[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 03. 2024   Meniny má Kazimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František začal svoju 11. apoštolskú cestu, priviedla ho do Afriky
P:3, 26. 11. 2015 08:20, ZAH

Vatikán/Keňa 26. novembra (TK KBS) Pápež František po prvý raz vstúpil na pôdu Afriky. V kenskom Nairobi, ktoré má viac než 4 milióny obyvateľov a je najväčším mestom celej východnej Afriky, ho v stredu čakalo vrúcne africké privítanie a radostná atmosféra plná spevov a tancov.

Pri stretnutí s verejnými predstaviteľmi pápež hovoril o mládeži ako budúcnosť krajiny a ocenil prístup Kene k ochrane prírody, pričom pripomenul dôležitosť práce na zmierení a pokoji, odpustení a uzdravení, ku ktorej sú pozvaní všetci bez ohľadu na náboženstvo či etnikum. Hľadanie spoločného dobra je podľa jeho slov cestou prekonávania chudoby a frustrácie, ktoré sú živnou pôdou násilia a terorizmu. Verejných predstaviteľov Svätý Otec povzbudil k záujmu o chudobných, k čestnosti a transparentnosti.

Na medzinárodnom letisku „Jomo Kenyatta“ v Nairobi, kde lietadlo po sedemhodinovom lete z Ríma pristálo pred 15. hodinou nášho času, Svätého Otca privítali prezident Uhuru Kenyatta, apoštolský nuncius v Keni Mons. Daniel Charles Balvo, arcibiskup Nairobi kardinál John Njue a viacerí biskupi. Nasledovala ukážka tradičných tancov v podaní folklórnej skupiny a podpis do čestnej knihy.

Delegácia sa presunula autom do prezidentského paláca, kde po štátnych hymnách a pochode čestnej gardy zazneli aj privítacie salvy z kanóna. Po predstavení delegácií sa hostia presunuli do záhrady paláca, kde pápež František podľa kenskej tradície zasadil strom. V sále paláca sa potom súkromne stretol s prezidentom Kenyattom, ktorému podaroval výtlačok historického nákresu projektu Baziliky sv. Petra.

Druhou časťou programu v prezidentskom paláci bolo stretnutie s miestnymi autoritami a diplomatickým zborom. Odohrávalo sa v krytom priestore záhrady. Po privítacej reči prezidenta, ktorý citoval slová Biblie a hovoril okrem iného aj o boji krajiny s korupciou a ocenil prínos katolíckych inštitúcií na poli vzdelávania a dobročinnosti, predniesol Svätý Otec príhovor v angličtine. Vyjadril vďaku za hrejivé privítanie a poukázal na významné postavenie Kene v rámci Afriky:

„Keňa je mladý a energický národ, bohato rôznorodá spoločnosť, ktorá zohráva významnú rolu v regióne. Vašu skúsenosť vytvárania demokracie v mnohom zdieľajú viaceré ďalšie africké národy. Tak ako Keňa, aj oni pracujú na tom, aby na pevných základoch vzájomnej úcty, dialógu a spolupráce budovali mnohoetnickú spoločnosť, ktorá je skutočne harmonická, spravodlivá a inkluzívna.“

Ako ďalej povedal Svätý Otec, osobitne sa teší na stretnutia s mládežou: „Teším sa na stretnutie s mnohými z nich počas týchto dní, keď budem s nimi hovoriť a povzbudzovať ich nádeje a ašpirácie do budúcnosti. Mladí sú tým najhodnotnejším zdrojom v ktoromkoľvek národe. Chrániť ich, investovať do nich a ponúknuť im pomocnú ruku je ten najlepší spôsob, ako môžeme zaistiť budúcnosť hodnú múdrosti a duchovných hodnôt, ktoré sú drahé ich starším, hodnôt, ktoré sú samotným srdcom a dušou ľudu.

