[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 09. 2021   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vznikla oficiálna slovenská verzia hymny Svätého Roku milosrdenstva
P:3, 19. 11. 2015 11:55, DOM

Bratislava 19. novembra (TK KBS) Svätý Rok milosrdenstva, ktorý sa začne 8. decembra, už má slovenskú verziu hymny. Stojí za ňou tím viacerých slovenských hudobníkov a sólistov. Nahrávku zrealizoval spevácky zbor Chorus Salvatoris z Bratislavy pod vedením Zuzany Buchovej-Holíčkovej. Inštrumentálnu časť nahrávky vytvoril súbor Collegium musicum Salvatoris. Hudobnú réžiu a nahrávanie zabezpečil Rastislav Dubovský, technicky spolupracoval Ivo Rozehnal. Na nahrávaní sa zúčastnil aj skladateľ a organista Paul Inwood z Veľkej Británie, ktorý vytvoril hudbu k oficiálnej hymne. Skladba má rovnakú antifónu ako originálna verzia: Misericordes sicut Pater (Milosrdní ako Otec). Po prvýkrát zaznie už v sobotu 21. novembra o 19:30 h v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave, kde sa uskutoční koncert k 25. výročiu zboru Chorus Salvatoris. Notové materiály hymny a nahrávka vo formáte mp3 bude k dispozícii v najbližších dňoch, zverejní ich Konferencia biskupov Slovenska.

Pápežská rada na podporu novej evanjelizácie, ktorá je poverená koordináciou aktivít Jubilejného roka, zverejnila oficiálnu hymnu začiatkom augusta. Jej autorom je jezuita P. Eugenio Costa. Oficiálnu nahrávku hymny v talianskom jazyku zrealizovala Pápežská hudobná kapela „Sistina“ pod vedením majstra Mons. Massima Palombellu SDB. V konkurze o zhudobnenie textu bolo 90 skladateľov z celého sveta. Svoje kompozície poslalo 21. Z nich bol vybratý skladateľ Paul Inwood z Anglicka. Oficiálna hymna má štyri slohy - prvá sa obracia k Bohu Otcovi, druhá k Božiemu Synovi, tretia k Duchu Svätému a v štvrtom verši je okrem iného prosba o pokoj. Z hľadiska liturgie je tento hymnus vhodný ako spev k procesii, napríklad ako vstupný spev na začiatku bohoslužby, keď je v sprievode prítomných veľa osôb," hovorí Mons. Massimo Palombella.

Slovenský tím koordinoval jezuita a hudobník Vlastimil Dufka. "Mojím prvoradým záujmom bolo pripravenie notového materiálu so slovenskými veršami textu, aby sa hymna mohla dostať do slovenských farností a aby sprevádzala modlitbu veriacich počas Svätého roku milosrdenstva. Samozrejme, že som myslel tiež na možnosť nahrávky, ale tento projekt bol spočiatku skôr „vo svete túžob“, lebo som vedel, že na to budeme potrebovať čas a prostriedky," hovorí v rozhovore o tom, ako vznikala slovenská verzia hymny P. Dufka. Jeho túžba sa stala realitou po tom, ako ho o zabezpečenie nahrávky požiadala Konferencia biskupov Slovenska. "Hymna môže byť uvedená slávnostne so zborom a s inštrumentálnymi sprievodmi, ale v malých farnostiach je ľahko interpretovateľná za pomoci organu, jedného speváka a zhromaždenia, ktoré spieva odpovede," dodáva jezuitský kňaz.

Slávenie Jubilejného roka oznámil pápež František. Svoje rozhodnutie zverejnil počas homílie kajúcej pobožnosti v Bazilike sv. Petra. Konala sa pri príležitosti otvorenia pôstnej iniciatívy 24 hodín pre Pána (13. marca 2015). Svätý rok sa začne na slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie (8. decembra 2015) a zavŕši 20. novembra 2016. Organizáciou jubilea poveril Pápežskú radu na podporu novej evanjelizácie. Katolícka cirkev začala s tradíciou Svätého roka v roku 1300 za pontifikátu pápeža Bonifáca VIII., ktorý počítal so slávením jubilea každých sto rokov. Od roku 1475 sa slávenie „riadneho svätého roku“ začalo opakovať po 25 rokoch, aby ho mohla zažiť každá generácia. Doteraz bolo 26 riadnych svätých rokov. Naposledy to bol Jubilejný rok 2000.

OFICIÁLNU HYMNU je možné nájsť ::TU::

Poznámka: Slovenská verzia bude zverejnená v najbližších dňoch.

( TK KBS, ml; pz ) 20151119030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]