[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František v Spojených štátoch mexických (5. deň cesty)
P:3, 17. 02. 2016 22:00, ZAH

Mexiko 17. februára (RV) Predposledný deň návštevy Mexika ssa Svätý Otec stretol s mladými ľuďmi. Záverečný deň priniesol posolstvo Jubilea milosrdenstva väzňom.

1. Pápež s mládežou v Morelii: Ste bohatstvom Mexika, vaša nádej je Kristus

2. Pápež v Mexiku priniesol posolstvo Jubilea milosrdenstva väzňom

ad 1. Vy ste bohatstvom Mexika a Kristus je vašou nádejou. Tak znelo hlavné posolstvo pápeža Františka, ktorý sa v utorok krátko pred polnocou nášho času stretol s mexickou mládežou v Morelii v štáte Michoacán. Svätý Otec počas viac než hodinového stretnutia plného hudby, tanca, modlitieb a svedectiev odpovedal v spontánnom príhovore s mladými na ich problémy jedným slovom: Ježiš Kristus.

Mexický národ sa považuje za mladý, 32% zo 120-miliónovej populácie totiž tvorí mládež vo veku od 12 do 29 rokov. Stretnutie s pápežom Františkom, ktoré sa v mnohom podobalo Svetovým dňom mládeže okrem 100-tisícového zástupu na štadióne v Morelii sledovali ďalšie státisíce mladých po celom Mexiku. V druhom najväčšom meste Guadalajara tak mohli mladí urobiť aj vďaka veľkoplošným obrazovkám na námestí Jána Pavla II.

Štadión zaplnený do posledného miesta a pretekajúci nadšením vygradovaným južným temperamentom, bol na ploche rozdelený uličkami v tvare kríža, vyložený červenou látkou. Pápež František opäť využil golfové autíčko, aby mohol - za zvuku známych melódií Ennia Morriconeho z filmu Misia - prejsť okolo sektorov a pozdraviť mládež. Ako sa ukázalo, na spontánnosť mladých Mexičanov bol sprievod zaisťujúci pápežovu bezpečnosť krátky. Keď František vystúpil z vozidla a išiel pozdraviť chorých, jeden z nich ho chytil za ruku takou vehemenciou, že pápež takmer padol na jedného z postihnutých na vozíku. Na mieste si za to vyslúžil Františkove pokarhanie, aby "nebol egoista".

V štyroch svedectvách zazneli problémy, s ktorými mnohí mladí v Mexiku každodenne bojujú. Sú nimi násilie, korupcia, nedostatok pracovných príležitostí, zlá sexuálna výchova, či negatívny vplyv nových komunikačných prostriedkov. Svätý Otec si výpovede mladých pozorne vypočul a urobil si niekoľko poznámok. Po krátkom úvode, v ktorom pozdravil mladých na štadióne v Morelii, ale aj tých, ktorí sledovali podujatie prostredníctvom televízie, Svätý Otec si ich okamžite získal slovami: „Vy ste bohatstvo Mexika, vy ste bohatstvo Cirkvi... A nechcem sa vám líškať... Chápem, že veľakrát je ťažké cítiť sa ako bohatstvo, keď sme neprestajne vystavovaní strate priateľov alebo rodinných príslušníkov končiacich v rukách obchodníkov s drogami, vystavovaní drogám, kriminálnym organizáciám, zločincom, ktorí rozsievajú teror. Je ťažké cítiť sa ako bohatstvo národa, keď tu chýbajú dôstojné pracovné príležitosti, keď sa popierajú práva. Ja vám však opakujem, je to tak, lebo ... ako aj vy, aj ja verím v Ježiša Krista. A je to on, kto premieňa toto bohatstvo na nádej“.

