[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 29. 09. 2023   Meniny má Michal, Michaela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František napísal úvod k zvláštnemu vydaniu Biblie pre mladých
P:3, 04. 12. 2015 14:37, ZAH

Vatikán 4. decembra (RV) Pápež František napísal úvod k zvláštnemu vydaniu Biblie pre mladých. Pripravili ju rakúsku jezuiti z Pápežského biblického ústavu a univerzít z Bochumu a Innsbrucku v spolupráci s mladými ľuďmi. Myšlienka vzišla od Thomasa Södinga, profesora Nového zákona na univerzite v Bochume, ktorý je členom Medzinárodnej teologickej komisie. Cieľom tohto otca troch detí bolo uľahčiť prístup k Bibliu a urobiť ju príťažlivou pre mládež. Vzhľadom na úspech, akému sa teší vydanie Katechizmu pre mladých, tzv. Youcat, rozhodol sa redakčný tím pripraviť podobným spôsobom vydanie Biblie. Zatiaľ je k dispozícii v nemeckom jazyku a pod názvom Bibel.

Pred mesiacom ju vydala Rakúska biskupská konferencia. Obsahuje výber určitých teologicky a duchovne významných pasáží, z každej biblickej knihy najmenej jedna, aby vyniklo bohatstvo celého kanónu Písma. Kniha je na prvý pohľad príťažlivá vďaka množstvu fotografií miest Svätej zeme a reprodukcii diel výtvarného umenia. Z grafického hľadiska je najoriginálnejším prvkom komiksová sprievodca spájajúci ako vodítko jednotlivé biblické texty od stvorenia až po Apokalypsu. Každú kánonickú knihu uvádza príhovor. Na okraji každej stránky sú krátke exegetické komentáre, ktoré uľahčujú porozumenie textu, ale tiež citácie svätcov, pápežov a významných udalostí, ako i rôzne svedectvá mladých ľudí.

Prinášame úvodný príhovor pápeža Františka (v preklade z českého jazyka):

"Moji drahí mladí priatelia,

keby ste videli moju Bibliu, možno by vás vôbec nezaujala. Povedali by ste si: "Čože? Toto je pápežova Biblia? Tá stará a ohmataná kniha?". Možno by ste mi chceli darovať novú, napríklad za tisíc eur, ale nechcel by som ju. Mam rád svoju starú Bibliu, ktorá ma sprevádza celý život. Videla moju radosť, bola skropená mojimi slzami, je mojím nedoceniteľným pokladom. Z nej žijem a za nič na svete by som ju nedal preč.

Biblia pre mládež, ktorú ste práve otvorili, sa mi veľmi páči. Je živá, oplýva svedectvami svätých mladých, vyvoláva chuť prečítať ju jedným duchom, od prvej do poslednej stránky. A čo potom? Potom ju schováte, zmizne z regálu knihovníčky, možno sa ocitne vzadu, v tretej rade a začne ju pokrývať prach. Nech ju jedného dňa vaše deti predajú do antikvariátu. Nie, takto nesmie byť!

Chcem vám povedať jedno: ešte viac než v počiatkoch cirkvi sú dnes kresťania prenasledovaní. Z akého dôvodu? Sú prenasledovaní, pretože nosia znamenie kríža a dosvedčujú Krista; sú súdení, pretože majú Bibliu. Je zrejme, že Biblia je kniha krajne nebezpečná, dokonca natoľko riziková, že v určitých krajinách je s tým, kto Bibliu vlastní, zaobchádzané tak, ako by mal v skrini schované výbušniny!

Mahátma Gándhí, ktorý kresťanom nebol, raz povedal: "Vám kresťanom je zverený text, ktorý obsahuje toľko dynamitu, že by mohol vyhodiť do vzduchu celú civilizáciu, podrobiť si svet a priniesť pokoj planéte zmietanej vojnou."

Čo teda držíte v ruke? Majstrovské literárne dielo? Zbierku starodávnych a krásnych historiek? Veľa kresťanov, ktorí sa nechajú kvôli Biblii väzniť a mučiť, by si v takomto prípade museli povedať: "Ste hlúpi a neprezieraví, veď je to len literárne dielo!" Nie, Božím slovom prišlo na svet svetlo, ktoré nikdy nezhasne. Vo svojej apoštolskej exhortácii Evangelii gaudium som napísal: "Nehľadáme tápaním v tme ani nemusíme čakať, že nás Boh osloví, pretože "Boh prehovoril; nie je už veľkou neznámou, ale ukázal seba samého". Príjmime vznešený poklad zjaveného slova" (č. 175).

Máte teda v rukách niečo božského: knihu ako oheň, knihu, cez ktorú sa prihovára Boh. Preto si pamätajte: Biblia nie je na to, aby ste si ju založili do knižnice, ale skôr preto, aby ste ju držali v rukách, často, denne, ju čítali, či už sami alebo spolu s niekym. Nakoniec, spoločne športujete a chodíte nakupovať, tak prečo by ste spolu - dvaja, traja či štyria - nečítali Bibliu? Napríklad vonku, ponorení v prírode, v lese, pri mori, večer pri sviečke ... urobíte silnú skúsenosť, ktorá s vami zamáva. Alebo budete mať strach, že budete vyzerať smiešne pred druhými?

Čítajte pozorne. Nezostávajte na povrchu ako pri čítaní komiksu! Božie Slovo jednoducho nie je možné prečítať na jeden raz. Skôr sa pýtajte: "Čo to hovorí môjmu srdcu? Týmito slovami ku mne hovorí Boh? Možno vzbudzuje moju túžbu, moj hlboký smäd. Čo mám robiť?" Jedine tak bude môcť Božie Slovo rozvinúť celú svoju silu; jedine tak môže byť náš život premenený a stane sa plným a krásnym.

Zverím sa vám s tým, ako svoju starú Bibliu čítam ja: často si ju vezmem, kúsok si prečítam, potom ju odložím stranou a nechám na seba hľadieť Pána. Nie, že ja sa dívam na Pána, ale On na mňa: Boh je naozaj prítomný. Nechám sa od Neho pozorovať a cítim - a nie je to iste žiadny sentimentalizmus - vnímam v hĺbke to, čo mi Pán hovorí.

Niekedy nehovorí a potom nepočujem nič, len prázdno, samé prázdno ... Ale trpezlivo tak zotrvávam a čakám, v čítaní a v modlitbe. Modlím sa všade, pretože kľačanie mi nerobí dobre. Niekedy pri modlitbe dokonca zaspím, ale to nevadí: som ako dieťa, ktoré je v blízkosti svojmu otcovi a to je to, čo je dôležité.

Ak ma chcete potešiť, čítajte Bibliu.

Váš pápež František

( TK KBS, RV; ml ) 20151204039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]