[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 24. 05. 2024   Meniny má Ela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Štartuje Týždeň Cirkvi pre mládež, ponúkne špeciálne turné i športový turnaj
P:3, 16. 11. 2015 12:00, DOM

Bratislava 16. novembra (TK KBS) Evanjelizačné turné Godzone v piatich slovenských a jednom českom meste, futsalový turnaj o pohár predsedu biskupskej konferencie a spustenie oficiálnej slovenskej registrácie na budúcoročné Svetové dni mládeže v Krakove. Toto všetko ponúka špeciálny Týždeň Cirkvi pre mládež. Začína sa dnes a potrvá do nedele. Už po dvanásty krát ho koordinujú zástupcovia Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Uskutoční sa v čase, ktorý je z historického pohľadu spojený s odvážnym konaním mladých ľudí v roku 1989, ktorí nebojácne bojovali za slobodu a zmenu vtedajšieho systému.

"Z historického pohľadu je mesiac november dôležitým sprítomnením udalostí z roku 1989. Sedemnásty november je pamätným dňom boja za slobodu a demokraciu a medzinárodným dňom študentstva. Katolícka Cirkev preto práve tento týždeň predstaví v spolupráci s aktívnymi kňazmi i laikmi svoju ponuku pre mladých. Vychádzame zo slov, ktoré nám zanechal dnes už svätý pápež Ján Pavol II. "Cirkev má veľa čo povedať mládeži a mládež má veľa čo povedať Cirkvi. Tento vzájomný dialóg musí byť úprimný, zrozumiteľný a odvážny," uviedol vo svojej apoštolskej exhortácii Christifideles laici, ktorá je považovaná za magnu chartu katolíckych laikov," hovorí kňaz Ondrej Chrvala, tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS. "Celý rok, a zvlášť počas celého tohto týždňa, sa budeme snažiť, povzbudzovať mladých k vytváraniu rôznych aktivít a podujatí (lokálnych aj celonárodných), ktoré majú povzbudiť mládež k aktívnemu a osobnému vzťahu s Bohom a identifikácii sa so živou Cirkvou. Naša ponuka podujatí duchovného a voľnočasového charakteru chce poukázať na hodnotu mladosti a nevyhnutnosť ľudskej i duchovnej formácie mladých, aby mladí prežívali slobodu v zodpovednosti, tvorivosti a angažovanosti," dodáva Chrvala.

Už dnes sa začína evanjelizačné turné projektu Godzone (tour.godzone.sk). Prvý koncert sa uskutoční v Poprade. Spod Tatier bude tím pokračovať do Košíc, Žiliny, Bratislavy, Brna a do Zvolena (16. - 21. novembra). Vstupné na všetky koncerty je zdarma. Tohtoročný siedmy ročník podujatia sa nesie v znamení témy "Zmena atmosféry". Vlaňajšie turné prilákalo do športových hál okolo 16 000 ľudí. Tento rok pôjde po prvýkrát aj mimo hraníc našej krajiny. Prípravy projektu trvali niekoľko mesiacov, zapojilo sa do nich 160 dobrovoľníkov zo spoločenstiev z celého Slovenska aj Čiech. Ďalším veľkým podujatím bude celoslovenský mládežnícky futsalový turnaj o pohár predsedu KBS, ktorý sa uskutoční 21. novembra v Hale Cassosport v Košiciach (futbalkbs.weebly.com). Je vyvrcholením desiatok dekanátnych a diecéznych futsalových turnajov. O pohár predsedu KBS budú bojovať tímy z jednotlivých diecéz Slovenska. Na príprave a organizačnom zabezpečení sa podieľa Arcidiecézne centrum mládeže v Košiciach. Týždeň Cirkvi pre mládež vyvrcholí spustením slovenskej registrácie na Svetové dni mládeže (SDM), ktoré sa uskutoční v júli 2016 v Krakove (www.svetovednimladeze.sk). Mladých, ktorých sa očakáva okolo 2,5 milióna, pozýva do Poľska Svätý Otec František.

Rada pre mládež a univerzity, ktorá spolu s rôznymi partnermi tieto podujatia zastrešuje, je zriadená Konferenciou biskupov Slovenska ako výraz svojej pastierskej starostlivosti na skúmanie a riešenie otázok súvisiacich s mládežou a univerzitami. Pre KBS napríklad pripravuje rôzne podklady a usmerňuje pastoračné smerovanie a aktivity pre mládež na Slovensku. Počas roka pre mladých organizuje rozličné celoslovenské i diecézne aktivity. V nasledujúcich mesiacoch má pred sebou najmä prípravu na SDM v Krakove. Od septembra vedie duchovnú prípravu na ne pod názvom Milosrdne. Nadväzuje na mimoriadny Svätý rok milosrdenstva, ktorý vyhlásil Svätý Otec František. Prípravu na SDM začala na letnom Národnom stretnutí mládeže P15 v Poprade. Spolupracuje s neziskovou organizáciou Kanet, s ktorou sa snažia flexibilne reagovať na potreby mladých ľudí. Celé smerovanie pastorácie a všetky aktivity sú realizované podľa plánu - duchovný rast, evanjelizácia, angažovanosť, spolupráca a propagácia. Bližšie informácie o jej aktivitách sa nachádzajú na stránke www.mladez.kbs.sk.

TK KBS informovala Rada KBS pre mládež a univerzity

( TK KBS, rp, ml; pz ) 20151116026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]