„Keď všetko vyzerá ťažké a zdá sa, že svet sa na nás rúti, objímte jeho kríž, objímte ho, prosím, nikdy sa nepustite z jeho rúk... a ak padnete, nechajte sa ním zodvihnúť. Alpinisti majú jednu veľmi peknú pieseň, ktorú sa mi páči opakovať mladým: „Umenie dosiahnuť víťazstvo nespočíva v tom, že nepadneme, ale v tom, že neostaneme na zemi“. Toto je cesta, nezabudnite...“ Povzbudil Svätý Otec mladých a dodal im tiež odvahy, aby nezabúdali na svojich priateľov, ale aby boli vždy pripravení podať im pomocnú ruku aj prostredníctvom „terapie počúvania“. Zároveň ich vyzval, aby boli „opatrní ako hady a jednoduchí ako holubice“.

Spontánny príhovor ukončil troma kľúčovými slovami: bohatstvo, nádej a dôstojnosť: „Opakujme: bohatstvo, nádej a dôstojnosť. Bohatstvo, ktoré vám dal Boh. Vy ste bohatstvo Mexika. Nádej, ktorú vám dáva Ježiš a dôstojnosť, ktorú vám dáva to, že sa nenechávate zneužívať a nestávate sa zbožím pre vrecká ostatných“. Na záver Svätý Otec pozval všetkých mladých, aby boli staviteľmi svätýň, pričom nejde o konštrukcie, ale o komunity, farnosti a predovšetkým rodiny, kde sa môžu naučiť rozdávaniu a skutočnej láske: „Rodina je prvou školou a základným kameňom veľkého národa“. Posledné okamihy nezabudnuteľného stretnutia pápeža Františka s mexickou mládežou venoval Svätý Otec tradične modlitbe k Panne Márii Guadalupskej: „Nech nám pomôže uvedomiť si bohatstvo, ktoré nám dal Boh, nech nám pomôže veriť v nás samých, v naše srdce, nádej v Ježiša Krista a nech kráčame v ústrety životu s dôstojnosťou kresťanov“.

Pápežov príhovor prerušili mnohokrát mladí potleskom a burácavými pokrikmi. Jedným z najdojímavejších momentov zo stretnutia bolo, keď si Svätý Otec v dave všimol dve dobrovoľníčky s downovým syndrómom. Mávnutím ruky im naznačil, aby za ním prišli na pódium. Gesto musel zopakovať niekoľkokrát, keďže dievčatá neverili, že by sa mohli k pápežovi dostať tak ľahko. Fotografia, na ktorej Svätý Otec objíma dojaté dievčatá obletela svet.

Pápežovi tiež predstavili nový pastorálny dokument so smernicami pre evanjelizáciu mladých v Mexiku. Silným symbolom stretnutia bol okrem farebného prevedenia obrazu Panny Márie Guadalupskej aj kríž. Okrem veľkého znaku kríža, ktorý počas scénickej choreografie vyrástol zo zeme v strede štadióna, bola na pódiu asi stovka menších drevených krížov. Pápež František kríže požehnal a mladým odovzdal misijné poslanie, aby boli svedkami Ježiša Krista a ohlasovali jeho Radostnú zvesť.

ad 2. Záverečný deň návštevy Mexika začal pápež František v meste Ciudad Juárez na hranici s USA. Jeho kroky hneď z letiska viedli do väznice. V meste, ktoré je už roky svedkom migrácie a vysokej kriminality, kde napr. za rok 2009 zaevidovali 2500 vrážd, si Svätý Otec ako prvých želal navštíviť odsúdených a priniesť aj im posolstvo Jubilejného roka milosrdenstva. V Štátnom resocializačnom centre v južnej časti mesta privítali pápeža o 18.30 nášho času (10.30 miestneho času). Obýva ho približne 3000 odsúdených mužov a cez 200 odsúdených žien. Táto väznica známa aj ako „CERESO“ je súčasťou resocializačného projektu väzenských ústavov mexického štátu Chihuahua.

