napísané v dokumente. Zároveň musíme byť objektívni a vidieť, že v dokumente sa hovorí o očakávaní pokoja, zodpovednosti v tom, ako konať pre dosiahnutie pokoja. A pápež pridal do svojej odpovede, že vždy nástojil, aby sa Minské dohovory brali vážne a treba sa snažiť, aby sa účinne uskutočnili.

Potom by som poznamenal, že aj v spoločnej deklarácií sú veľmi dôležité body, čo sa týka gréckokatolíckych cirkví, ako je veľmi jasné vyhlásenie ich práva na existenciu, a taktiež toto nebolo samozrejmosťou. Čiže skutočnosť, že s gréckokatolíckymi cirkvami treba počítať a treba ich plne rešpektovať v ich existencii a v ich živote aj zo strany pravoslávnych a ruského patriarchu a toto je zaiste významný bod. Zdá sa mi teda, že pápež ukázal porozumenie pre ťažkosti v prijatí zo strany toho, kto žije dramatickú situáciu, no tiež pomohol – ako hovorí on – vidieť veci viac v ich celku, v celku pozitívneho zhodnotenia, ktoré je v stretnutí absolútne dominantné a tiež dosť prítomné v tom samom rozhovore s hlavným arcibiskupom.“

( TK KBS, RV bp; ml ) 20160219038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]