[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 15. 06. 2021   Meniny má Vít       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

P. Lombardi: Pápež ako misionár milosrdenstva a pokoja v Mexiku
P:3, 17. 02. 2016 21:47, ZAH

Mexiko 17. februára (RV) Pápež František ako misionár milosrdenstva a pokoja v Mexiku. Týmito slovami zhodnotil 12. apoštolskú cestu Petrovho nástupcu hovorca Svätej stolice Federico Lombardi.

Svätý Otec prehovoril k latinskoamerickému ľudu, ktorý bojuje s násilím, obchodovaním s drogami, migráciou, mravným úpadkom nielen silnými slovami. Dôležitým komunikačným prostriedkom Svätého Otca Františka, sú podľa slov pátra Lombardiho aj veľavravné gestá a prejavy lásky. Fotografie, ktoré zachytili Svätého Otca, ako počas stretnutia s rodinami v Tuxtle Gutiérrez nečakane vykročil k davu ľudí, aby sa stretol s chlapcom na vozíku, či dojímavé objatie dvoch dobrovoľníčok s downovým syndrómom na stretnutí s mládežou obleteli svet.

„Ide naozaj o veľkú duchovnú, ale aj pastoračnú službu, ktorá sa taktiež dotýka dramatických tém, ktorými dnes mexická spoločnosť žije,“ zhodnotil pápežovu cestu po Mexiku, ktorá sa chýli ku koncu páter Lombardi. Svätý Otec podľa neho prišiel ako duchovný pastier a nie politik s jednoduchými riešeniami problémov. „Svätý Otec preukázal pochopenie pre situáciu, pre ľudí a pokušenia, ktoré majú: znechutenie, ktoré pociťujú. A povzbudzuje ich, dosvedčuje Božiu lásku a pozýva ich k hlbokej úcte voči Panne Márii Guadalupskej, ktorá je v srdci Mexičanov“.

Hovorca Svätej stolice, ktorý pápeža Františka na apoštolskej ceste sprevádza prezradil, že jedna z vecí, ktoré Svätého Otca najviac dojíma je láska, ktorú mexický národ voči Petrovmu nástupcovi prechováva: „Spontánne prichádzajú do ulíc, aby úprimne preukázali, že majú pápeža a Cirkev radi; že túžia byť spoločenstvom, ktoré dúfa v lepšiu budúcnosť. Svätý Otec je vďačný za svedectvo lásky“.

Páter Lombardi považuje za najsilnejšie okamihy celej apoštolskej cesty v Mexiku dva momenty. Jedným z nich bol tichý rozhovor medzi pápežom a Pannou Máriou Guadalupskou v Mexiko City. Druhým okamihom bola situácia, keď sa Svätý Otec na stretnutí s rodinami snažil vlastnými silami pomôcť chlapcovi na vozíku prejsť bariéru a dostať sa až k nemu: „Pripomínalo mi to príbeh z evanjelia, v ktorom ľudia prinášajú ochrnutého mladíka k Ježišovi: pápež to videl a zišiel dole z pódia, aby sa stretol s chlapcom a požehnal ho... Bol to veľmi špeciálny moment“.

( TK KBS, RV ej; ml ) 20160217043   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]