Na začiatku Svätého Otca pozdravili príbuzní odsúdencov. V kaplnke väznice potom pozdravil personál a kňazov, ktorí sa venujú pastorácii väzňov a poďakoval im za ich službu, v ktorej prichádzajú do kontaktu s ľudskou krehkosťou. Ak dar venoval do kaplnky umelecký kríž zo zeleného krištáľového skla od talianskeho umelca Pierluigiho Morimanna so slovami, že krehkosť skla je symbolom ľudskej krehkosti:

„Krištáľ je veľmi krehký, hneď sa rozbije. A Kristus na kríži je tou najväčšou krehkosťou ľudstva, a napriek tomu nás touto krehkosťou zachraňuje, pomáha nám, dáva nám ísť vpred, otvára nám dvere nádeje. Túžim po tom, aby každý z vás, s požehnaním Panny Márie a v kontemplovaní krehkosti v Kristovi, ktorý sa urobil hriechom, vydal sa smrti, aby nás spasil, dokázal rozsievať semienka nádeje a zmŕtvychvstania.“

Po krátkom vzývaní príhovoru Panny Márie z Guadalupe a sv. Maximilána Kolbeho ešte cestou z kaplnky odhalil pamätnú tabuľu, ktorá bude pripomínať, že jeho návšteva sa udiala práve v Jubilejnom roku milosrdenstva. Na dvore čakalo na Svätého Otca okolo 700 trestancov, mužov i žien a hudobná skupina zložená z odsúdencov. Okrem riaditeľa väznice pápeža Františka privítal aj biskup zodpovedný za väzenskú pastoráciu. Mons. Andrés Vargas Peña, pomocný biskup Mexico City pripomenul, že v Mexiku je približne 400 väzníc, v ktorých sa nachádza asi štvrť milióna odsúdených vrátane vyše 8000 žien. „Som si istý, že ohlas vašej návštevy CERESu v tomto meste sa dostane do všetkých nápravných centier roztrúsených v našej krajine,“ povedal Mons. Peña Svätému Otcovi a dodal, že jeho slová budú pre odsúdených „balzamom na dušu“. Vyjadril nádej, že pozitívne ovplyvnia aj úrady, aby zvážili „zavedenie ústnych procesov“, ktoré by umožnili revíziu súdnych rozhodnutí niektorých väzňov, a aby uznali, že väzenie nie je jediným liekom pre tých, čo spáchajú menej závažné zločiny.

V mene všetkých väzňov sa pápežovi prihovorila jedna z odsúdených žien, ktorá sa podelila o trpkú skúsenosť vo väzení: „Keď my odsúdenci dostaneme rozsudok, prvá vec čo urobíme, je, že začneme plakať, vyjadrovať emócie úzkosti a beznádeje. Potom si kladieme otázky, ktorých odpovede však nechceme počuť: Kedy sa dostanem von? Miluje ma moja rodina? Zabudnú na mňa? Cítime sa obnažení, zraniteľní a osamelí,“ povedal väzeň a pokračoval: „Vaša milovaná prítomnosť pútnika nás napĺňa nádejou a radosťou, lebo keď odsúdenec dostane návštevu, tak sa stáva potravou, ktorá ho živí vierou a nádejou, že sa čoskoro vráti domov a znovu objíme svoju rodinu.“

Svätý Otec vzápätí osobitne pozdravil niekoľko desiatok odsúdených žien a mužov. Posledný odsúdenec daroval pápežovi z dreva vyrezávaný biskupský pastorál v podobe kríža.

Pápež František hneď na úvod svojho príhovoru vysvetlil, že svojou návštevou medzi väzňami sa chce deliť o posolstvo Jubilea milosrdenstva.

(Príhovor pápeža Františka väzňom v plnom znení bude doplnený)

Po návšteve väznice mal Svätý Otec na programe stretnutie so svetom práce v priestoroch vzdelávacieho strediska. O polnoci nášho času ho čaká v priestoroch výstaviska v Ciudad Juárez slávnostná záverečná omša. Očakáva sa, že pápež na diaľku pozdraví aj veriacich zhromaždených na americkej strane hranice v El Paso. O tretej hodine ráno nášho času sa pápež rozlúči s mexickým národom na medzinárodnom letisku v Ciudad Juárz a odletí späť do Európy. Prílet do Ríma je naplánovaný na štvrtok o štvrť na štyri popoludní.

Zdroj: Vatikánsky rozhlas

( TK KBS, RV ej, bp; ml ) 20160217042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]