[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Trnavský arcibiskup ukončil Rok zasväteného života so zasvätenými
P:3, 03. 02. 2016 13:15, DOM

Trnava 3. februára (TK KBS) Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch oficiálne ukončil v Trnavskej arcidiecéze Rok zasväteného života. Stalo sa tak v utorok 2. februára v Katedrále sv. Jána Krstiteľa počas svätej omše, ktorú celebroval z príležitosti Dňa zasväteného života. V tento deň si členovia inštitútov zasväteného života a spoločností apoštolského života obnovujú svoje rehoľné sľuby. Cirkev ho slávi štyridsať dní po Vianociach ako sviatok Obetovania Pána, ľudovo nazývaný Hromnice. V aktuálnom roku práve na tento deň pripadá v Cirkvi záver Roka zasväteného života, ktorý Svätý Otec, pápež František vyhlásil ešte koncom novembra v roku 2014.

Arcibiskup Orosch vo svojej homílii pred prítomnými zasvätenými osobami spomenul bohatstvo Cirkvi, ktoré spočíva aj v úcte k starým, pretože kde niet úcty k starým, tam nie je ani budúcnosť pre mladých. „Nechcime vytesniť starých ľudí z našich rodín, z našich spoločenstiev, starých kňazov, starých biskupov, rehoľníkov, rehoľnice, pretože práve oni zbožným prežívaním svojej staroby robia Cirkvi obrovskú službu,“ reagoval na evanjeliový úryvok zo sviatku Obetovania Pána. „Možnože práve v starostlivosti mladých členov inštitútov a spoločenstiev nájdu starí ľudia zasvätení Bohu Mesiáša a budú môcť spolu s prorokyňou Annou a starým Simeonom povedať: «Teraz prepustíš, Pane, svojho služobníka v pokoji podľa svojho slova...»“ Po homílii si rehoľné osoby a členovia spoločností apoštolského života prítomní na slávnostnej svätej omši obnovili svoje sľuby, ktorými sa zasvätili Bohu.

V závere svätej omše sa trnavskému arcibiskupovi za jej slávenie v mene všetkých zasvätených, ktorí pôsobia na území Trnavskej arcidiecézy, poďakovala provinciálna predstavená Kongregácie školských sestier de Notre Dame sr. Metoda Piatničková. Po svätej omši sa zasvätené osoby presunuli na Arcibiskupský úrad, kde sa im v prednáške prihovoril člen Spoločnosti Ježišovej P. Juraj Dolinský. Oslavu Dňa zasväteného života zavŕšili spoločným agapé v refektóriu, ktoré využili aj na osobné rozhovory.

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave

( TK KBS, abutt; ml ) 20160203040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]