[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 06. 2024   Meniny má Ján      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Filoni o svojej ceste do Afriky: Pápeža chránila viera chudobných
P:3, 04. 12. 2015 09:14, ZAH

Vatikán 4. decembra (Fides) “Čo sa týka bezpečnosti, poviem vám o svojej skúsenosti: je pravda, že boli prítomné mierové jednotky OSN, miestna polícia, bezpečnostné sily, ale ten, kto naozaj chránil pápeža a nedovolil žiadnu hrozbu, bolo nadšenie a náklonnosť ľudí, ktorí ho obklopovali od chvíle, keď pristál”, povedal kardinál Fernando Filoni, prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov, v krátkom zhrnutí pápežskej návštevy, ktoré adresoval účastníkom na plenárnom zhromaždení KEN, ktorí sa zišli v Ríme na pápežskej univerzite Urbaniana.

Vo svojom prejave popísal kardinál, ktorý sprevádzal pápeža počas jeho apoštolskej návštevy, tri fázy Františkovej africkej cesty, no zameral sa najmä na dni strávené v Stredoafrickej republike. “Pristáli sme na letisku” povedal kardinál Filoni, “ale už pred pristátím sme mohli vidieť zničené a spálené domy na okraji hlavného mesta Bangui. Desiatky tisíc utečencov bežali k pristávacej dráhe, pretože všetky letiská sú obklopené utečeneckými tábormi. Boli tam iba mierové sily, aby zabezpečili dráhu. Všetci hovorili, že Stredoafrická republika bude ťažká zastávka apoštolskej cesty”, zdôraznil kardinál, “ale pápež bol rozhodnutý svoju návštevu zrealizovať”. Počas svojej návštevy bol chránený chudobnými ľuďmi, ktorí bežali nepretržite popri pápežskému autu a nikdy nenechali pápeža samého. Bránili ho pred akýmkoľvek možným nebezpečenstvom”.

Pre kardinála bolo otvorenie Svätej brány v Bangui, v krajine, ktorá bola a je stále otrasená bezprecedentným násilím “v srdci kontinentu, ktorý ešte stále trpí množstvami vojen, korupciou a kriminalitou, no je tiež mladý a nadšený vo viere”, z ekleziologického hľadiska prorocky dôležité gesto. “V tejto zložitej situácii sa stalo Bangui – povedal kardinál Filoni – na jeden deň hlavným duchovným mestom na svete”. Podľa prefekta Kongregácie, apoštolské návštevy Afriky, hoci únavné, potešili a povzbudili Petrovho nástupcu pri výkone jeho poslania: “Pápež”, pripomenul kardinál Filloni “vždy opakuje, že modlitba chudobných je modlitba, ktorá ho najviac podporuje v jeho službe. Aj v Afrike povedal: “Modlite sa za mňa, aby som mohol byť dobrým kňazom a dobrým biskupom, aby som bol schopný plniť svoju pastoračnú službu, pretože Pán si to želá”.

Zdroje. Fides / Pápežské misijné diela

( TK KBS, fi, pmd; ml ) 20151204019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]