[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšla knižná novinka o Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda v Ríme
P:3, 04. 12. 2015 12:30, DOM

Bratislava 3. novembra (TK KBS) Slovenský ústav svätých Cyrila a Metoda v Ríme (1963 - 2013) - je názov knižnej novinky, ktorú vo štvrtok uviedli v aule Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Stojí za ňou riaditeľka Slovenského historického ústavu v Ríme prof. Emília Hrabovec a kolektív ďalších spoluautorov. Knihu uviedla s prof. Petrom Zubkom a Mons. Mariánom Gavendom. Prezentáciu zorganizovala Bohoslovecká fakulta UK v Bratislave a Pápežský slovenský ústav svätých Cyrila a Metoda v Ríme.

Slovenský ústav sv. Cyrila a Metoda v Ríme bol založený v roku 1961 z iniciatívy kňazov, ktorí prišli do Ríma študovať po skončení Druhej svetovej vojny, a po udalostiach vo februári 1948 sa nemohli slobodne vrátiť do vlasti, ako aj z generácie kňazov, ktorí po apríli 1950 boli nútení odísť z vlasti, pretože boli doma prenasledovaní pre svoju náboženskú aktivitu. Jeho základný kameň posvätil pápež Ján XXIII. Stavbu posvätil kardinál Eugenio Tisserant 15. septembra 1963 (v roku, keď sa slávilo 1100. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu).

Dôležitú úlohu najmä v druhej polovici totality, v rokoch 1968 až 1989. V ústave sa formovala slovenská inteligencia a vydávala sa duchovná literatúra, ktorá bola v komunistickom Československu zakázaná. Knihy sa na Slovensko pašovali rôznymi spôsobmi a putovali z ruky do ruky až do úplného zodratia. V roku 1981 ústav navštívil vtedajší pápež Ján Pavol II., ktorý ho v roku 1998 povýšil Slovenský ústav na Pápežský slovenský ústav a zriadil v ňom Pápežské slovenské kolégium svätého Cyrila a Metoda, čím ocenil jeho doterajšiu prácu.

Hostí, medzi ktorých patrili viacerí biskupi a kňazi pôsobiaci doma i v zahraničí, veľvyslanci a diplomati, predstavitelia akademickej a verejnej sféry života, súčasný rektor Pápežského slovenského kolégia Vladimír Stahovec, privítali dekan fakulty Vladimír Thurzo a prof. Emília Hrabovec, ktorá zároveň odovzdala pozdravy tých, ktorí na uvedenie nemohli prísť. Osobitne kard. Jozefa Tomka a biskupov Dominika Hrušovského a Štefana Vrableca. Profesor Zubko vo svojom vystúpení zdôraznil, že ústav patril medzi školy, ktoré mali skvelé vzdelávanie, dokázali rozvíjať intelekt, vedu a ducha, ale u absolventov rozvíjal aj to ľudské - dušu.

Historik Zubko pripomenul, že ústav stojí na menách, ktorí sú na oltári - sv. Cyrilovi a Metodovi, spolupatrónoch Európy. Hlavný zmysel toho, aké mali podobné vysoké a vyššie školy v našich dejinách, vníma v tom, aby tento ústav "svietil, zapaľoval a poskytoval návod na ľudskosť." To, čo podľa jeho slov Slovenský ústav sv. Cyrila a Metoda v Ríme napĺňa, je osožná služba pre spoločnosť, národ a veľkú časť sveta. "Ak presiahne svoje hranice, ak presiahne priestor i čas a zasiahne srdce," dodal prvý z rečníkov na prezentácii novej knihy.

Mons. Marián Gavenda prezentoval to, čo je v knižnej novinke "medzi riadkami". Pridal i niekoľko vlastných spomienok a slov členov ústavu z minulosti. Ocenil obetavosť tých, ktorí na ústav prispeli pri jeho vzniku a osobnú obetu tých, ktorí v ňom žili, tvorili a pomáhali našej krajine s vedomím, že to potrebuje. Za charizmu ústavu označili práve zápal, obetavosť a horlivosť pomáhať Slovensku. Prezentáciu ukončila fotoprezentácia prof. Emílie Hrabovec, ktorá cez desiatky snímkov priblížila významné i voľnočasové akvitity členov ústavu z minulosti i prítomnosti.

TK KBS vydala k správe ::FOTO::

( TK KBS, ml; ml ) 20151204033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]