[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Prešove sa konalo kolokvium k 50. výročiu zakončenia Druhého vatikánskeho koncilu
P:3, 11. 12. 2015 11:57, DOM

Prešov 11. decembra (TK KBS) Katedra systematickej teológie Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove (GTF PU) usporiadala v stredu 9. decembra posledné, v poradí šieste kolokvium pri príležitosti 50. výročia Druhého vatikánskeho koncilu (DVK) vo svetle jeho významu pre Gréckokatolícku cirkev na Slovensku.

Na kolokviách v rámci projektu „Koncil a my. Druhý vatikánsky koncil a Gréckokatolícka cirkev na Slovensku pri príležitosti 50. výročia Druhého vatikánskeho koncilu (2012 – 2015)“, ktorého hlavným riešiteľom bol doc. Marcel Mojzeš, boli postupne od novembra 2012 jednotlivo predstavené štyri konštitúcie DVK, potom Dekrét DVK o východných katolíckych cirkvách Orientalium Ecclesiarum, a nakoniec na poslednom kolokviu ostatných osem dekrétov a tri deklarácie koncilu. Takýmto spôsobom si gréckokatolíci veľmi konkrétne mohli nanovo uvedomiť dôležitosť koncilu v kontexte života a pôsobenia Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Jednotlivé prednášky a diskusia na konci obidvoch častí kolokvia ukázali potrebu aj v nasledujúcich rokoch sa venovať koncilu, pretože je stále potrebné naďalej uvádzať jeho závery do života Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Kolokvium však zviditeľnilo aj mnohé konkrétne realizované skutočnosti, ktoré možno nazvať aplikáciou jednotlivých dokumentov DVK v praxi.

Treťou časťou kolokvia bola svätá liturgia v kaplnke GTF PU, ktorej hlavným slúžiacim bol pomocný biskup Prešovskej archieparchie Mons. Milan Lach SJ. Bola poďakovaním za dar koncilu a prosbou o Svätého Ducha pri jeho ďalšom napĺňaní. V homílii povedal, že Cirkev nie je múzeum, ale jej poslaním je dostať evanjelium do života dnešného človeka. „Je dôležité, aby aj z Gréckokatolíckej teologickej fakulty vychádzali ľudia, ktorí majú skúsenosť s Kristom. To, čo robíme dnes, má vplyv aj na to, akým spôsobom bude Cirkev prítomná na našom území o tristo, štyristo rokov. Kristus však povedal: Nebojte sa, ja som s vami po všetky dni až do skončenia sveta.“

Záverečné šieste kolokvium začalo úvodným slovom dekana GTF PU Mons. prof. Petra Šturáka a spoločnou modlitbou. V prvom bloku prednášok prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ predstavil Dekrét o pastierskom úrade biskupov v Cirkvi Christus Dominus. Rektor Gréckokatolíckeho kňazského seminára bl. biskupa P. P. Gojdiča v Prešove Miroslav Dancák ponúkol reflexiu nad Dekrétom o kňazskej formácii Optatam Totius a doc. Michal Hospodár o Dekréte o účinkovaní a živote kňazov Presbyterorum Ordinis. Predsedníčka Komisie pre misie Prešovskej archieparchie rehoľná sestra Štefánia Blichová OSBM ponúkla pohľad na Dekrét o obnove rehoľného života Perfectae Caritatis a pán Bohumil Zachar na Dekrét o apoštoláte laikov Apostolicam Actuositatem.

V druhom bloku prednášok boli v krátkosti predstavené ďalšie dekréty a deklarácie. Doc. František Čitbaj predstavil Dekrét o ekumenizme Unitatis Redintegratio, Mons. doc. Ľubomír Petrík Dekrét o misijnej činnosti Cirkvi Ad Gentes, doc. Gabriel Paľa Dekrét o spoločenských komunikačných prostriedkoch Inter mirifica, prof. Marek Petro Deklaráciu o náboženskej slobode Dignitatis Humanae, doc. Štefan Paločko Deklaráciu o postoji Cirkvi k nekresťanským náboženstvám Nostra Aetate a doc. Marcel Mojzeš Deklaráciu o kresťanskej výchove Gravissimum Educationis. Jednotlivé prednášky budú uverejnené v teologickej revue Theologos 2/2016, ktorú vydáva GTF PU.

TK KBS informoval Ľubomír Petrík

( TK KBS, lp; pz ) 20151211019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]