[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež píše redemptoristom pri 150. výročí zverenia ikony Matky ustavičnej pomoci
P:3, 11. 12. 2015 15:08, ZAH

Vatikán 11. decembra (RV) Pápež František dnes zaslal posolstvo redemptoristom na celom svete. Urobil tak pri príležitosti 150. výročia obnovenia verejnej úcty k Matke ustavičnej pomoci prostredníctvom jej ikony uchovávanej v Ríme. Blahoslavený pápež Pius IX. práve 11. decembra 1865 odsúhlasil žiadosť generálneho predstaveného redemptoristov a Kongregácii Najsvätejšieho Vykupiteľa zveril úlohu urobiť túto ikonu známou na celom svete.

V pápežskom posolstve adresovanom generálnemu predstavenému redemptoristov pátrovi Michaelovi Brehlovi CSsR s podpisom štátneho sekretára kardinála Pietra Parolina sa uvádza:

„Pri príležitosti 150. výročia odovzdania vašej kongregácii ikony Matky ustavičnej pomoci blahoslaveným Piom IX., Svätý Otec vyjadruje nádej, že toto významné výročie bude inšpiráciou k obnove a autentickej úcte k Najsvätejšej Panne Márii. Tieto slávenia môžu byť pohnútkou pre celú rehoľnú rodinu a pre všetkých, ktorí majú účasť na charizme redemptoristov, k vydávaniu čoraz silnejšieho evanjeliového svedectva. Spolu s pozdravom a blahoprianím na vás Jeho Svätosť zvoláva, na príhovor Matky Vykupiteľa, hojné nebeské milosti a udeľuje vám apoštolské požehnanie.“

Kongregácia redemptoristov slávi aktuálne výročie vo forme Jubilejného roka Matky ustavičnej pomoci od 27. júna 2015 do 26. júna 2016. Vrcholným momentom bude 26. apríl 2016, deň okrúhleho výročia prenesenia ikony do kostola sv. Alfonza v Ríme.

Zakladateľ redemptoristov sv. Alfonz z Liguori si uctieval Pannu Máriu najmä ako Matku milosrdenstva a Útočište hriešnikov. V súvislosti so vstupom do Roka milosrdenstva stoja za pripomenutie aj slová Svätého Otca Františka v bule Misericordiae vultus, ktorou vyhlásil Jubileum:

„Naše myšlienky sa teraz obracajú k Matke milosrdenstva. Vľúdnosť jej pohľadu nech sprevádza tento Svätý rok, aby sme všetci mohli znovu objaviť radosť z Božej nežnosti. Nik tak ako Mária nespoznal hĺbku tajomstva Boha, ktorý sa stal človekom. Všetko v jej živote bolo stvárňované prítomnosťou milosrdenstva, ktoré sa stalo telom. (...) Pod krížom Mária spoločne s Jánom, učeníkom lásky, dosvedčuje slová odpustenia, ktoré vychádzajú z Ježišových pier. Vrcholné odpustenie ponúkané tomu, kto ho ukrižoval, nám ukazuje, kam až môže siahať Božie milosrdenstvo. Mária ukazuje, že milosrdenstvo Božieho Syna nepozná hranice a siaha ku všetkým, bez toho aby niekoho vylučovalo. Obráťme sa k nej so starobylou a stále novou modlitbou Salve Regina, «Zdravas Kráľovná», aby od nás nikdy neodvrátila svoj milosrdný pohľad a aby nás urobila hodnými kontemplovať tvár milosrdenstva, jej Syna Ježiša“ (Misericordiae vultus, 24).

( TK KBS, RV jb; pz ) 20151211029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]