[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 17. 04. 2021   Meniny má Rudolf       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Odkaz pápeža do Mexika: Prichádzam ako pútnik a nástroj pokoja
P:3, 03. 02. 2016 17:14, ZAHMexiko 3. februára (RV) Duchovná obnova, boj proti korupcii a násiliu, úsilie o dialóg a mier. Aj to sú niektoré z tém, ktorým sa v rozhovore pre mexickú agentúru Notimex venuje pápež František. Svätý Otec formou videoreportáže odpovedá na sériu otázok a dojmov Mexičanov len týždeň pred pápežovou návštevou. Rozhovor nahrávaný 22. januára v Dome sv. Marty bol zverejnený práve dnes.

„Do Mexika idem ako pútnik, nie ako jeden z troch kráľov prinášajúc dary, posolstvá, nápady, riešenia problémov,“ reaguje pápež František na očakávania zo strany mexického ľudu. „Budem hľadať bohatstvo viery, ktorú máte, budem sa ňou snažiť nakaziť,“ dodáva Svätý Otec, ktorý neskrýva svoj obrovský obdiv a oddanosť voči Panne Márii Guadalupskej, patrónke Mexika.

„Čo voči nej cítim? Istotu, nehu. Cítim, že je Matka, ktorá sa stará, ktorá chráni, ktorá vedie národ, rodinu, ktorá dáva domovu teplo, ktorá hladí s nehou a ktorá odníma strach,“ vysvetľuje pápež František. V rozhovore prosí Mexičanov o láskavosť: „To, o čo by som vás chcel poprosiť je, že tento raz, bude to už tretíkrát, čo sa dotknem mexickej zeme, ma necháte chvíľku pred obrazom (pozn. red. Panny Márie Guadalupskej) osamote“.

Účastníci videoreportáže veria, že pápežova cesta prispeje k posilneniu pokoja v krajine, ktorá je poznačená násilím a korupciou. „Mexiko násilia, Mexiko korupcie, Mexiko predaja drog, Mexiko drogových kartelov nie je Mexiko, aké chce naša Matka,“ reaguje vo videu Svätý Otec a všetkých pozýva, aby sa nebáli každý deň bojovať o mier: „Mier je prácou remeselníckou, je to práca na každý deň, ktorá sa vykonáva rukami. Mier sa plodí z nehy, mier sa plodí z porozumenia, mier sa plodí alebo sa uskutočňuje v dialógu“.

Svätý Otec prichádza do Mexika nielen ako pútnik a „nástroj pokoja“, ale tiež preto, aby slúžil: „Aby som bol pre vás služobníkom viery, lebo preto som sa stal kňazom, aby som slúžil. Ale táto viera musí rásť, vyjsť von a premeniť sa na každodenný život“. Mexičanov na záver povzbudzuje, aby vyšli do ulíc a ohlasovali Krista: „Ak má viera vyjsť do ulíc, znamená to, že sa ja v mojej práci, v mojej rodine, vo veciach, ktoré robím na univerzite, v kolégiu, prejavím ako kresťan“.

Mexiko má, podľa slov pápeža Františka, mnoho mučeníkov, ktorí obetovali svoj život za tento cieľ a ktorí sú dobrým príkladom pre veriaceho dnešnej doby: „Chcel by som skončiť slovami ukradnutými od našej Matky, kiež vás cez ne ona sama osloví: ‚Nemajte strach vyjsť von, nemaj strach, syn môj, dcéra moja, nie som tu azda ja, ktorá som tvojou Matkou?‘“.

( TK KBS, RV ej; ml ) 20160203048   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]