Ďalšou témou v pápežovom príhovore bola ekológia a tzv. „kultúra chránenia“:

„Keňa bola požehnaná nielen nesmiernou krásou jej hôr, riek a jazier, jej lesov, saván a polopúští, ale aj hojnosťou prírodných zdrojov. Ľudia Kene hlboko oceňujú tieto Bohom darované poklady a sú známi kultúrou chránenia, ktorá je vám na česť. Vážna environmentálna kríza, ktorej čelí náš svet, si vyžaduje stále väčšiu citlivosť na vzťah medzi ľuďmi a prírodou. Máme zodpovednosť odovzdať krásu prírody v jej celistvosti budúcim generáciám, a aj povinnosť vykonávať spravodlivé správcovstvo darov, ktoré sme prijali. Tieto hodnoty sú hlboko zakorenené v africkej duši. Vo svete, ktorý náš spoločný domov aj naďalej skôr využíva než chráni, musia inšpirovať snahy vodcov národov šíriť zodpovedné modely ekonomického rozvoja.“

V duchu svojej encykliky Laudato si´ potom Svätý Otec poukázal na integrálny charakter ekológie, zahŕňajúcej prírodu i človeka a ľudskú spoločnosť:

„Je tu skutočne jasné prepojenie medzi ochranou prírody a budovaním spravodlivého a rovného spoločenského poriadku. Bez obnovy samotného ľudstva nemôže dôjsť k obnove nášho vzťahu s prírodou. (porov. Laudato si´, 118). V tej miere, v akej naše spoločnosti zažívajú rozdelenie, či už etnické, náboženské alebo ekonomické, sú všetci muži a ženy dobrej vôle povolaní pracovať na zmierení a pokoji, na odpustení a uzdravení.“

Pápež František ďalej pripomenul, že posilňovanie demokracie, svornosti, tolerancie a úcty sú cesty ako predchádzať násiliu a terorizmu:

„Pri práci na budovaní solídneho demokratického poriadku musí byť prvoradým cieľom posilňovanie súdržnosti a integrácie, tolerancie a úcty k druhým a dosahovanie spoločného dobra. Skúsenosť ukazuje, že násilie, konflikt a terorizmus sa živia strachom, nedôverou a zúfalstvom rodiacim sa z chudoby a frustrácie. Nakoniec, zápas s týmito nepriateľmi pokoja a prosperity musia vybojovať muži a ženy, ktorí s neohrozenou vierou a čestne dosvedčujú veľké duchovné a politické hodnoty, ktoré inšpirovali zrod národa.“

Po týchto slovách Svätý Otec pripomenul prítomným čelným predstaviteľom z oblasti kultúry, politiky a ekonomiky ich zodpovednosť za rozvoj a uchovávanie spomenutých hodnôt, čo je ich ozajstným povolaním v službe všetkým Keňanom. Osobitne ich požiadal, aby preukázali skutočný záujem o potreby chudobných a aby pracovali s čestnosťou a transparentnosťou. Uistil ich o pokračovaní nasadenia katolíckeho spoločenstva vo vzdelávacích a charitatívnych dielach pre dobro krajiny. Svoj príhovor uzavrel opäť zmienkou o mladých ako nádeji:

„Drahí priatelia, povedali mi, že tu v Keni je tradíciou, že školská mládež sadí stromy pre budúce potomstvo. Nech vás toto veľavravné znamenie nádeje v budúcnosť a dôvery v rast, ktorý dáva Boh, všetkých podrží vo vašich snahách pestovať spoločnosť solidarity, spravodlivosti a pokoja na pôde tejto krajiny a na celom veľkom kontinente Afriky. Ešte raz vám ďakujem za vaše vrelé privítanie a na vás a vaše rodiny, ako aj na všetkých milovaných obyvateľov Kene zvolávam Pánovo hojné požehnanie. ‚Mungu abariki Kenya!‛ Nech Boh žehná Keni!”

PLNÉ ZNENIE príhovoru je možné nájsť ::TU::

Pápež František prenocuje na pôde Apoštolskej nunciatúry. Už dnes ho čaká medzináboženské a ekumenické stretnutie, svätá omša v kampuse univerzity, stretnutie s miestnymi kňazmi a zasvätenými osobami a napokon návšteva pobočky OSN pre životné prostredie a ľudské sídla.

( TK KBS, RV zk, jb; ml ) 20151126018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]