[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 14. 10. 2024   Meniny má Boris      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovenský historický ústav predstavil obnovený časopis Slovak Studies
P:3, 18. 01. 2016 20:03, ZAH

Rím 18. januára (RV) Slovenský historický ústav v Ríme predstavil na Pápežskej univerzite sv. Tomáša Akvinského obnovený vedecký časopis Slovak Studies. Periodikum nadväzuje na 40-ročnú históriu rovnomenného časopisu, založeného v 60. rokoch 20. storočia a hlási sa k jeho morálnemu a intelektuálnemu dedičstvu. Slovenský historický ústav v Ríme sa touto cestou snaží dať priestor odborníkom, ktorí môžu publikovať svoje práce z oblasti histórie, dejín umenia, archívneho výskumu s cieľom podporovať dialóg s vedeckou komunitou na medzinárodnej úrovni. Prvé dvojčíslo obnoveného Slovak Studies s talianskym podtitulom Rivista dell´Istituto storico Slovacco di Roma prináša odborné príspevky ôsmich slovenských autorov v angličtine, taliančine a francúzštine.

„Časopis bol od roku 1961 hlasom slovenskej vedy, predovšetkým humanitných odborov, práva, teológie, filozofie, hlasom slobodnej slovenskej vedy v zahraničí. Dnes prakticky nie je knižnice v západnej Európe alebo v celom západnom svete, v ktorej by tento časopis nebol prítomný,“ vysvetľuje pre Vatikánsky rozhlas riaditeľka Slovenského historického ústavu v Ríme prof. Emília Hrabovec. „Ak chceme dokázať, aby naše vedecké výsledky prenikli aj do sveta, stali sa predmetom diskusie medzinárodnej vedeckej komunity, tak musíme publikovať v cudzích jazykoch,“ dodala prof. Hrabovec, podľa ktorej si už časopis objednali univerzity v Londýne, vo Viedni, či v Aténach. Slovak Studies budú vychádzať v štyroch svetových jazykoch: v angličtine, taliančine, francúzštine a nemčine.

Prítomní si mohli vypočuť aj prednášku vedeckého pracovníka Ústavu pamäti národa Petra Jašeka na tému „Slovenské vysielanie Vatikánskeho rozhlasu v 80. rokoch“. V prednáške oboznámil prítomných s výsledkami svojho výskumu archívnych materiálov Slovenskej redakcie Vatikánskeho rozhlasu, pričom hovoril o kľúčovej úlohe, ktorú rozhlas v čase komunizmu zohral. „Slovenská redakcia v 80. rokoch naozaj sledovala prípady perzekúcií proti veriacim na Slovensku a z tohto hľadiska v materiáloch možno nájsť mnoho zaujímavého o politických procesoch, ktoré sa v tom období diali. Ja som sa venoval napríklad procesu proti Ivanovi Polanskému, ktorý bol jedným z najväčších vydavateľov samizdatovej literatúry na Slovensku a pri výskume slovenskej redakcie Vatikánskeho rozhlasu som sa dozvedel mnohé zaujímavé veci, ktoré komunistický režim nezachytil,“ vysvetlil Peter Jašek. Prínos Slovenského historického ústavu v Ríme zhodnotil slovami: „Je to veľmi dobré, lebo v talianskych a vatikánskych archívoch je možné nájsť mnoho dokumentov k slovenským dejinám, ktoré boli doteraz historikmi väčšinou opomínané“.

Časopis predstavili prof. Rita Tolomeo z Univerzity La Sapienza v Ríme a dr. Pierantonio Piatti z Univerzity vo Florencii. Na stretnutí sa zúčastnili predseda Pápežského výboru pre historické vedy P. Bernard Ardura, rektor Pápežskej univerzity sv. Tomáša Akvinského P. Konštanc Adam, veľvyslanec Slovenskej republiky v Taliansku Ján Šoth, ako aj arcibiskup Cyril Vasiľ a ďalšie osobnosti z akademickej a cirkevnej oblasti. Symbolicky sa prezentácia konala v miestnosti, kde v minulosti obhajoval svoj doktorát sv. Ján Pavol II.

( TK KBS, RV ej; ml ) 20160118030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]