[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 30. 09. 2023   Meniny má Jarolím      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rada kardinálov C9: Zlúčenie dikastérií, ekonomika, „zdravá decentralizácia“
P:3, 12. 12. 2015 20:20, ZAH

Vatikán 12. decembra (RV) Dnes sa ukončilo v poradí 12. zasadanie Rady kardinálov C9, poradného zboru Svätého Otca pri reforme Rímskej kúrie. Na trojdňovom zasadaní v Dome sv. Marty sa zúčastnili všetci členovia rady a aj Svätý Otec.

Ako na novinárskom brífingu informoval vatikánsky hovorca páter Federico Lombardi SJ, v prvý deň zasadaní prefekt Kongregácie pre východné cirkvi kardinál Leonardo Sandri informoval o aktivitách tohto dikastéria. Rada kardinálov sa ďalej venovala významným témam „synodality“ a „zdravej decentralizácie“ na základe podnetu z pápežovho príhovoru pri oslavách 50. výročia ustanovenia Synody biskupov 17. októbra. Súvislosti týchto tém s reformou Kúrie sa bude Rada kardinálov venovať na svojom februárovom zasadaní.

Na programe bola aj otázka dvoch nových dikastérií. Svätému Otcovi kardináli predstavili finálny návrh dikastéria „pre laikov, rodinu a život“ a zároveň predložili aj svoj návrh ohľadom dikastéria pre „spravodlivosť, pokoj a migráciu“.

Priebeh ekonomickej reformy prezentovalli v piatok kardinál Reinhard Marx ako predseda Ekonomickej rady a kardinál George Pell ako prefekt Ekonomického sekretariátu. Konkrétne informovali o výbere externého audítora pre revíziu celkového finančného zúčtovania, audítorskej firmy PricewaterhouseCoopers a o vytvorení pracovnej skupiny, ktorej úlohou je zamýšľať sa nad budúcnosťou ekonomického systému Svätej stolice a Mestského štátu Vatikán, nad komplexným stavom a kontrolou výdavkov a príjmov. Skupinu tvoria spolu s Ekonomickým sekretariátom aj zástupcovia nasledovných Vatikánskych inštitúcií: Štátny sekretariát, Governatorát, APSA (Správa majetku Apoštolskej stolice), Kongregácia pre evanjelizáciu národov, Sekretariát pre komunikáciu a IOR (Inštitút pre náboženské diela - tzv. vatikánska banka). Spomínaná skupina absolvovala už svoje prvé zasadanie.

O aktivitách Pápežskej komisie pre ochranu maloletých a jej osobitných pracovných skupinách informoval jej predseda kardinál Sean O´Malley.

Rada kardinálov zároveň vytvorila kalendár svojich budúcoročných zasadaní. C9 sa v roku 2016 stretne päťkrát v nasledovných termínoch: 8. – 9. február, 11. -13. apríl, 6. – 8. jún, 12. – 14. september, 12. – 14. december.

( TK KBS, RV zk; pz ) 20151212005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]