[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 07. 2024   Meniny má Bohuslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tím Národného pochodu za život ocenil projekty konkrétnej pomoci i startupy
P:3, 21. 12. 2015 11:00, DOM

Bratislava 21. decembra (TK KBS) Organizátori Národného pochodu za život v Bratislave venovali časť z prostriedkov verejnej zbierky na konkrétnu pomoc. Podporu získali nielen zabehnuté projekty pomoci tehotným matkám a ohrozeným rodinám, ale aj deväť nových pro-life startupov. Projekty celkovo získali 9500 eur. Ich zástupcom dnes symbolicky za službu, pomoc a obetavú pomoc ľuďom v núdzi poďakoval predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Stanislav Zvolenský, od ktorého si zároveň prevzali darovacie dekréty s konkrétnou finančnou čiastkou. Tím, ktorý pripravil pochod, zvažuje, že ďalšiu výzvu na pro-life startupy vyhlási v druhej polovici roka 2016 (po uskutočnení a vyhodnotení pilotného balíka projektov).

Jedným z cieľov Národného pochodu za život bolo zviditeľnenie práce organizácií, ktoré pomáhajú tehotným matkám a rodinám v núdzi. Preto sa organizátori rozhodli podporiť neziskovú organizáciu Poradňa Alexis, ktorá poskytuje poradenstvo ženám, ktoré sú zaskočené tehotenstvom. Ďalej neziskovú organizáciu Áno pre život, ktorá prevádzkuje zariadenie núdzového bývania i poradenské centrum. Ďalšou podporenou organizáciou je Spišská katolícka charita, ktorá prevádzkuje niekoľko zariadení pre tehotné matky v kríze a poskytuje široký komplex služieb. Podporená bola aj nezisková organizácia Dorka – Centrum obnovy rodiny, ktorá prevádzkuje unikátne centrá pomoci rodinám, ktoré sa ocitli v krízovej životnej situácii. Spolu na tento účel podpory zabehnutých projektov organizátori pochodu venovali 5 500 eur.

"Všetkým chcem vyjadriť rešpekt pred ich činnosťou. Sú pre mňa osobne povzbudením, ďakujem im za ich službu. Želám im - aj napriek tomu, že táto služba nie je ľahká, že nie vždy nachádzajú aj pochopenie, veľa duchovnej sily a Božieho požehnania," povedal predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský. "Teraz pred Vianocami - aj oni, keď budú tak vnímavo pozerať na novonarodeného Ježiša v jasličkách, myslím, že pre nich je to vždy veľmi silný zdroj posily, aby tiež pomáhali matkám, ktoré očakávajú narodenie dieťaťa, alebo rodinám, ktoré majú ťažkosť vo výchove svojich detí," dodal arcibiskup metropolita Bratislavy.

Okrem zabehnutých organizácií organizátori pochodu podporili aj nové projekty, tzv. pro-life startupy. Veria, že podpora inovatívnych prístupov k ochrane života je jedným z prostriedkov ako motivovať k aktivite zvlášť mladých ľudí a cez ich kreativitu zcitlivovať celú spoločnosť. Celkovo bolo podaných 20 projektov, z ktorých bolo podporených deväť. Medzi nimi napríklad projekt „Počatiny“, ktorý je zameraný na osvetu študentov bratislavských vysokoškolských internátov. Ďalej tiež kurz pre manželov, ktorého cieľom je predchádzať potratom v rómskych komunitách, potom projekt pro-life táborov pre mladých, film o rizikách amniocentézy či na prevenciu zamerané „turné“ hudobno – slovného pásma na stredných školách. Organizátori podporili pro-life startupy celkovou sumou 4000 eur, pričom priemerná suma bola vo výške 440 eur na projekt.

Národný pochod za život zorganizovala v septembri tohto roka v hlavnom meste Konferencia biskupov Slovenska. Pridali sa k nej rôzne ďalšie spoločenstvá, organizácie, cirkvi a jednotlivci. Spolu sa stotožnili s potrebou chrániť ľudský život a verejným pochodom vyjadrili túžbu po spoločenskej zmene, ktorá by sa prejavila v ochrane života každého človeka – od počatia po prirodzenú smrť. Zvláštnu pozornosť tentokrát venovali situácii tehotných mamičiek v ťažkostiach a tomu, ako im vieme pomáhať. Masovej akcii predchádzal sprievodný program v celom meste, zložený z desiatok aktivít duchovného, kultúrneho i intelektuálneho charakteru. Pochod nadviazal na prvý Národný pochod za život v Košiciach z roku 2013. Obe podujatia boli najväčšími verejnými zhromaždeniami uskutočnenými po roku 1989. Do Bratislavy prišlo 70 - 85 tisíc ľudí.

TK KBS vydala k správe ::FOTO:: a ::AUDIO 1:: / ::AUDIO 2::

( TK KBS, ml; ml ) 20151221022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]