[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Jubilejný Rok Sedembolestnej Panny Márie pripomenie knižná novinka
P:3, 19. 02. 2016 15:01, DOM

Bratislava 19. februára (TK KBS) Rok Sedembolestnej Panny Márie, ktorý sme slávili pred dvomi rokmi, bude pripomínať nová kniha. Vydala ju Správa Baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne v spolupráci so Záhorským múzeom v Skalici a Vydavateľstvom Don Bosco. Jej súčasťou je dokumentárny film z produkcie LUX communication Matka Sedembolestná. Prvý výtlačok knihy dnes symbolicky odovzdal správca Národnej svätyne v Bazilike don Ján Čverčko SDB Mons. Stanislavovi Zvolenskému, bratislavskému arcibiskupovi metropolitovi. Novinka je zrkadlom pútí, ktoré sa konalo v danom roku, ale predstavuje aj púte, ktoré sa v bazilike organizujú každoročne. Okrem Národnej a Turíčnej púte v nej čitatelia získajú informácie aj o stavovských, diecéznych a zahraničných púťach. Obohatená o množstvo záberov a ilustrácii.

"Otvárame knihu, ktorá bola pripravená s láskou a vďačnosťou, aby nám pripomínala najdôležitejšie stretnutia počas Jubilejného roka patrónky Slovenska Sedembolestnej Panny Márie, ktorý sa konal pri príležitosti 450. výročia úcty k našej nebeskej Matke v Šaštíne," píše v úvode knihy arcibiskup Zvolenský. "V Jubilejnom roku Sedembolestnej Panny Márie prišli do Šaštína mnohí pútnici. Pán tieto ich stretnutia osobitne požehnával. Pomohol nám, aby sme si pripomenuli, že posolstvo začiatku úcty k Panne Márii v Šaštíne je stále aktuálne aj v súčasnej dobe. Aj dnes potrebujeme príhovor našej Matky, aby sme mali duchovnú silu na odpustenie, aby sme prekonávali narušenia vzťahov v manželstvách, rodinách či v iných spoločenstvách, aby sme odpúšťali a aby mohol náš Pán odpustiť nám, lebo on sám nás učí, že získame odpustenie vtedy, keď my odpustíme iným."

Dôvodom vyhlásenia tematického jubiljeného Roka Sedembolestnej Panny Márie bolo 450. výročie od prvého zázraku na príhovor Panny Márie v Šaštíne a 50. výročie potvrdenia Sedembolestnej Panny Márie za Patrónku Slovenska pápežom Pavlom VI. Ten istý Svätý Otec zároveň vyhlásil chrám v Šaštíne za Baziliku minor. Rok Sedembolestnej Panny Márie prebiehal od 1. januára do 31. decembra 2014. Jeho základným cieľom roka bolo primknúť sa bližšie k Ježišovi s Pannou Máriou a podľa jej vzoru. Počas roka bolo možné získať aj úplné odpustky. Podľa štatistiky, ktorú správa Baziliky vedie už niekoľko rokov, počet pútnikov v jubilejnom roku vzrástol niekoľkonásobne, najväčší podiel mali organizované skupiny – prišlo ich 473, medzi nimi bolo aj 27 medzinárodných skupín. Celkovo prišlo do Šaštína okolo 250 000 veriacich.

Národná svätyňa Bazilika Sedembolestnej Panny Márie je súčasťou rímskokatolíckej farnosti v Šaštíne, ktorú spravujú Saleziáni don Bosca – Slovenská provincia. Úcta k Sedembolestnej Panne Márii v Šaštíne začala v roku 1564, chrám bol dokončený a posvätený v roku 1762. Pápež blahoslavený Pavol VI. povýšil 23. novembra 1964 Národnú svätyňu Sedembolestnej Panny Márie na baziliku minor – menšiu. V roku 1995 navštívil Šaštín pápež svätý Ján Pavol II. Viaceré svedectvá, archívne materiály o Národnej svätyni v Šaštíne a umelecké stvárnenia Božej Matky sú obsahom dokumentárneho filmu, ktorý je súčasťou novej - takmer dvestostranovej publikácie. Zostavili ju Ján Čverčko, Martin Hoferka, Milan Janák a Peter Kuchár. Záujemcovia ju nájdu vo Vydavateľstve Don Bosca.

( TK KBS, ml; ml ) 20160219027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]