[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vrcholí púť relikvií sv. Terézie z Lisieux, uctilo si ju okolo 200 000 ľudí
P:3, 22. 01. 2016 13:28, DOM

Bratislava 22. januára (TK KBS) Na Slovensku vrcholí putovanie relikvie svätej Terézie z Lisieux. Jej ostatkom prejavilo úctu za posledné dva týždne okolo 200 000 ľudí. Relikvie patrónky misií, misionárov a letcov prevzali slovenskí rehoľníci od francúzskej komunity sestier bosých karmelitánok z Lisieux. Z Bratislavy, kde ich privítali, putovali na 22 miest po celom Slovensku. Navštívili celkovo 44 kostolov. Tím, v ktorom sa pri službe vystriedalo 19 ľudí, navštívil aj zaujímavé miesta, ktoré sú spojené s úctou k sv. Terézii s Lisieux ako napríklad nemocnicu vo Vyšných Hágoch, kde svätica "navštívila" chorých s rovnakou diagnózou, akou trpela ona. Najvyšší počet ľudí prišlo za ňou do hlavného mesta (približne 30 000). Cesta relikvie, ktorou vyvrcholí slovenská oslava Roka zasväteného života, sa ukončí najbližší víkend v Bratislave. Rozlúčka sa uskutoční v nedeľu 24. januára o 12.00 pri Lurdskej jaskyni na Hlbokej ceste. V prípade zlého počasia bude v Kostole Panny Márie Snežnej na Kalvárii.

"Štrnásťdňové putovanie putovanie prinieslo veľa duchovných darov pre Slovensko. Svätá Terézia je sväticou, ktorá priťahuje všetky generácie a učí univerzálnej láske - evanjeliovej láske, ktorá nemá hraníc. Jej učenie obsahuje len pár myšlienok, ale hĺbku, ktorá má čo povedať dnešnému svetu," hovorí sr. Hermana Matláková, SMVS, hovorkyňa Roku zasväteného života na Slovensku. "Urna s relikviami putuje po celom svete už niekoľko desaťročí. Doteraz navštívila množstvo krajín na všetkých kontinentoch. Prevážaná bola na Boeingu 747, vojenským lietadlom, vrtuľníkom, policajným či hasičským autom, luxusnou výletnou loďou či chudobným parníčkom, na koňoch či na saniach ťahaných psami. Do dnešného dňa je to vyše päťdesiat krajín, od Filipín po Spojené štáty, cez Irak, Izrael, Rusko, Sibír. K relikviáru prišlo niekoľko desiatok miliónov ľudí. Sme radi, že sme s ňou tentoraz putovali po celom Slovensku. Na sväté omše a modlitby pritiahla davy ľudí - deti, mladých i rodiny, starších, stovky zasvätených, kňazov a biskupov," dodala sr. Hermana Matláková, SMVS.

Schránka, v ktorej sa nachádza väčšina ostatkov svätice sa označuje ako „relikviár storočnice“. Práve ten prišiel aj na Slovensko. Jeho rozmery a váha sú - dĺžka: 150 cm, šírka: 95 cm, výška s ochranným plexisklom: 85 cm, celková váha: 132 kg. Drevená truhlica meria: 160 krát 105 krát 120 cm. Relikviár váži 115 kg. Celková váha relikviára s expedičnou truhlicou má hmotnosť 247 kg. "Tento relikviár je truhličkou, ktorá pripomína truhlicu na prepravu pokladov. Zhotovil ju brazílsky zlatník H. Brunet," povedala sr. Hermana Matláková. Prvou zastávkou jej púte u nás bola Bratislava. Potom zavítala do Močenka, Nitry, na Staré Hory, do Banskej Bystrice, Detvy, Lučenca, Starej Halíče, Rožňavy, Gelnice, Košíc, Michaloviec, Vranova nad Topľou, Prešova, Kežmarku, Popradu, Vyšných Hágov, Liptovského Mikuláša - Okoličného, Ružomberka, Trstenej, Námestova, Krivej, Žiliny, Kysuckého Nového Mesta a Turzovky. Počas dnešného dňa ju privítajú ešte v Trenčíne a Radošine. Program vyvrcholí v Trnave a Bratislave.

Putovanie relikvií sa konalo na záver Roka zasväteného života na Slovensku. V našej krajine pôsobí aktuálne 46 ženských a 30 mužských reholí, ktoré majú svojich rehoľníkov v 446 rehoľných komunitách od východu až po západ Slovenska. Pri príležitosti Roka zasväteného života, ktorý vyvrcholí vo februári, pripravili rehoľníci viacero akcií a iniciatív. Vlani vo februári sa sa stretli rehoľníci s biskupmi na Dni zasvätených. Rehoľníci distribuovali do všetkých farnosti i modlitbu za zasvätených, prezentovali i film, ktorý priblížil nielen históriu zámerov zrušenia Gréckokatolíckej cirkvi, ale najmä evanjeliové posoltvo a kresťanské hodnoty dnes. Zišli sa aj na v Červenom Kláštore a zorganizovali Deň otvorených kláštorov. Počas leta oslávili rehoľníci Rok zasväteného života na EXPO povolaní na Národnom stretnutí mládeže P15 v Poprade. Koncom vlaňajšieho roka tiež zorganizovali návštevu Mons. José Rodrigueza Carballa, OFM, sekretára Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života z Vatikánu

Sv. Terézia z Lisieux patrí medzi veľmi obľúbených svätých. Narodila sa 2.januára 1873 v Alencone vo Francúzsku. Pochádzala z deviatich detí, ona bola najmladšia. Celá rodina žila veľmi zbožným životom. Hoci mala iba štrnásť a pol roka, chcela nasledovať svoje sestry Paulínu a Máriu do karmelitánskeho kláštora. O povolenie žiadala aj pápeža Leva XIII. To jej dovolili. Život v kláštore nebol ľahký. Večné sľuby zložila 8. septembra 1890. Túžila ísť do misií do Vietnamu, no chatrné zdravie jej to nedovolilo. Mnoho si vytrpela kvôli chudobnej strave, mala veľké žalúdočné bolesti. Nikdy sa však nesťažovala. Dostala tuberkulózu. Vykašliavala krv. Zomrela 30. septembra 1897 ako 24 ročná. V roku 1923 (29. 4. ) ju pápež Pius XI. vyhlásil za blahoslavenú a o dva roky neskôr za svätú. Štrnásteho decembra 1927 ju spolu so sv. Františkom Xaverským vyhlásil za hlavnú patrónku misií, hoci v nich nikdy nebola a ani nepracovala. Krátko pred oslobodením – 3. mája 1944, ju pápež Pius XII. vyhlásil za “druhú patrónku Francúzka, spolu so sv. Janou z Arku”. Dňa 19. októbra 1997 ju pápež Ján Pavol II. vyhlásil za učiteľku Cirkvi, hoci okrem vlastného životopisu a niekoľkých úvah a básní nenapísala žiadnu teologickú prácu či spis.

Viac informácii v prípade záujmu poskytne sr. Hermana Matláková, SMVS (hovorkyňa Roku zasväteného života na Slovensku, 0910 842 555; e-mail: rzz@kvpzr.sk).

( TK KBS, ml; ml ) 20160122025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]