[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 10. 2021   Meniny má Hedviga       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pripomenuli si nedožité deväťdesiatiny preláta Mons. Jána Palkoviča
P:3, 20. 11. 2015 08:20, DOM

Púchov 20. novembra (TK KBS) Pri príležitosti nedožitých deväťdesiatin pápežského preláta, dekana a farára v Púchove Mons. Jána Štefana Palkoviča (22. novembra 1925 - 6. januára 1999) sa vo Farskom kostole Všetkých svätých v Púchove slávila ďakovná bohoslužba za tohto kňaza Nitrianskej diecézy. V totalitnom režime bol kňazom, ktorý dokázal osloviť mnohých, nielen veriacich katolíkov, ale aj evanjelikov či neveriacich. Mal povesť človeka, ktorý dokázal účinne riešiť manželské problémy a bol vyhľadávaným spovedníkom. Ako sudca diecézneho súdu nitrianskej diecézy promptne riešil všetky pridelené kauzy. Cielene k spolupráci prizýval aj svojich kaplánov, ktorí to ocenili.

Vo štvrtok 19. novembra sa s veriacimi púchovskej farnosti zišli štrnásti kňazi, jeho odchovanci a bývalí kapláni a kňazi jeho dekanátu. Svätú omšu celebroval Mons. Michal Keblúšek, dekan a farár v Púchove, ktorý v úvode svätej omše pozdravil svojich spolubratov kňazov - koncelebrantov a vyzdvihol skutočnosť, že je to vždy pekné keď sa okolo oltára zhromaždia vo vďačnej spomienke všetci, ktorých cestou viery viedol Mons. J. Š. Palkovič. V homílii Daniel Dian, rodák z Púchova a prvý z trinástich kňazov, ktorých k službe oltára Mons. Palkovič priviedol, vyzdvihol skutočnosť, že tento vzácny kňaz dávno pred vydaním dokumentu sv. Jána Pavla II. Familiaris consortio intenzívne rozvinul individuálnu pastoráciu rodín. Jeho rukami v spolupráci kaplánmi prešlo 402 rodín a to nielen z jeho farnosti. Mnohé odporúčania nedávno skončenej synody on uskutočňoval v praxi v rokoch totality a naplno aj vtedy keď pokročila jeho choroba a ani po odchode do dôchodku neprestal vykonávať aktívnu pastoráciu rodín. Jeho byt sa stal svedkom jeho neustálej evanjelizácie. Miloval spovednicu a snažil sa formovať rodiny cez účasť na aktívnej komunikácii s Kristom v Eucharistii.

V knihe Farár Púchova, ktorú zostavili Ivan Šulík a Daniel Dian, je mnoho svedectiev o živote tohto kňaza, ktorý aj v časoch totality sám stál pevný v službe evanjelia a pomáhal mnohým, aby obstáli. Tieto svedectvá vystavilo mnoho farníkov, ale aj tých, ktorí pocítili jeho lásku a ochotu pomáhať. Na jeho pomníku na púchovskom meststkom cintoríne je epitaf, ktorý často pripomínal: Šťastie je spokojnosť v nás, ktorá je vybudovaná na obetiach voči iným.

( TK KBS, dd; ml ) 20151120011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]