[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 30. 09. 2023   Meniny má Jarolím      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svetový kongres o katolíckej výchove: Vychovávať dnes a zajtra
P:3, 21. 11. 2015 20:18, ZAH

Vatikán 21. novembra (RV) Výchova a vzdelávanie v katolíckych školách a akademických inštitúciách v konfrontovaní sa s výzvami súčasnej spoločnosti boli predmetom svetového kongresu, ktorý prebiehal v Ríme od 18. novembra a dnes vyvrcholil audienciou u Svätého Otca Františka. Podujatie pod názvom „Vychovávať dnes a zajtra – oduševnenie, ktoré sa obnovuje“ s účasťou 2500 zástupcov z celého sveta zorganizovala Kongregácia pre katolícku výchovu vedená kardinálom Giuseppem Versaldim.

Účastníkmi boli najmä rektori univerzít a riaditelia škôl a rozličných vzdelávacích inštitúcií v gescii Cirkvi a predstavitelia katolíckych združení zameraných na výchovu. Príležitosťou pre zorganizovanie mimoriadneho podujatia bolo 50. výročie koncilovej deklarácie Gravissimum educationis o kresťanskej výchove a 25. výročie vydania apoštolskej konštitúcie pápeža Jána Pavla II. o katolíckych univerzitách Ex corde Ecclesiae.

Organizátori už vopred vo forme prieskumu oslovili biskupské konferencie, konferencie vyšších rehoľných predstavených, združenia učiteľov a tiež organizácie bývalých študentov katolíckych škôl, aby z 80 krajín sveta získali informácie a podnety k reflexii nad úlohou katolíckej výchovy v kontexte novej evanjelizácie. Štatistické údaje hovoria, že za posledných 40 rokov celosvetovo vzrástol počet žiakov a študentov katolíckych škôl všetkých stupňov celkovo o 86% na súčasných 58 miliónov. Katolícke univerzity v rámci toho zaznamenali najprudší nárast: až na štvornásobok, čo predstavuje dnešných 6 miliónov študentov.

Program kongresu bol rozčlenený do viacerých sekcií. Úvodná a záverečná prebehala vo Vatikáne v Aule Pavla VI., ďalšie boli v Centre Mariapoli v Castel Gandolfe. Medzi témami boli identita a misia katolíckych inštitúcií, rola jednotlivých subjektov (učiteľ, žiak-študent, rodina), formácia formátorov, ako aj súčasné výzvy a perspektívy pre katolícke školstvo.

Pri dnešnej audiencii v aule Pavla VI. syntézu práce kongresu predstavil generálny predstavený rehole piaristov P. Pedro Aguado. Medzi hlavnými súčasnými výzvami pre katolícke školstvo hovoril o výzve integrálnej výchovy, o formačnej výzve a výzve týkajúcej sa viery a tiež o tzv. „výzve periférií“ týkajúcej sa chudobných, a to i v nových formách chudoby.

Pri audiencii so sedemtisícovou účasťou sa Svätý Otec podľa svojho zvyku prihovoril voľným spontánnym spôsobom. V odpovediach na položené otázky sa podelil aj so skúsenosťami z Argentíny na poli výchovy zameranej na pozdvihnutie chudobných. V tejto súvislosti okrem iného spomenul aj pozitívny príklad prínosu vzdelávania pre komunitu Rómov na Slovensku, na základe skúsenosti z nedávnej púte Rómov vo Vatikáne, pri ktorej so svedectvom o vlastnom životnom príbehu vystúpil splnomocnenec vlády pre rómsku komunitu.

Zo Slovenska sa na celom kongrese zúčastnil Mons. Tomáš Galis, predseda Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska. Jeho pohľad na kongres prezradil ::Vatikánskemu rozhlasu::.

( TK KBS, RV jb; ml ) 20151121002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]