[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Poďakovanie Svätého Otca ugandským katechétom: Učíte deti modlitbe
P:3, 28. 11. 2015 19:01, ZAH

Uganda 28. novembra (RV) Prinášame v plnom znení príhovor Svätého Otca Františka pri stretnutí s katechétmi a učiteľmi vo svätyni Munyonyo v Ugande dňa 27. novembra 2015.

*

Drahí katechéti a vyučujúci, drahí priatelia! Všetkým vás s láskou pozdravujem v mene Ježiša Krista, nášho Pána a Učiteľa.

„Učiteľ!“ Aký krásny titul! Ježiš je naším prvým a najväčším učiteľom. Svätý Pavol nám hovorí, že Ježiš dal svojej Cirkvi nielen apoštolov a pastierov, ale aj učiteľov, aby budovali celé Telo vo viere a láske. Spolu s biskupmi, kňazmi a diakonmi, ktorí boli ustanovení na kázanie evanjelia a na starostlivosť o Pánovo stádo, máte vy katechéti dôležitý podiel na prinášaní Dobrej noviny do každej dediny a každej chyže vo vašej krajine. Boli ste vybraní na to, aby ste vykonávali službu katechézy.

Predovšetkým sa vám chcem poďakovať za obetu, ktorú vy a vaše rodiny prinášate, a za zápal a oddanosť, s ktorými uskutočňujete vašu dôležitú úlohu. Vyučujete čo vyučoval Ježiš, vzdelávate dospelých a pomáhate rodičom vychovať svoje deti vo viere, všetkým prinášate radosť a nádej večného života. Ďakujem, ďakujem za vašu oddanosť, za príklad, ktorý dávate, za blízkosť Božiemu ľudu v jeho každodennom živote a za množstvo spôsobov ako sadíte a šľachtíte semiačka viery v celej tejto šírej zemi! Obzvlášť ďakujem za skutočnosť, že vyučujete deti a mladých, ako sa modliť. Je totiž veľmi dôležité, je to veľká vec, vyučovať deti modliť sa.

Viem, že vaša práca, hoci prináša uspokojenie, nie je ľahká. Povzbudzujem vás preto zotrvať a žiadam vašich biskupov a kňazov, aby vám pomáhali doktrinálnou, duchovnou a pastorálnou formáciou, aby tak vaša činnosť bola stále účinnejšia. Aj vtedy, keď sa úloha zdá ťažkou, keď je málo prostriedkov a ťažkostí príliš veľa, bude dobré pamätať, že vaša práca je svätá. A chcem to zdôrazniť, že vaša práca je svätou. Duch Svätý je prítomný tam, kde sa ohlasuje Kristovo meno. Je medzi nami zakaždým, keď pozdvihujeme srdcia i mysle k Bohu v modlitbe. On vám dá svetlo a silu, ktoré potrebujete! Posolstvo, ktoré prinášate, sa o to viac zakorení v srdciach ľudí, o čo viac budete nielen učiteľmi, ale aj svedkami. A tu je ďalšia dôležitá vec: máte byť učiteľmi, no toto neprinesie osoh, ak nebudete svedkami. Nech váš príklad všetkým ukáže nádheru modlitby, moc milosrdenstva a odpustenia, radosť zo zdieľania Eucharistie so všetkými bratmi a sestrami.

Kresťanská komunita v Ugande výdatne vzrástla vďaka svedectvu mučeníkov. Oni vydali svedectvo pravdy, ktorá oslobodzuje; boli pripravení vyliať svoju krv, len aby zostali verní tomu, o čom vedeli, že je to dobré, krásne a pravdivé. Dnes sa nachádzame tu v Munyonyo, na mieste, kde sa kráľ Mwanga rozhodol načisto skoncovať s nasledovníkmi Krista. Nepodarilo sa mu však zrealizovať svoj zámer, tak ako sa nepodarilo kráľovi Herodesovi zabiť Ježiša. Svetlo zasvietilo v temnotách, a temnoty ho neprijali (porov. Jn 1,5). Kresťania Ugandy sa po tom, ako videli odvážne svedectvo sv. Andreja Kaggwu a jeho spoločníkov stali ešte viac presvedčenými o Kristových prisľúbeniach.

Kiež vám sv. Andrej, váš patrón, a všetci umučení katechéti Ugandy vyprosia milosť byť múdrymi učiteľmi, mužmi a ženami, ktorých slová sú plné milosti, presvedčivého svedectva o nádhere Božej pravdy a evanjeliovej radosti! Byť svedkami svätosti! Choďte bez strachu do každého mesta a dediny tejto krajiny, bez strachu šíriť dobré osivo Božieho slova, a dôverujte v jeho prísľub, že sa vrátite s plesaním a prinesiete snopy hojnej žatvy. Všetkých vás prosím, drahí katechéti, aby ste sa za mňa modlili a aby ste k tomu viedli aj deti.

Omukama Abawe Omukisa! Boh vás žehnaj!

Preložila: Slovenská redakcia VR

( TK KBS, RV; ml ) 20151128003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]