[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Užhorode sa konala konferencia Záchrana a prezentácia spoločného dedičstva
P:3, 23. 12. 2015 07:13, DOM

Užhorod 23. decembra (TK KBS) Medzinárodný projekt pod názvom „Záchrana a prezentácia spoločného dedičstva“, financovaný z prostriedkov Nórskeho finančného mechanizmu v rámci Programu cezhraničnej spolupráce SK08, pokračoval medzinárodnou konferenciou, ktorá sa uskutočnila v uplynulých dňoch na pôde Užhorodskej gréckokatolíckej teologickej akadémie blahoslaveného Teodora Romžu v Užhorode.

Nosnou témou konferencie bolo hľadanie priestoru na spoluprácu pri záchrane a prezentácii drevenej sakrálnej architektúry na Slovensku a na Ukrajine, výmena skúseností a hľadanie nových prostriedkov pre zachovanie spoločného kultúrneho ako aj duchovného dedičstva. Počas konferencie bol predstavený celý projekt a zároveň bol prezentovaný pripravovaný polohraný dokumentárny film o blahoslavenom biskupovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi OSBM, ktorý žil a pôsobil aj na území dnešnej Ukrajiny. Manažér projektu Daniel Dzurovčin najprv predstavil projekt. Doc. Peter Borza mal prednášku na tému „Aktivity biskupa Pavla Petra Gojdiča OSBM na Slovensku v rokoch 1939 – 1945“. Mons. doc. Ľubomír Petrík hovoril na tému „Kazateľská činnosť blahoslaveného Pavla Petra Gojdiča OSBM“. Za ukrajinskú stranu prednášali doc. Michajlo Prijmič, doc. Michajlo Sirochman a Mikola Kozurak, ktorí sa vo svojich prednáškach venovali sakrálnej architektúre a obzvlášť dreveným chrámom.

Do projektu je okrem farnosti Ľutina zapojených ďalších 10 partnerov z obidvoch krajín. Spoločné aktivity, realizované v rámci projektu na oboch stranách hranice, prispejú k aktívnemu rozvíjaniu slovensko-ukrajinskej cezhraničnej spolupráce, s poukázaním na spoločné korene. V rámci aktivít projektu sa okrem iného plánujú opravy štyroch drevených chrámov na slovenskom území a inštalácia ďalších 20 miniatúr drevených chrámov zo Slovenska a Ukrajiny v miniskanzene na pútnickom mieste v Ľutine.

TK KBS informovala Lenka Lakatová

( TK KBS, ll; ml ) 20151223005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]