[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 19. 05. 2024   Meniny má Gertrúda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Spišskej Kapitule sa uskutočnia cez víkend Dni kresťanskej kultúry
P:3, 20. 11. 2015 09:48, DOM

Spišská Kapitula 20. novembra (TK KBS) V Aule Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule - Spišskom Podhradí sa najbližší víkend uskutočnia Dni kresťanskej kultúry (20. - 22. novembra 2015). Nadväzujú na nedávny druhý ročník rovnomenného podujatia, ktorý sa konal pred necelým mesiacom pre študentov gymnázii. Zakomponované sú do Dní Ladislava Hanusa pod vedením Mareka Hrubča, riaditeľa Fóra pre kultúru. Témou víkendového podujatia je „Idea mučeníctva v teológii a v kresťanskom umení“. Súvisí s 50. výročím smrti Božieho sluhu biskupa Jana Vojtaššáka.

Podujatie je určené pre vysokoškolákov, kresťanských intelektuálov a záujemcov o kresťanskú kultúru. Dni kresťanskej kultúry na Spiši sa začnú v piatok 20. novembra 2015 koncertom vokálnej skupiny Vox Aurumque, ktorá predstaví barokového hudobného skladateľa zo Spišského Podhradia Jána Šimráka (Johanna Schimbrackiusa), pôsobiaceho v 17. storočí. V sobotu 21. novembra a v nedeľu 22. novembra dopoludňajší blok budú tvoriť predovšetkým prednášky Ľuboslava Hromjáka, profesora cirkevných dejín a sakrálneho umenia na Teologickom inštitúte v Spišskom Podhradí. Prednášať budú tiež Martin Koleják, Alexander Tomský, František Mikloško. Súčasťou tohto podujatia je tiež výstava o MUDr. Pavlovi Straussovi. Kresťanské vzory z čias komunistického režimu budú témou prednášok v nedeľu 22. novembra 2015 dopoludnia. Podujatie sa ukončí návštevou hrobu biskupa Jána Vojtaššáka. Na tomto ročníku Dní Ladislava Hanusa, do ktorého sú tento rok výnimočne zakomponované víkendové Dni kresťanskej kultúry spolupracuje Nadácia Konrada Adenauera, Mesto Spišské Podhradie, Festival slobody ÚPN, OZ Nenápadní hrdinovia a ďalšie organizácie.

Cieľom Dní kresťanskej kultúry v Spišskej Kapitule-Spišskom Podhradí je vyvolať u mladej slovenskej generácie záujem o kresťanskú kultúru. Víkendové Dni kresťanskej kultúry na Spiši, ktoré sú tento rok výnimočne zakomponované do Dní Ladislava Hanusa nadväzujú na myšlienky spišskokapitulského profesora Ladislava Hanusa, ktorý za vrchol kultúrnosti považoval nábožnosť. Vstup na všetky podujatia je voľný.

TK KBS informoval Ľuboslav Hromják

( TK KBS, ľh; ml ) 20151120020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]